Cor maakt keramiek met een verhaal SCHIRRIS KIDs 20% KORTING zeeland 121 Borsele kritisch over vergunningen Waterschap schrapt bijna helft uitgaven HERFSTAKTIE VANAF woensdag 21 OKTOBER OP ALLE KINDERSCHOENEN KUNST De Groot heeft tien jaar atelier in toren Kruiningse Johanneskerk STEENSTRAAT 17, HULST D'API - BANA - RONDINELLA - 1950 - PRADA - ICEBERG - MOMINA - BUMPER - BRAQEEZ - BIKKEMBERGS ENZ. woensdag 21 oktober 2009 B A»t3rwsf^TA»'m^«k,, v «ioj» w Cor de Groot, alias Cor Kera miek, heeft tien jaar zijn ate lier in de toren van de Krui ningse Johanneskerk. „Mijn werk moet vooral een eigen smoel hebben." door Luc Oggel Een geurkaarsje, klassieke muziek, een behaaglijke temperatuur en een prut telend koffieapparaat. Wie het atelier van Cor de Groot bin nenstapt, voelt zich meteen op zijn gemak. „Ja, de sfeer moet het doen", zegt de keramist vanachter zijn werktafel. De Groot (69), huist nu zo'n tien jaar in de toren van de Johanneskerk in zijn woon plaats Kruiningen. Een bijzondere locatie. „De sfeer moet het doen. Ik werk altijd met muziek aan, dat is een voorwaarde. En het is fijn om in deze oude structuur te zit ten", wijst hij op de eeuwenoude bakstenen van de toren. De kleikunstenaar is - met een kleine tussenpoze - al lang met keramiek bezig. Afkomstig uit de psychiatrie stond hij in de jaren zestig aan de wieg van de creatieve therapie. Later werd hij directeur van de voormalige Kruiningse be jaardentehuizen Avondlicht en Bachten Vaete. „In die tijd raakte ik ver van de klei af, maar in 1995 heb ik het weer opgepakt." Eerst in een klein atelier in Yerseke, nu dus al een decennium in de kerkto ren. Het (soms religieuze) werk van de geboren Rotterdammer heeft veel al een symbolische betekenis. „Ik wil vaak iets zeggen met een ont werp, ik maak keramiek met een verhaal. Het hoeft niet direct een functie te hebben." De Groot he kelt om die reden ook fabrieksaar- dewerk. „Dat is vaak zo strak. Ik maak bijvoorbeeld ook wel scha len, levensschalen noem ik ze, maar die hebben geen strakke rand, maar zijn juist een beetje ra felig. Net als het leven. Het is kera miek met een verhaal, het gaat om de gevoelswaarde, de metafo ren." De Groot probeert zich altijd te on derscheiden. „Ik ben heel kritisch op mijn eigen werk. Het moet een eigen smoel hebben. Veel van de dingen die ik heb gemaakt zijn uni wmmmmmmmÊÊmmmmmmammMOÊmimamBmmiÊÊMBMmÊÊmmsi door Raymond de Frel HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele reageert kritisch op het voor stel om het verlenen van zware mi lieu- en bouwvergunningen voor taan te laten doen door één Zeeuwse uitvoeringsdienst. Het Rijk, de provincie en gemeen ten willen de kwaliteit van het ver- lenen van milieu- en bouwvergun ningen verbeteren. Daarom heb ben zij kwaliteitscriteria opgesteld. In Zeeland moet één dienst voor alle gemeenten zwaardere milieu vergunningen handhaven en verle nen. Borsele vreest dat de nieuwe opzet tot een behoorlijke kostenverho ging op het gebied van personeels- inzet leidt. Daarnaast zijn de crite ria te gedetailleerd en te theore tisch opgesteld, waardoor de be leidsvrijheid van gemeenten wordt beperkt. Borsele vindt dat een gemeente het dichtst bij de burger staat en dus ook het best in staat is klantgericht te werken. De kritiek is gemeld bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. ca, maar het is net als met een cake bakken; je hebt wel een re cept nodig. Want in tegenstelling tot wat vaak wordt gezegd, mag niet alles 'omdat het kunst is'. Er zijn regels." De Groots atelier doet tevens dienst als een winkel en cursus ruimte. „Door mijn achtergrond werk ik graag met groepen. Het geeft aanleiding tot gesprekken, daar is het indertijd ook mee be gonnen." De cursussen zijn popu- liar, want tot volgend najaar zitten ze vol. Reclame maakt De Groot echter niet, een website heeft hij evenmin. Maar wie langs wil ko men, is welkom. Het atelier is dage lijks geopend tussen 09.00 en 12.00 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden schroeft de investerin gen de komende twee jaar met veertig procent omlaag. Dat is noodzakelijk om de belofte aan de kiezers na te komen dat de tarie ven in 2010 en 2011 niet omhoog zullen gaan. De algemene vergadering van WZE heeft eerder al unaniem be sloten dat de burgers ontzien moe ten worden in deze crisistijd. De tarieven mogen dus niet omhoog. Het dagelijks bestuur heeft dat in de begroting voor 2010 dus ook niet gedaan. Maar daar moet een fors offer voor worden gebracht, want bijna de helft minder investe ren betekent dat er ook scherpe keuzes gemaakt zullen moeten worden in wat het waterschap dan even niet meer doet. „We gaan niet beknibbelen op vei ligheid", belooft dagelijks bestuur der Jaap Hoekman (CDA, financi ën). „Wel zullen we minder uitge ven aan bijvoorbeeld watersyste men en natuurontwikkeling in het kader van Waterbeheer in de 21e eeuw en de Kaderrichtlijn Water. Dat is niet erg, die uitgaven kun je wel 1, 2 of 3 jaar uitstellen." aan de kwaliteit van de watersyste men moet zeker wat gebeuren, er kent Hoekman. En de landelijke en internationale regels schrijven ook voor dat rond 2021 veel werk klaar is. „Het is de vraag of dat lukt als we nu dingen uitstellen", geeft Hoekman toe. „Je kunt niet eindeloos blijven uitstellen. Om 2011 zullen we moeten nadenken hoe we daarna verder moeten." Dan zullen ook de tarieven weer gaan stijgen, is de verwachting. Hoekman gaat er niet vanuit dat de burgers dan met een dubbele verhoging worden geconfronteerd. „Het kan niet zo zijn dat we nu met verkiezingen in het vooruit zicht de tarieven gelijk houden en die daarna dubbel verhogen. Dan zou ik hier niet mee instemmen." Waterschap Zeeuwse Eilanden staat er financieel gezond voor. Weliswaar begint WZE in 2010 met een begrotingstekort van 1,1 miljoen euro omdat te veel geïnde belasting aan burgers wordt terug betaald, maar over dit jaar is er ook een overschot van 3,1 miljoen euro. Het tekort voor 2010 wordt gedekt door een greep in de alge mene reserves, het spaarpotje van het waterschap. Het overschot van dit jaar wordt gebruikt voor onder meer herstel van oevers en gunsti ge tarieven. Cor de Groot, alias Cor Keramiek, aan het werk in zijn atelier in de toren van de Kruiningse Johanneskerk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47