181 zeeland Stationsgebouw Kruiningen-Yerseke Teler vertelt over fruit in de oorlog Thomas Rosenboom in De Koperen Tuin Lezing over de historie van kleding woensdag 21 oktober 2009 Staatslijn F, de 'Zeeuwse lijn', werd in de jaren 1863 (Bergen op Zoom) tot 1873 (Vlissingen) aangelegd. In die periode werden ook de Zeeuwse stations gebouwd, waarvan er opvallend veel bewaard gebleven zijn en een nieuwe bestemming hebben gevonden. Nog negen treinstations zijn in gebruik: Vlissingen (Oost-Souburg), Middelburg, Arnemuiden, Goes, Kapelle, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland-Bath. 33 oude treinstations zijn buiten gebruik sinds de kleine sporen zijn opgeruimd ten gunst van de hoofdspoorlijn, op de museumlijn Goes-Borsele (Hoedekenskerke) na. Molenweg 30 Bouwjaar 1871 Vernieuwd type vierde klasse Architect Karei Hendrik van Brederode Van de acht stations die gebouwd zijn van dit type bestaan er nog twee: Vught en Arnemuiden In eigendom bij aannemerij De Pagter, in ontwikkeling als hotel Eerste bouw 1863, architect Karei Hendrik van Brederode. Type SS vierde klasse, drie maal vergroot, afgebroken 1980 Nieuwbouw 1982, in de vorm van een bedrijfsverzamelgebouw Architect K. van der Gaast Arnemuiden Zeeu Station Kruiningen heeft vanaf maart 2010 een nieu we bestemming: een kennis station voor nieuwe onder nemers in de voedselsector. door Claudia Sondervan De NV Economische Im puls, het Zeeuwse ont wikkelingsbureau voor de regionale economie, heeft zich ontfermd over het sta tionsgebouw. Dat lag braak sinds de NS vier jaar geleden ook daar het menselijke element uit de dienstverlening verwijderde Maar nu komt ook het laatste van de authentieke negentiende-eeuw- se stationnetjes langs de Zeeuwse lijn, die spoorwegarchitect Karei Hendrik van Brederode ontwierp, in nieuwe handen. Langs het wse spoor traject staan nog vier van die karakte ristieke gebouwen, allemaal opgericht bij het ontstaan van de Zeeuwse lijn, in de jaren na 1863. Twee ervan, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke, kregen een woonbe stemming. Te Arnemuiden ont wikkelt Arjen de Pagter een hotel met zeven kamers in het stations gebouw, dat al jaren te lijden had onder vandalisme en misbruik door wiettelers. In Kruiningen heeft het pand min der geleden, al heeft aannemer Van Baalen-Poley recent nieuw vensterglas moeten aanbrengen. Schragen in de voormalige1 ruimte doen vermoeden dat de verbouwing aanstaande is. Maar dat wacht nog op het tekenen van contracten, vertelt Arie van der Maas van NV Economische Im puls. Hij wil nog geen namen van de verdere participanten noemen. De handtekeningen moeten ko mende maand gezet worden. Maar er zijn onderwijsinstellingen, waar onder Edudelta, bij betrokken, als ook arbeidsbemiddelaars in de agrarische en voedselproduce- rende sector en voedselproducenten zelf. „Het wordt een kenniscentrum voor nieuwe ondernemersschappen en ontwikkelingen in de voedingssec tor voor Zuid-West-Nederland. Wij willen kennis en bedrijven sa menbrengen in nieuwe samenwer kingsvormen. NV Economische impuls werft nu de deelnemers en bedrijven en organisaties die voor duizend euro per jaar gebruik kun nen maken van de faciliteiten en activiteiten in het Business Sta tion. Het Business Station Kruinin- gen-Yerseke wordt een werkgever voor drie tot vier mensen, schat Van der Maas. De gemeente Reimerswaal steunt het project de komende twee jaar met tienduizend euro per jaar, ver telt wethouder Jaap Sinke. Hij is te vreden over de nieuwe bestem ming van het station, temidden van de aardappel- en uienverwer- kende industrie op bedrijventer rein Nishoek. „Een zinnige bestem ming", vindt Sinke. Een die in thema sterk aansluit bij de karateristieken van de Kruining- se omgeving, stelt Van der Maas. „Neem een passer en trek een cir kel van vijf kilometer doorsnee rond het station in Kruiningen een je hebt aardappels, uien, mos selen, oesters en verdere mariene producten. De agrarische en marie- bel 0800 - 022 27 10 weGeNeR NieuwsMedia KAPELLE Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt op vrijdag 23 oktober, in het kader van de Zeeuwse Museum nacht, een bijeenkomst over het thema fruit in de oorlog. Een oud-fruitteler vertelt onder welke omstandigheden fruit werd ge teeld en verwerkt tijdens de oor log. Er is een demonstratie wecken van fruit. De avond wordt opgeluis terd met een optreden van het duo De Kattebel uit Kapelle. De avond begint om 19.00 uur met een speur tocht voor de jeugd. GOES Schrijver Thomas Rosenboom houdt volgende week woensdag een lezing in boekhandel De Kope ren Tuin in Goes. Rosenboom bracht onlangs zijn roman Zoete mond uit. De auteur, tweemaal win naar van de Libris Literatuur Prijs, wordt geïnterviewd door Neerlan dica en eigenaar van De Koperen Tuin, Manda Heddema. Na de pau ze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond begint om 19.30 uur. De toegangsprijs is tien euro. KAPELLE Gemma van der Hoogte geeft van daag in het gemeentehuis van Ka pelle een lezing over de geschiede nis van de kleding. Aan de hand van beelden komen bezoekers van alles te weten over de kleding van vroeger en nu. Ook de overeenkomsten tussen kleding en architectuur en de geschiedenis van de mode passeren de revue. De avond begint om 20.00 uur aan het Kerkplein 1. De entreeprijs is vijf euro. Kaarten kunnen gekocht worden bij het gemeentehuis. MEEST CELEZEN 1. Brammetje Dump heet BD Store 2. Samenspel, Kippenvel! 3. Gemeente verkoopt fietsen STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Doe mee aan de poll op www.pzc.nl/tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 44