van de wintergriep zeeland 13 Fietsnetwerk kan beter Hoe en wat over griep Hybride commentaar Voldoende voor parkeergarages 'Mensen beweren dat ze griep krijgen van het vaccin, maar dat klopt niet. We spuiten geen griepvirus in' 'Ik ben een keer wéken gevloerd door griep. Dat kan ik niet hebben. Nu blijft het bij een gewone verkoudheid' woensdag 21 oktober 2009 miljoen euro kost de jaarlijkse griep vaccinatieronde. Ard Joosse, huisarts in Goes Corrie Pieterse uit Goes Er is dit jaar veel te doen over de griep. Het is weer tijd voor de jaarlijkse griepprik en in november volgt een dubbele vaccinatie tegen de Mexicaanse variant. Maar wat is griep eigenlijk? Een prik met dode virussen Elk jaar kan men een griepprik halen die beschermt tegen (de gevolgen) van een influenza-infectie. Normale griep: 1 injectie (+/- 0,5 ml in de bovenarm). Mexicaanse griep: 2 injecties. Vaccin wordt gemaakt door virus te injecteren in kippeëieren of in gekweekte cellen. Gekweekt virus wordt gedood en verwerkt in injectievloeistof. Lichaam maakt na vaccinatie zelf antistoffen aan die beschermen tegen infectie. Omdat virussen veranderen, moet prik elk jaar gehaald worden. Wat is het? Griep wordt veroorzaakt door een virus uit de Influenza-familie. Er zijn drie hoofdtypen influenza: A, B en C. Griep wordt veroorzaakt.door de eerste twee, type C veroorzaakt een soort verkoudheid. Type A is het gevaarlijkst. De virussen hebben aan de oppervlakte de eiwitten hemagglutinine (H) en neuramini dase (N). Het H zorgt ervoor dat het virus de cellen van het lichaam kan binnendringen. Influenzavirussen krijgen dan ook een naam naar het voorkomen van die eiwitten (bijvoorbeeld H1N1 Symptomen Mogelijke bijwerkingen Roodheid, zwelling, pijn, blauwe plekken of verharding op de plek van injectie, koorts, algemeen gevoel van onbeha gen, rillingen, vermoeidheid, hoofdpijn, zweten en spier- of gewrichtspijn. Ergere reacties zijn mogelijk, maar komen niet vaak voor. Neusholte geïnfecteerd j Koude rillingen f~"' Griep of verkoudheid? Symptomen binnen een paar uur opgetreden koorts (39°C of hoger) bonzende hoofdpijn koude rillingen spierpijnen/verspringende pijnen keelpijn vermoeidheid en algehele malaise droge hoest hoest loopneus griep verkoudheid A De kosten De griepprik is voorN mensen uit de risicogroepen gratis. Anderen betalen 25 euro. De jaarlijkse vaccinatieronde kost in totaal 35 miljoen euro. Risicogroepen - hartpatiënten - mensen met longziekten - nierpatiënten - diabetici (suikerziekte) - mensen die beenmergtransplantatie hebben ondergaan - HlV-geïnfecteerden - personen boven de 60 jaar - jongeren onder de 18 jaar die langdurig aspirine gebruikt hebben - verstandelijk gehandicapten in een instelling - mensen met verminderde weerstand Voor de Mexicaanse griep behoren ook vrouwen die meer dan 3 maanden zwanger zijn tot de risicogroep. Rolant Quist, CN bron RIVM T e ziet ze de laatste jaren I steeds vaker: hybride auto's I die vrolijk hun partijtje meeblazen in het verkeer. Met hun combinatie van elektri sche aandrijving en verbran dingsmotor zouden ze zeer goed zijn voor het milieu. Dat blijkt een sprookje. Een moder ne diesel is minstens even schoon. De pijn zit 'm vooral in het gebruik van de hybride. Veel zakelijke kilometervreters vallen voor de gunstige fiscale bij telling. Zij gebruiken de auto vooral op de snelweg. De benzi nemotor moet daar flink wer ken en is dus niet erg zuinig. Deze ontmaskering van de hy bride betekent niet dat het con cept nu ineens waardeloos is. In de stad verdient een hybride nog steeds de voorkeur. Verder bewijst de verkoop van deze au to's dat een groeiend aantal Ne derlanders toch wat minder ge hecht is aan 'hoe hard ie kan' of 'hoe ruim ie is'. De huidige hy- brides zijn dus wel goed voor een trendbreuk. Zo maken ze de weg vrij voor een generatie nog schonere auto's. MIDDELBURG - De parkeergarages aan het Theaterplein in Terneuzen en Scheldeplein Vlissingen krijgen een ruime voldoende van de ANWB. Ze scoren respectievelijk een 7,5 en en 7,3. De parkeergarage Achter de Houttuinen in Middel burg komt uit de test naar voren met een rapportcijfer van 5,3. De ANWB noemt de Terneuzense parkeergarage klein en overzichte lijk. Tevredenheid is er bij het Scheldeplein over de redelijk bre de parkeervakken en de automati sche deuren. In beide garages zijn de rolstoelplaatsen een beetje smal. In Achter de Houttuinen zijn er onnodig veel bochten en een groot verschil in breedte van de parkeervakken. door René Schrier MIDDELBURG - Er kan nog heel wat verbeterd worden aan de regionale fietsnetwerken die inmiddels in bijna heel Nederland zijn aange legd. Dat is de opstelling van het Fietsplatform, de koepelorganisa tie voor recreatief fietsen. Vooral de onderlinge afstemming van de verschillende netwerken is voor verbetering vatbaar. En dat geldt ook voor het onderhoud van de wegwijzers. De uitvoering van de ruim veertig netwerken is in de basis in nage noeg alle regio's gelijk: de beweg wijzering verwijst telkens naar ge nummerde knooppunten. Ook Zeeland heeft zulke routes met fietsknooppunten. Deze uniformi teit heeft het Fietsplatform vanuit zijn landelijke optiek altijd bepleit. De onderlinge aansluiting van de regionale netwerken kan echter op diverse plekken worden verbeterd - de fietser wil probleemloos van regio naar regio kunnen fietsen. Zowel de tracering als de beweg wijzering dient hierop nagekeken te worden. Het platform heeft ook gekeken naar het netwerk van landelijke fietsroutes (LF-routes). Ook daar voor geldt dat het onderhouden moet worden. Naar aanleiding van die ervarin gen pleit het Fietsplatform voor een centraal meldpunt voor klach ten en opmerkingen over de fiets netwerken. Het Fietsplatform roept regio's en provincies op om kritisch na te gaan of het onder houd goed is georganiseerd. Zo niet, dan moeten hiervoor alsnog sluitende afspraken worden ge maakt. Insteek daarbij is dat één partij de bewegwijzering van de LF-routes en van de knooppunt routes onderhoudt. Dit levert effi ciencywinst op. Volgens het Fietsplatform voor zien de netwerken in een grote be hoefte - met name voor dagtoch ten worden ze massaal gebruikt. De fietsnetwerken kunnen vol gens het platform uitstekend ge bruikt worden voor de verdere pro motie van het recreatieve fietsen in Nederland. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen uerdiept. Ik uoel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! og» www.interieur-paauwe.nl 0,^°A0i3i8 w Zonnemaire ligt vlakbij Zierikzee; 5o autominuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3