zeeland 119 wordt zakenstation Onder zeil varen in een kanaal vereist techniek Stoomtrein in de nacht Yersekse instituten zetten hun deuren open tijdens kennisdagen Meer nieuws over de Mexicaanse griep vind je op Reimerswaal niet in Mobiliteitscentrum woensdag 21 oktober 2009 YERSEKE - Het Nederlands Insti tuut voor Ecologie (NIOO- KNAW), Imares, het Oosterschel- demuseum en de Schelpdier- hatchery van Roem van Yerseke houden vrijdagavond en zaterdag ópen huis. De Yersekse bedrijven nemen gezamenlijk deel aan de landelijke Oktober Kennismaand. Bij alle locatieS is van alles te doen, te zien en te beleven. Het NIOO, aan de Korringaweg 7, doet dat on der de titel 'strandschatten en zee monsters!' Openingstijden: vr. 18.30-21.00, za. 11.00-17.00. Bij Ima res, Korringaweg 5, is op dezelfde tijden te zien hoe onderzoek wordt gedaan. In het Oosterschel- demuseum, Kerkplein 1, zijn rond leidingen. Ook is er een wandeling langs de oesterputten. Vr: 19.00- 24.00, za. 10.00-17.00. De Schelp- dierhatchery, Gr. van Zoelenstraat 35, opent zaterdag tussen 12.00 en 17.00 voor het eerst haar deuren voor publiek. www.nioo.knaw.nl/opendag www.imares.wur.nl/NL www.oosterscheldemuseum.nl www.roemvanyerseke.nl Stationsstraat 4 Bouwjaar 1868 Type SS 5e klasse Architect Karei Hendrik van Brederode In gebruik als woonhuis Stationsweg 23 Type SS 5e klasse. Negen van de oorspron kelijk 38 stations van dit type resteren, zoals Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke Architect Karei Hendrik van Brederode In ontwikkeling als zakencentrum De jaarlijkse Bietentocht is maandag van start gegaan. De tocht met histo rische zeilschepen op en rond de Oos- terschelde wordt gevolgd door de PZC. Vandaag de tweede etappe, van Goes naar Zierikzee. door Melita Lanting We hebben wind, we hebben gang en we kunnen overal ko men." De Bieten- tocht 2009 wordt volgens de deel nemers onder ideale omstandighe den gevaren. „Op zulke dagen kan je met een goede bemanning het maximale uit je schip halen", zegt Jaap Klok, schipper van de Scaldis. De omstandigheden lijken inder daad ideaal. Opkomend tij, waardoor je bij een misser niet urenlang vastligt op een zandplaat. Een stevige maar wel koude wind ('daar kan je je op kleden') en zon. Bij de start in Goes gingen historische schepen gelijk onder zeil, en dat gebeurt niet Zo vaak. Een fraai plaatje voor de vele kijkers langs het Havenka naal, maar varen onder zeil in een smal kanaal vereist wel de nodige techniek. Onder andere bij de Wil lie ging dat even mis. Het zeil werd te laat gezet bij een te lage snelheid en daardoor raakte het schip (letterlijk) aan lagerwal. Daardoor moesten de achteropko mende schepen snel ingrijpen. „Wij gingen daar bijna tegenaan", zegt Jaap Klok. In het Havenkanaal lagen de sche pen nog dicht bij elkaar, maar door tijdverlies bij het schutten naar de Oosterschelde viel het deel nemersveld uit elkaar. Daardoor was er minder onderlinge strijd tij dens het zeilen op de Oosterschel de en hadden de schepen die het eerst konden schutten het meeste voordeel van de stroming. Eenmaal bij Zierikzee aangeko men konden de schepen ook zei lend naar de haven. In het tussenklassement staat de Dankbaarheid aan kop. Vooral het goed doorvoeren van oude tradi ties levert de schipper punten op. Vandaag wordt de bietentocht be slist in de laatste etappe van Zierik zee naar Bruinisse. Het vertrek is rond 9.00 uur uit de haven. Of dat onder zeil kan, is nog niet duide lijk. Dat hangt van de windrich ting af Tussen 10.30 en 11.00 uur passeren de schepen de Zeeland- brug. Vanaf een uur of twee wor den de eerste schepen in Bruinisse verwacht. Daar is rond 16.30 uur de afsluiting met een bietenkeu ring op de kade in de haven. GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) rijdt vrijdag in het kader van de Zeeuwse Museumnacht als nachttrein. De treinrit is onder deel van het speciale arrangement De Nachttrein. Behalve de rit is er een kort voorprogramma in Goes en activiteiten in Hoedekenskerke. Tijdens de treinrit zorgt de figuran- tengroep van de SGB voor leven in de brouwerij. Het programma begint om 20.00 met een inloop op het museumterrein in Goes. Daar kan een bijzondere Ameri kaanse locomotief worden bezich tigd. Om 20.45 uur vertrekt de nachttrein naar Hoedekenskerke, waar een hapje en een drankje ge reedstaan. Om 23.00 uur vertrekt de trein weer naar Goes, waar hij om 23.45 aankomt. Kaarten zijn vooraf te bestellen of te koop aan de kassa. De activiteiten in Hoede kenskerke kunnen ook zonder treinrit worden bezocht. www.destoomtrein.nl KRUININGEN - Reimerswaal steekt geen geld in het Mobiliteitscen trum Zeeland. Dat heeft het colle ge laten weten aan de Vereniging Zeeuwse Gemeenten. Het mobili teitscentrum, gevestigd in Goes, helpt bedrijven met het herplaat sen of omscholen van personeel als het door de economische crisis even wat minder gaat. Reimers waal doet dat echter zelf al. „We gaan niet meedoen om het mee doen", aldus een woordvoerster. ParketGroep m, LOER Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwinkei s.nl nngen Willem Adriaansens foto's Willem Mieras en Lex de Meester ne sector trekt steeds meer samen op in nieuwe teelten", schetst Van der Maas de mogelijkheden die hij ziet. Randstad uitzendbureau, dat het voormalige café tegenover het sta tionsgebouw bezet, is (nog) geen participant. 'U kunt hier geen ge bruik maken van het toilet' staat er prominent op de deur, mét ver wijzing naar de NS klantenservice. Dat doet vermoeden dat de ar beidsbemiddelaar weinig plezier heeft van de overbuurman. De nieuwe functie van het sta tionsgebouw gaat daar weinig in veranderen: toiletfaciliteit noch koffie /al het Business Station de treinreiziger bieden. Dat gebeurt enkel als die reiziger het station aandoet om er gebruik te maken van één van de vijf tot tien flexibele werkplekken die er te huur komen, voor een uur of een dag of een weekdeel. Of als het reisdoel één van de drie verga derruimtes is, die vier tot vijftien personen kunnen bergen. „Die ruimten en werkplekken ko men beschikbaar voor mensen die net een bedrijf zijn begonnen, of kleine zelfstandigen die van huis uit werken maar een gelegenheid nodig hebben voor zakelijke ge sprekken. Ik denk dat ik er zelf ook een paar dagen per week ga werken, in plaats van in Middel burg", aldus Van der Maas. De NVE viel voor de markante be huizing aan de perrons, maar be schouwt de ligging pal aan de rails ook als strategisch: in het wachtlo kaal komt een cursusplaats voor groepen van tien tot twintig stu denten van agrarische opleidingen die specialistische kennis willen opdoen. „Het gebouw is niet al te groot, maar zulke aantallen men sen kunnen we er prima bergen." Stationsweg 4 Type SS vijfde klasse Architect Karei Hendrik van Brederode In gebruik als woonhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45