Molen De Lelie krijgt een nieuw jasje M Vroeger stond Jans in de molen, dat Raad bereid geld voor speelbos toch in 2010 op tafel te leggen 181 zee an Kosten bezoek koningin nog niet duidelijk PZC www.bezorgers.nl Oud-molenaar Jan de Regt: „Het is een zwaar vak, maar ik heb het graag gedaan. Zeker omdat De Lelie op zo'n mooie plek staat." foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen olen De Lelie in Kou- dekerke is deels aan het zicht onttrokken door groene 'lappen'. Het monument staat in de steigers en krijgt een forse opknapbeurt. Dat is hard nodig, vertelt wethou der Jaap Melse van de gemeente Veere. „Bij de vorige restauratie is een verkeerde verflaag opgebracht, waardoor algengroei is ontstaan. Dat tast de romp aan. Die laag moet eraf en er moet opnieuw worden gestuct. Verder krijgt de kap een nieuwe bedekking en wor den maatregelen getroffen tegen houtrot. Volgend voorjaar, als de romp droog is, krijgt De Lelie een nieuwe verflaag." De Rijksdienst voor Cultureel Erf goed heeft een subsidie van 122.700 euro beschikbaar gesteld voor de restauratie, en de provin cie geeft 17.500 euro. De gemeente Veere telt naast De Lelie nog elf andere molens. In Aagtekerke staat een zeskanti- ge houten grondzeiler uit 1801. Biggekerke heeft met de Brasser- molen de oudste molen van de ge meente in het dorp. Het is een wit te stenen grondzeiler uit 1712. Domburg bezit de ronde stenen grondzeiler Weltevreden uit 1817. In Gapinge staat de Graanhalm, een grote stenen stellingmolen uit 1896. Die wacht overigens op res tauratie. Meliskerke bezit een ronde stelen grondzeiler uit 1801. Die staat tus sen Meliskerke en de buurtschap Klein-Mariekerke. In Grijpskerke staat 't Welvaren van Grijpskerke, een stenen grond zeiler uit 1801. In Oostkapelle is D'Arke uit 1885 te vinden. Serooskerke is bekend door mo len De Hoop/Jonge Johannes, ge bouwd omstreeks 1835. Op de stadswallen van Veere staat stellingmolen De Koe uit 1909. Westkapelle heeft sinds 1851 de stenen stellingmolen De Noorman waarin het museum van de Zeeuwse Molen is gevestigd. Zoutelande heeft een stenen grondzeiler uit 1722. door Theo Giele of bel 0800 - 022 27 10 WGGGNGR NieuwsMedia MIDDELBURG - De eerste bezuini gingsmaatregel voor 2010 is gistera vond gesneuveld in de Middelburg se raadscommissie algemeen be stuur. De commissieleden willen dat toch volgend jaar al 71.000 eu ro beschikbaar komt voor de aan leg van het speelbos in de wijk Griffioen. In de bezuinigingsplannen was dit geld van de begroting van 2010 doorgeschoven naar 2011. Marco Paauwe van de Stichting Speelhof Hoogerzael hield gistera vond de commissie voor dat het een jaar uitstel 2011 het hele pro ject op het spel kan zetten. Allerlei sponsoren en subsidiegevers ha ken af als het speelbos niet binnen een bepaalde tijd wordt aangelegd. Daarbij gaat het om forse bedra gen. Zo zegde het VSB Fonds on langs een bijdrage van 20.000 euro toe, maar wel onder de voorwaar de van tijdige aanleg en zicht op goed beheer. Paauwe vond een willig oor bij de leden van de commissie en het col lege. Wethouder Huub van Klinken gaat met de Stichting Speelhof Hoogerzael overleggen over realise ring van het project. Wethouder Hannie Kool-Blokland, die over ge meentelijke financiën gaat, zei dat het geen probleem is om de 71.000 euro van 2011 weer terug te schui ven naar 2010. De stichting haalde gisteravond niet de volle buit binnen. In de ge meentelijke begroting zijn de on- derhouds- en beheerskosten van vijftienduizend euro per jaar ge schrapt. Hiervoor moet nog wel een oplossing gevonden worden. Toch had Paauwe na afloop van de vergadering goede moed dat het speelbos in de Griffioen er komt. Want als de raad ja zegt tegen de aanleg, zal er ook een budget voor het beheer van Speelhof Hooger zael moeten komen. Het gaat niet om het zwie pen van de wieken, maar om het mole naarsvak. Daar zijn Jan (73) en Jannie de Regt (bijna 73) het over eens. Ook al zijn de da gen van het zware werk voor Jan allang voorbij, de Koudekerkse oud-molenaar houdt nog steeds het weer en de stand van de wie ken van zijn 'Lelie' in de gaten. Hij groeide immers op in en om de Koudekerkse molen De Lelie en heeft er zijn hart aan verpand. Decennia lang was de ronde, ste nen stellingmolen in het bezit van molenaarsfamilie De Regt. Jan was er van kleins af aan dagelijks; bij de maalstenen en het houten ra- darwerk op de maalzolder, bij de zakken meel en het paard Jans be neden. Staand in de molen, terwijl buiten gewerkt werd aan de romp, vertelt de oud-molenaar: „Jans, een grote Belg, stond beneden. Er was hier ook een soort zolder, met stro en hooi voor het paard. Jans was rustig en lief. En groot... Als kind liepen we er gewoon onder door. Ze was ook vaak los buiten. Rustig wachtte ze dan tot ze voor de kar gespannen werd." De herinneringen aan die dagen zijn niet vervlogen en hij vertelt honderduit over zijn oude beroep. „Veel mensen staan er niet bij stil hoe zwaar het was. Vrijwillige mo lenaars draaien uit hobby. Dat is toch anders. Als de wieken maar draaien, is het goed. Het liefst zo hard mogelijk. Maar dat lag voor ons niet zo simpel. Als de wieken te hard draaiden, kreeg je geen mooi meel. Bovendien, als het te hard gaat, vliegen de vonken van de stenen. Gevaarlijk met al dat hout eromheen." De boodschap is duidelijk, een mo len is geen speelgoed. Jan kreeg dat met de paplepel ingegoten: 'Pas op bij het radarwerk, geen los se kleding aan'. En: 'Kijk uit voor openstaande luiken'. „Wij moch ten als kind geen stap doen zon der te kijken waar we naartoe wil den." „Deze molen werd in 1872 ge bouwd. De molen op het Meulwal was afgebrand. Daar mocht geen nieuwe gebouwd worden, het was te dicht bij de weg. Vandaar deze plek. Mijn overgrootvader Corne lls kocht De Lelie in 1884 en opa MIDDELBURG - Op zijn vroegst in ja nuari wordt duidelijk wat de vie ring van Koninginnedag 2010 de ge meente Middelburg gaat kosten. Vorige week werd bekend dat ko ningin Beatrix op 30 april de stad bezoekt. „Ik kan er nu nog geen zinnig woord over zeggen", zei bur gemeester Koos Schouwenaar gis teravond tegen de raadscommissie algemeen bestuur. GroenLinks- raadslid Adrie van 't Westeinde vroeg zich af of de raad zich niet eerst moet uitspreken over de vraag: 'willen we dit eigenlijk wel'. Volgens Schouwenaar hadden de fractievoorzitters twee jaar geleden al ingestemd met de kandidaatstel ling voor het koninklijk bezoek. woensdag 21 oktober 2009 W door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58