onderzoekt iedereen leert wel iets in de Terneuzen GLASTUINBOUW Werkvoorzieningsschap leidt mensen op voor werk bij nieuwe tuinders aardwarmte Halloween i8l almanak Scheldetheater weer discotheek l9.bezorgers.nl Drie tuinders en een opleidingscentrum woensdag 21 oktober 2009 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Een gespecialiseerd adviesbureau is bezig met het op stellen van een 'kansenkaart voor bodemenergie' voor de gemeente Terneuzen. De kansenkaart geeft de mogelijkheden voor verschillen de vormen van bodemenergie aan, zoals aardwarmte en koude-warm- te-opslag met open en gesloten sys temen. Het onderzoek is naar verwach ting in 2010 gereed, schrijft het col lege van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van vragen van raadslid Giel van Boom (TOP Gemeentebelangen). Het raadslid deed vijf jaar geleden al een op roep om het oppompen van heet water uit diepere grondlagen on der de Terneuzense bodem te on derzoeken. De fractie toonde met geologische TNO-kaarten aan dat diepere waterlagen vanuit België tot onder de stadskern van Terneu zen lopen. Volgens Burgemeester en Wethouders worden de TNO-kaarten meegenomen bij het opstellen van de kansenkaart. Het college wijst er op dat de ge meente alleen maar de globale mo gelijkheden voor bodemenergie onderzoekt en de gegeven beschik baar stelt aan derden. „Technisch en financieel detailonderzoek voor toepassing op een specifieke loca tie of in een concreet project zal in principe door de initiatiefnemer (zoals bijvoorbeeld Delta) moeten worden uitgevoerd", aldus het col lege. door Martijn de Koning of bel 0800 - 022 27 10 weGeNeR NieuwsMedia Volgende maand groeien de eerste aubergine- en paprikaplanten in de kas sen van de nieuwe tuin ders op de Axelse Vlakte. Een deel van hun werknemers heeft er in de buurt al een stage opzitten: in de opleidingskas, geëxploiteerd door werkvoorzieningsschap Dethon, groeien de tomaten wel al een poosje. In de kas bij het voorlichting- en opleidingscentrum krijgen men sen die een plekje op de arbeids markt zoeken een cursus. Dethon werkt daarvoor samen met het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaande- ren, een onderdeel van het UWV. Daar komen, via onder meer ge meenten, opleidingscentra en Dethon, mensen met onder meer een ww- of wajonguitkering te recht die interesse hebben in het werk in een kas. De eisen om daar aan de slag te gaan zijn laag, vertel len werkcoaches Nelleke de Hullu en Nathalie Pieters van het Werk servicepunt. „Belangrijkste crite rium is dat mensen zelf positief zijn over het werk", verklaart Pie ters. Om dat te toetsen, krijgen po tentiële werknemers eerst een rondleiding. Als dat bevalt, volgt een stage van gemiddeld drie maanden. „Daarin leren we men sen het hele proces", vertelt be drijfsleider Denny Snel. „Planten onderhouden, oogsten, inpakken, sorteren, maar ook theorie over teelt." Daarnaast krijgen deelnemers de mogelijkheid heftruck te leren rij den en een veiligheidscertificaat te halen. „Dat maakt het werk afwis selender en vergroot de kansen op een baan na de stage", legt De Hul lu uit. Want cursisten komen niet alleen in kassen terecht. „Ons doel is mensen aan werk te helpen. Waar, dat is van ondergeschikt be lang." Het eerste succes is er inmiddels. Vijf cursisten hebben een baan ge vonden bij paprikateler Reedijk, op een steenworp afstand van de opleidingskas. Ze helpen daar nog Momenteel zijn drie tuinders in de Smidsschorrepolder bij Westdorpe bezig met het realiseren van (voor lopig) zo'n veertig hectare kassen. Het gaat om een paprikateler, een aubergineteler en een tomatente- ler. i De teelt bij de firma's Reedijk (pa prika's) en Van Duijn (aubergines) begint komende maand. Het Bel gische bedrijf Tomaholic (tomaten) start een maand later met de kweek. De warmte die de tuinders gebrui ken, komt van WarmC02, een sa menwerkingsproject van Yara, ha venschap Zeeland Seaports en aan nemer Visser Smit Hanab. Nabij de nieuwe kassen is sinds be gin dit jaar de opleidingskas van Dethon in gebruik. Die richt zich op werklozen in de streek, dus na drukkelijk ook op Belgen. Meer informatie over de opleiding op www.werkenindekas.nl een maandje met de opbouw, waarna half november de eerste planten worden geplaatst. Garantie op een baan is er nooit, geeft Snel aan. „Maar de mensen die de stage met succes doorlopen, krijgen wel voorrang als de tuin ders naar medewerkers zoeken." In de kas werken tegelijkertijd zo'n 25 mensen, voor minstens drie dagen per week. Onder hen is ook een aantal Belgen. Overigens rondt niet iedereen de cursus af „Een deel vindt in de tus sentijd een andere baan", zegt De Hullu. „Dat is natuurlijk alleen maar mooi. Van de andere uitval lers, valt het grootste deel af door medische klachten. Het werk in de kassen wordt door veel mensen onderschat. Het is zwaar: niet dat je veel moet tillen, maar vooral door de repeterende bewegingen die je maakt." Toch is ook voor die mensen geen sprake van verloren tijd, vinden de betrokkenen. Pieters: „Door de op leiding krijgen eigenlijk alle kandi daten beter inzicht in hun moge lijkheden én beperkingen op de ar beidsmarkt." Snel: „En iedereen leert hier altijd wel iets." Naam: Hacer Biyikli Leeftijd: 42 Woonplaats: Terneuzen „Ik werk nu een week of zes in de opleidingskas. Hiervoor heb ik zes tien jaar schoonmaakwerk gedaan. Mijn opa had in Turkije een tuinders- bedrijf. In vakanties hielpen we hem altijd. Dat was zo leuk, dat ik echt gezeurd heb om hier te mogen wer ken. Dat lukte. Ik ben nu eenmaal een doorzetter." Tip? redactie@pzc.nl De buren in Goes groeten elkaar wel altijd netjes, maar daarmee houdt het contact ook op. Een klein akkefie tje, een aantal jaren geleden, ligt daaraan ten grondslag. Sindsdien houden ze het bij 'een zakelijk con tact'. Tot vorige week. De Goesenaar wilde 's avonds net in zijn auto stappen, toen hij van achte ren werd benaderd door de buur vrouw. Ze bracht foldertjes rond over een halloweenfeest, dat binnenkort voor de buurtkinderen wordt gehouden. Met behulp van waxinelichtjes en en ge maskers verandert de wijk jaar lijks voor even in een spookdorp. „Zal ik het papiertje maar in de bus doen", vroeg ze. De Goesenaar nam het foldertje aan, keek er even naar en richtte zich tot zijn 'geliefde buurvrouw': „Je liet me schrikken. Ik dacht dat pas over een paar weken Halloween was!" Naam: Kevin Roets Leeftijd: 20 Woonplaats: Westdorpe „Ik was werkloos, en zocht een baan. Toen ik hier terechtkwam, zag ik het meteen wel zitten. Eerst lie ten ze me een hele dag blad knip pen, toen dacht ik wel: 'is dit nu al les?' Maar al snel kwam er ook an der werk. Het gaat prima. Ik hoop dan ook dat ik werk vind bij één van de tuinders in de buurt." terneuzen - De foyer van het Scheldetheater in Terneuzen wordt zaterdag 31 oktober omgeto verd tot een discotheek met beken de dj's, muzikanten en danseres sen. Op de affiche van de zevende Jazz-a-Delic prijken de dj's Li- cious, Daniel Bovie Roy Rox en Steve Quarre. Verder treden op zangeres Lex Empress, saxofonist Ace on Sax en percussionist Leo nardo. „Vorig jaar klaagden bezoe kers over de lange wachttijden aan de bar", zegt Pascal Meijer van Stichting Jazz-a-Delic. „Dat willen we dit jaar voorkomen en daarom komen er meerdere barretjes. De mensen moeten dan minder lang wachten om hun drankje te bestel len. Kaarten kosten 12 euro, meer info via www.jazz-a-delic.nl. Naam: Mateen Turkman Woonplaats: Axel Leeftijd: 42 „Ik heb eerst een aantal maanden in de opleidingskas gewerkt. Dat was helemaal nieuw, hoewel ik werken met planten altijd wel ai leuk vond. Nu ben ik geplaatst bij paprikateler Reedijk. We zijn nu nog aan het op bouwen: goten ophangen en de wa tertoevoer regelen. Het meeste is klaar, het gaat om kleine dingetjes." Naam: Tatiana San Segundo Cortez Leeftijd: 35 Woonplaats: Westdorpe „Ik heb maar zes weken bij de oplei dingskas gewerkt, toen had ik alle cursussen doorlopen. Ik help nu op bouwen bij Reedijk. In Amerika heb ik trouwens ook al met tomaten ge werkt, maar dat was sorteren aan de lopende band. Zelfde planten verzorgen is natuurlijk veel leuker. Ik hou van de natuur." MEEST GELEZEN 1. Chaos op Axelsestraat na ongeluk 2. 't Oliegeultje is niet meer 3. Keren op weg loopt fout af EN VERDER Stem via de website www.pzc.nl/regio/zeeuws-vlaanderen op de stelling van de week STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A- A A.M.G. van Damme te Terneuzen d.d. 13 okto ber 2009 blijkt, dat ten verzoeke van De gemeente Hulst, zetelend te Hulst, aan Cornells Martien Zwarts, zonder bekende woon- en of verblijfplaats in Nederland of daarbuiten, is betekend de grosse van het dwangbevel d.d. 11 september 2009 gegeven door requirante als eiseres en gerequireerde als gedaagde, waarin ondermeer bevel wordt gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 - 613651 F: 0115 - 694811 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20