i8l Ben W: ACTIVITEIT Zes Schouwen-Duivelandse musea bieden bijzonder programma aan de hand van regels zijn Collectief de deur open voor zaak raad 8 Infozuil op kerkhof wijst weg Veiling schip én kunst op watersportdag Bru Zeeuwse avond in Tonnenmagazijn Enkele hoogtepunten van het programma woensdag 21 oktober 2009 ZIERIKZEE - Als de partij Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) vindt dat de regels van het leerlingenver voer in de praktijk niet werken, dan staat het de partij vrij een nieuwe verordening te schrijven en die voor te leggen aan de ge meenteraad. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van LSD over twee kinderen uit Kerkwerve die niet met het schoolbusje mee mogen omdat ze op 5,5 kilometer afstand van school wonen. In de verordening geldt zes kilometer als minumum-afstand. Dat het busje in Kerkwerve stopt om kinderen af te zetten en onder weg naar Zierikzee de twee fietsen de Kerwervenaartjes inhaalt, doet daar niets aan'af LSD wilde weten of scholen en ouderraden inspraak hebben ge had bij het opstellen van de veror dening .en of het niet eens tijd wordt de verordening te herzien. Als regels in de praktijk slecht uit pakken, kunnen betrokkenen ge bruikmaken van de hardheidsclau- sè in de verordening, antwoorden B en W. En als de verordening niet toereikend is, kan de gemeen teraad een nieuwe vaststellen. B en W laten verder weten dat zij de modelverordening van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten hebben gebruikt. Die wordt steeds actueel gehouden. De verordening is niet voorgelegd aan scholen of andere instanties. door Maurits Sep VLISSINGEN - Naaste familie zal het graf van een overleden familielid wel weten te vinden, maar ande ren hebben soms moeite de laatste rustplaats van een kennis of ver fa milielid te achterhalen. Op de Vlis- singse Noorderbegraafplaats is daarom gisteren een informatie zuil geplaatst waar mensen de juis te gegevens kunnen vinden. Het is een digitale zuil, waar bezoe kers de gegevens over de begraaf plaats, de plaats van een graf en een routebeschrijving kunnen op zoeken. De informatie is ook met een te printen, zodat zij met het papier in de hand de weg kunnen vinden. De zuil staat in een over dekte nis in de wachtruimte bij de ingang van de Noorderbegraaf plaats aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen. De zuil is dus te gebruiken zolang.de begraafplaats open is. Niet alleen de gegevens over graven op de Noorderbegraaf plaats zijn via de zuil op te vragen, maar ook die van de begraafplaat sen in Oost-Souburg en Ritthem. Wie de informatie thuis wil opzoe ken, kan dat doen via www.vlissin- gen.nl/begraafplaatsen. De beheer der van de begraafplaats krijgt vol gens de gemeente regelmatig de vraag wie waar begraven ligt. De zuil wordt daarom gezien als een hulpmiddel bij een goede informa tievoorziening naar de burgers. door Esme Soesman Echt een aantrekkelijk hapje lijkt het niet. Rege ringsbrood wordt her en der beschreven als grauw ogend, klef sma kend brood. Het was het hamme tje dat tijdens de oorlog, als gevolg van voedselschaarste, werd gege ten. In plaats van met tarwemeel werd het brood met rogge-, aardap pel- en peulvruchtenmeel ge maakt. Tijdens de vrijdag te hou den Museumnacht (Mu- seumNa/8) bakken de bakkers van Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor rege ringsbrood 'in het echt'. Het is één van de speciale activitei ten-die vrijdag in 6 Schouwen-Dui velandse musea zijn te beleven. Zeeuwsbreed zetten 28 deelne mers de deuren in de avonduren open. Het thema is (aansluitend bij de Week van de Geschiedenis) Oorlog Vrede. De deelnemende musea geven aan dat thema een ge heel eigen draai. Bij de Museumhaven Zeeland bij voorbeeld verhaalt Zierikzeeënaar Henk van der Doe (aan boord van een klipper) hoe hij als klein jonge tje de oorlog als schipperskind op het water beleefde. Ook kunnen vaartochtjes gemaakt worden tus sen de Museumhaven en de Stads 8c Commerciewerf in Zierikzee. Hoewel de Museumnacht vorig jaar geen hordes bezoekers rich ting Museumhaven trok, is het vol gens Carel Beulink voor het Zierik- zeese museum een must om mee te doen aan de speciale avond openstelling. „Voor de naamsbe kendheid van je museum, maar ook omdat wij vinden dat je mee moet doen als er iets door de mu sea samen wordt georganiseerd. En dan maar hopen dat de belang stelling groeit." Ook voor Jaap Schoof van het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk is deelname een kwestie van 'je als museum sociaal opstellen', zelfs al verwacht je geen massale bezoe kersaantallen. „Het grote pro bleem is: we zitten hier in the middle of nowhere in het donker. Maar we kiezen ervoor toch mee te doen in het collectief We wil len meer zijn dan een museum dat alleen maar open en dicht gaat." Regina Op de Beek van het Brouws Museum hoopt met de avondopenstelling een publiek aan te trekken dat normaal de drempel niet overkomt. „Werkende men sen die overdag geen tijd hebben, In de Brusea in Bruinisse vertoning van.oude Zeeuwse documentaire films. Reserveren is noodzakelijk. In museum Goemanszorg in Dreischor vertelt Wim de Vrieze een verhaal over de oorlog. In het Watersnoodmuseum in Ou werkerk worden films vertoond over de - ooit voor de oorlog be doelde - caissons. In de Burghse Schoole in Burgh is er voor kinderen een Vikingenver- haal en een fakkeltocht naar de Ka rolingische Burcht. Voor volwassenen zijn er daar le zingen over de bunkers in de Westhoek en Hoeve van der Meu- len. Ter afsluiting bevrijdingsliedjes met Elvira en David Vos. De Schouwen-Duivelandse musea zijn open van ongeveer 20 tot 24 uur. De Museumhaven in Zierikzee is al vanaf 18 uur open. Alle deelnemers, de precieze ope ningstijden en alle activiteiten zijn te vinden op www.scez.nl. maar het wel leuk vinden om 's avonds nog eens iets te doen." Te rugblikkend op de vorige twee edi ties ervaart zij de Museumnacht als 'heel sfeervol en gezellig'. De frequentie verhogen? „Die ver leiding is aanwezig, maar je moet wel de bemensing hebben. Ik weet niet wat de andere musea ervan zeggen, want zoiets zou je wel sa men moet doen." Het zaaltje van de Brusea zat vorig jaar in ieder ge val stampvol, blikt Barend van Lan ge terug. Ook het winterprogram- ma slaat aan. „We willen de basis van ons museum verbreden. Voor heen waren we in de winter een half jaar uit beeld, nu proberen We maandelijks iets extra's te doen op geschiedkundig of cultureel ge bied." Voor Guusje Poot van de Burghse Schoole staat de Museum nacht evenmin op zichzelf. Henk Verhagen heeft een 'superspan- nend' Vikingenverhaal geschreven, dat hij vrijdag zal voorlezen. Aan sluitend kan dat verhaal de hele winter door gebruikt worden om jeugdige bezoekers te bedienen. Poot: „Normaal zijn we na 31 okto ber dicht. Nu schrijf ik program ma's waarmee we bepaalde doel groepen kunnen aantrekken tij dens de wintermaanden. Zoals bij voorbeeld scholen. Zo'n Vikingen- verhaal, daar kun je wel wat mee." In de bakkerij van het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor worden met enige regelmaat verse bakkerijproducten gebakken. In het kader van het thema van de Week van de Geschiedenis (Oorlog Vrede) staat tijdens de bijzondere avondopenstelling vrijdag regerings brood op het menu. Noemt de één dat brood 'vies en klef, de ander be waart warme herinneringen aan dat oorlogsbrood. foto Dirk-Jan Gjeltema De vorig jaar tijdens de Museumnacht vertoonde film over de viering van 500 jaar Bruinisse (opgenomen in 1968) bracht veel bezoek op de been. Nu zijn er films te zien die allerlei Zeeuwse items uit het verleden belichten. Dat heeft in ieder geval de aandacht getrokken van een kleindochter van Cornelis van de Stolpe, blijkt uit de reservingen. Van de Stolpe was - ergens begin 19e eeuw - burgemeester van Bru. foto Ronald den Dekker door Piet Kleemans BRUINISSE - Onder meer werk van Herman Brood gaat zaterdag in Bruinisse onder de veilinghamer tijdens de eerste Watersportdag. Tijdens deze open dag van water- sportbedrijf Streamwater wordt ook een schip geveild. De op brengst van de kunstveiling gaat naar Stichting Pink Ribbon, een or ganisatie die fondsen werft voor onderzoek naar borstkanker. Op de watersportdag zijn verschil lende op Schouwen-Duiveland ge vestigde collega-watersportbedrij ven present evenals een juwelier, een opleidingsinstituut, een hen gelsportcoöperatie en een schoon heidssalon. Ons Boeregoed maakt Zeeuwse babbelaars, liefhebbers kunnen zich vergapen aan exclusie ve auto's en in de showroom van Streamwater presenteren elf jach- tenmerken zich. Maarten Bruijnes en Wout Dijks tra zorgen voor muziek. Voor de kinderen is er een springkussen. Ook staat op het programma een rondvaart aan boord van mossel- kotter Bru 39. Het open huis wordt van 10.30 tot 18.00 uur gehouden in de showroom van Streamwater aan de Dorpsweg 40a. De veiling be gint om 14.00 uur. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Verhalen en ge dichten staan zaterdag 24 oktober centraal tijdens de negende Zeeuw se Avond. Uit het land van Axel komt verhalenvertelster Sankie Koster, al jaren actief binnen het Theater Chantantprogramma waar ze voor een stukje cabaret zorgt. Soms serieus, dan weer kol deriek maar altijd goed voor een pakkend verhaal. Verder treedt op beeldend kunste naar Jopie Minnaard uit Heinkens- zand. Minnaard schildert (aquarel, olieverf) maar schrijft ook al jaren gedichten en verhalen in het dia lect van Zuid-Beveland. Voor al de ze activiteiten kreeg ze in 2008 de Cultuurprijs van de gemeente Borssele. lopie Minnaard treedt sa men met haar man Jan op. Die vult de verhalen aan met wetens waardigheden over het dialect en de geschiedenis van Zeeland. De muzikale noot komt van Jan Gunter uit Goes. Hij schrijft en zingt al zijn liedjes in het Zeeuws. Gunter debuteerde in het kerkje van Ellewoutsdijk. De Zeeuwse Avond is een initia tief van Stichting 'Nie Praete ma doe' en wordt gehouden in het- Tonnenmagazijn in Brouwersha ven. Aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32