ice Windows 7 moet Vista doen vergeten II 'De vraag is: wat slaat Google op aan informatie? Hoe lang blijft die informatie bewaard?' Google Inc. Microsoft Êm ïtr Windows Mobile Andreas Udo de Haes van webwereld.nl woensdag 21 oktober 2009 Larry Page en Sergey Brin. foto EPA Bill Gates. foto EPA Microsoft is al jaren gewend aan het slechte imago onder veel internetters. Er zijn echte Microsoft-ha ters die uit principe niets met het bedrijf van doen willen hebben, bijvoorbeeld omdat het alle bronco des afschermt en zich als monopolist positioneert. Google was gewend de sympathieke concurrent te zijn, het alternatieve bedrijf met als opbeurend mot to Don't be evil (Wees niet slecht). Maar de idealisti sche glans is er wel vanaf. De kritiek groeit. Van Ess vindt dat niet vreemd. „Google heeft sinds het beursgenoteerd is te maken met aandeelhou ders. De druk om met iets nieuws op de markt te komen is zo groot dat er fouten insluipen. Bijvoor beeld op het gebied van privacy. Steken laten vallen doet het imago geen goed." Udo de Haes wijst ook op het 'gevaar van Google'. „Je gebruikt de diensten van Google altijd online. Het bedrijf werkt om dat mogelijk te maken met enorme servers. De vraag is: wat slaat Google op aan informatie? Hoe lang blijft die informatie be waard? Mensen zijn er zich vaak niet van bewust wat Google allemaal van ze weet. Geen wonder dat burgerrechtenorganisaties bezorgd zijn." De concur rentiestrijd kan kansen bieden voor andere bedrij ven, denkt Van Ess. „De partijen zijn zo groot dat ze elkaar altijd in de gaten houden. Het is niet ondenk baar dat ze zo gefixeerd raken op zichzelf dat een an der bedrijf, dat ik nu ook nog niet ken, kan komen bovendrijven als serieuze concurrent." 1998 Google begint als zoekmachi ne, bedacht door Larry Page en Ser gey Brin. De zoekmachine groeit snel uit tot de meest gebruikte ter wereld. Geld wordt verdiend met advertentieverkoop. 2004 Het bedrijf gaat naar de beurs. 2006 Google neemt YouTube over, de grootste filmpjeswebsite op het internet. Rechtszaken: In verschillende lan den wordt Google aangeklaagd om dat het via het advertentieprogram ma AdWords toestaat dat bedrijven advertenties plaatsen bij zoekresul taten als juist gezocht wordt op de naam van een concurrent. Daar naast moet Google zich verdedigen tegen beschuldigingen dat het be drijf het auteursrecht schendt, bij voorbeeld bij nieuwsberichten (Google News) of het digitaliseren van boeken (Google Books). Omzet: 21,8 miljard dollar in 2008. In 2009 steeg de omzet nog wel, maar de groei was voor het eerst minder dan de jaren ervoor. Aantal werknemers: zo'n 20.000. chatprogramma virtuele aardbol 1975: Microsoft wordt opgericht door Bill Gates en Paul Allen. 1980: IBM geeft Microsoft de op dracht een besturingssysteem te schrijven voor de IBM-pc. Microsoft koopt daarvoor een bedrijfje en pre senteert MS-DOS. 1985: besturingssysteem Windows 1 komt uit. Microsoft wordt markt leider met successen als Windows 95 en het kantoorpakket Office (met onder meer Word en Excel). Rechtszaken: In Amerika moet Mi crosoft meerdere malen in de rechtszaal verschijnen vanwege ver meend misbruik van de monopolie positie. Er worden schikkingen ge troffen met concurrenten. Het be drijf wordt onder meer verweten software tegen te hoge prijzen te hebben verkocht. In Europa kreeg Microsoft al meerdere boetes van de Europese Commissie met een to taal van 1,68 miljard euro. Omzet: 58,4 miljard dollar (boek jaar 2008/2009), voor het eerst min der dan het jaar ervoor. Aantal werknemers: 93.000 in meer dan 100 landen. platform voor mobiele telefoon (Google Does) (Google Earth) hmhmmmm i m (Windows Live Messenger) (Virtual Earth) Charles Songhurst van de zakelijke divi sie van Microsoft gaf het nog toe in september: Windows Vista was een 'minder goed product'. Windows 7, de opvolger, moet de consument het vertrou wen in het besturingssysteem, het hart van de computer, teruggeven. Vista werd begin 2007 gelanceerd als opvolger van het populaire XP. Echt aanslaan deed het nooit. Na de lancering kwamen al snel klachten over de zware systeemeisen, waardoor de com puter traag werd, en problemen met het ge bruik van oudere hard- en software. Zo werk ten niet alle printers in combinatie met Vista. Microsoft probeerde die klachten met enkele up dates te verhelpen, maar dat kon Vista niet meer redden. Meer dan een marktaandeel tegen de 20 procent zat er niet in. XP draait nog steeds op 72 procent van de computers die con tact maken met internet, bleek uit Amerikaans onderzoek. Windows 7 is kleiner, sneller en lichter. Pro gramma's als Mail, Messenger, Movie Maker en Photo Gallery zijn eruit gelaten, maar die kun je gratis downloaden. De belofte is dat het veel sneller opstart dan het logge Vista. Uiterlijk zijn er uiteraard ook aanpassingen. Zo is de taakbalk opnieuw ontworpen en zijn nu al leen nog de iconen van toepassingen die wor den gebruikt zichtbaar. Ook is de zoekfunctie verbeterd, kan er makke lijker een netwerk in huis worden opgezet en kan Windows 7 gebruikt worden met een touchscreen. Afgelopen dinsdag heeft Microsoft alweer de eerste veiligheidslekken gedicht in het nieuwe besturingssysteem. Microsoft wilde Windows 7 in Europa leveren zonder browser Internet Explorer 8 om zo tege moet te komen aan de Europese Commissie die het bedrijf beschuldigt de monopoliepositie te misbruiken. Besloten is IE 8 wel mee te leveren, maar gebruikers aan het begin gelijk de keus te geven een andere browser, zoals Firefox, te in stalleren. Wie tevreden is met XP of Vista hoeft zich geen zorgen te maken: deze Windows versies wor den door Microsoft tot 2014 nog voorzien van veiligheidsupdates. Ook zullen nieuwe appara ten nog wel enkele jaren op deze besturingssys temen kunnen draaien. Verkoopprijs: 119 euro voor de upgrade (op de computer moet ai een oudere versie van Win dows staan) en 199 euro voor een heel nieuw pakket voor particulieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11