Met één prik verlost 2 Geruchten over sluiting terminals in Antwerpen ■nzsHi Lange Wapper PZC woensdag GRIEPPRIK Huisartsen delen deze maand de jaarlijkse griepprik uit aan ri sico-patiënten. Het is de eerste van drie rondes. In november volgen nog twee vaccinaties tegen de Mexicaanse griep. woensdag 21 oktober 2009 door Ernst Jan Rozendaal De ondergang van de DSB domineerde de laatste tijd kranten, ra dio en tv. Het meeste andere nieuws kwam er bekaaid af. Zoals het referendum afgelo pen zondag in Antwerpen over de aanleg van de Lange Wapper. Een kwestie die voor Zeeland veel in teressanter is dan de woekeraar van Wognum, zijn op drijfzand ge bouwde imperium, een onaf mu seum met magisch-realistische schilderijen of de kwakkelende kampioensploeg. De Lange Wapper, genoemd naar een mythologische reus, is een twee kilometer lange dubbeldeks brug die het fileprobleem op de Antwerpse ring moet oplossen. Ter hoogte van het Sportpaleis, een ijkpunt voor iedereen die 's zomers met de auto zuidwaarts trekt, zou hij moeten aansluiten op een viaduct van achttien rijba nen breed. Nu zijn het er daar acht. De brug, die ruim 2,5 miljard euro moet kosten, is een architec tonisch hoogstandje in de catego rie Eiflëltoren en Sint Pieter. Gezien de bemoeizucht van de Antwerpenaren met de Wester- schelde, had ik het wel redelijk ge vonden als de Zeeuwen hadden mogen meestemmen. Ik had het wel geweten. Alleen al het idee van een rit door België over een stukje asfalt zonder scheuren en kuilen. En dan dat uitzicht over de stad, lekker tuffend, met rechts negen auto's naast je en links nog een stuk of vijf. Maar de Antwerpenaren hebben de Lange Wapper weggestemd uit vrees dat ze in het fijnstof zullen stikken. De vraag is nu of het Vlaamse kabinet vrijdag de uit slag van deze volksraadpleging durft te negeren. De altijd bemin nelijke Antwerpse schepen Mare Van Peel - tot in de Hedwigepol- der gevreesd - begon in ieder ge val, meteen af te dingen op het in zijn ogen geringe aantal nee-stem mers. Ineens zag ik de overeenkomst. Het goud dat blinkt, de gewone man die de dupe is van een mega lomane onderneming, surrea listische taferelen. Ook Dirk Sche- ringa, die reus op lemen voeten, is gewoon een lange wapper. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naaf: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters rfi/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Spitsuur bij huisartsenprak tijk De Pijlers in Goes. De rij staat dinsdagmiddag rond vijven tot op straat. Zo'n achthonderd mensen halen hun jaarlijkse griepprik. Binnen spuiten vier huisartsen aan één stuk door. Het is lopendeband- werk. Mouw omhoog, prik en klaar. Volgende! Een meisje kijkt angstvallig de an dere kant op, als de spuit haar arm in gaat. „Ik ben bang voor naal den", bekent ze. Even later zet een jongetje het op een schreeuwen, nog voor de naald uit de verpak king gehaald is. Maar verreweg de meeste mensen ondergaan de prik gelaten of zelfs lachend. „Het is net een speldenprikje. Je voelt er niks van", zegt Tannie Weststrate-De Jonge uit Goes op gewekt. „Ik krijg de griepprik al ja ren. Mijn man was jarenlang ziek. 'Stel je voor dat je de griep krijgt', zei mijn huisarts. 'Dan ben je nog verder van huis'. Ik vind die vacci natie heel goed. Je hoort toch wel eens dat mensen overlijden aan de griep. Daar zit ik niet op te wach ten. Ik geniet zo van m'n kinderen en kleinkinderen: ik wil nog een poosje blijven." Corrie Pieterse uit Goes neemt al jaren het zekere voor het onzekere. „Nu heb ik de leeftijd voor een griepprik, maar ook voor die tijd ging ik 'm altijd halen. Toen de kinderen klein waren, ben ik een keer wéken gevloerd door griep. Dat kan ik niet hebben. Nu blijft het bij een gewone verkoudheid." De huisartsen die in De Pij lers werken, schreven alle Goese 'griepprikweige raars' van vorig jaar aan met de vraag of ze dit jaar wel een griep prik wilden. Daaruit bleek dat en kele honderden mensen nu wél be langstelling hebben. „Mexicaanse griep heeft daar zeker mee te ma ken", denkt huisarts Ard Joosse. „Mensen gaan meer nadenken over de griep en besluiten daar door vaker om wel een griepprik te halen. We krijgen er veel vragen over tijdens spreekuren." Reinier van der Valk uit Bruinisse, Zeeuws voorzitter van de Landelij ke Huisartsen Vereniging, heeft Zo'n achthonderd mensen haalden gisteren een griepprik bij huisartsen praktijk De Pijlers in Goes. foto Willem Mieras door Ben Jansen ANTWERPEN - In havenkringen in Antwerpen circuleert de laatste weken het hardnekkige gerucht dat overslagbedrijf PSA/Hesse- Noord Natie (PSA/HNN) van plan is twee van zijn vijf containerter- minals in Antwerpen tijdelijk stil te leggen. Het zou gaan om de Noordzeeter- minal en de Europaterminal met een gezamenlijke overslagcapaci teit van 2,3 miljoen containers per jaar. Dat is zowat de capaciteit van de geplande Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) in Vlissin- gen-Oost, waarvoor PSA/HNN al een andere ervaring. Volgens hem veroorzaakt de Mexicaanse griep in Zeeland geen grotere belangstel ling voor de 'gewone' griepprik. „Die hype is wel voorbij." Huisartsen adviseren hun patiën ten nadrukkelijk om de griepprik te halen. Joosse: „Jaarlijks vallen landelijk minimaal duizend doden door de griep. Zo'n griepprik be schermt niet voor honderd pro cent, maar wel voor 75. Mensen be weren vaak dat ze griep krijgen van het vaccin, maar dat klopt niet. We spuiten geen griepvirus in. In één op de vijf gevallen zijn er wel bijwerkingen. Ook mensen die nooit griep hebben, zijn erbij gebaat. Gebeurtenissen uit het ver leden bieden immers geen garan ties voor de toekomst. En boven dien: bescherm je jezelf niet, dan wel je partner." Voor de huisartsen breken deze maand drukke tijden aan. Ze heb ben drie vaccinatierondes voor de boeg: begin november kunnen pa tiënten ook twee vaccinaties tegen Mexicaanse griep halen. „Ik ver wacht dat dezelfde groep mensen straks ook het vaccin voor de Mexi caanse griep halen", zegt Van der Valk. „Dat vergt flink wat extra voorbereiding en inspanning", zegt huisarts Arie Speelman uit Zierikzee. „Zeker omdat die vac cins voor Mexicaanse griep meer werk kosten: je moet de vloeistof 'opzuigen' en binnen vijftien mi nuten aan de patiënt geven." De zeven huisartsen van huisart senpraktijk Pallion in Hulst heb ben samen de zorg over zo'n 13.000 patiënten. Elk jaar krijgen 4500 van hen een uitnodiging om een griepprik te halen. Dat vergt al les bij elkaar een hele organisatie, zegt manager Christie den Ouden. „Gelukkig zitten wij op het terrein van een verzorgingshuis en kun nen wij daar mensen inhuren. Mo menteel inventariseren we wat we met onze eigen mensen kunnen doen; dit is een grote organisatie. We hebben assistentes die kunnen inspringen." tien jaar in de markt is. Dat laatste overigens zonder zich de laatste ja ren daarvoor te willen laten vast leggen. De tijdelijke sluiting van de twee Antwerpse terminals, die aan weerszijden van de Zandvlietsluis en de Berendrechtsluis liggen, zou verband houden met de economi sche crisis, waardoor het transport per container fors is gedaald. Een woordvoerster van PSA/HNN ontkende dat het bedrijf de slui ting zou overwegen. Twee Statencommissies praten vrij dag over het in gang zetten van de planologische procedure voor de WCT. Elkweervoorzieningen en andere uittips vindt u op onze uit-pagina: www.pzc.nl/uit NIEUWSBRIEF Elke dag aan het einde van de mid dag het laatste nieuws in uw mail box? www.pzc.nl/nieuwsbrief STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC ook op Twitter: www.twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2