Obama voert oorlog met Toch extra geld EU voor melkveehouders 'FfSUClC kOSt KclTZdi Groep Koerden wil vrede met Turkije Gorbatsjov: verkiezing Rusland schijnvertoning AFGHANISTAN Alle stemmen van frauderende kieslokalen zijn ongeldig dinsdag 20 oktober 2009 LUXEMBURG - Eurocommissaris van Landbouw Mariann Fischer Boel heeft gisteren 280 miljoen eu ro toegezegd aan Europese melk veehouders die te kampen hebben met scherpe prijsdalingen als ge volg van de financiële crisis. „Ik moet mijn zakken leegmaken", aldus Fischer Boel vlak voor een vergadering van de EU-landbouw- ministers in Luxemburg. Zij gaf daarmee gehoor aan de op roep van 21 van de 27 lidstaten. Vol gens Fischer Boel moet met het extra geld in ieder geval een einde komen aan de demonstraties van melkveehouders. De afgelopen maanden demon streerden tienduizenden boeren in heel Europa tegen de ondermij ning van de melkprijzen door de fi nanciële crisis, die al bij veel melk veehouders tot een faillissement heeft geleid. Volgens de EU zijn de prijzen inmiddels weer stijgende, maar de boeren zeggen dat die nog altijd ver onder de productie kosten liggen. Melkveehouders in Nederland en veel andere EU-landen hebben last van de historisch lage handels- prijs van melk. De boeren krijgen circa 20 cent per liter. Ze zeggen het dubbele nodig te hebben om uit de kosten te komen. Ministers van Landbouw zijn het bij EU-beraad niet eens geworden over toelating van drie nieuwe va rianten genetisch aangepaste maïs- soorten. Minister Gerda Verburg was voor, maar had niet voldoen de medestanders. Ook de tegen standers vormden echter geen be nodigde meerderheid tegen de maïssoorten van Monsanto en Bayer. De afspraak is dat de Europese Commissie de knoop mag door hakken. Bij de Commissie liggen nog enkele andere aanvragen op het bureau, zoals een genaardap pel en genrijst. Genetisch aangepaste gewassen zijn omstreden. Tegenstanders me nen dat risico's voor milieu en ge zondheid niet zijn uitgesloten. Voorstanders menen echter dat voor de nieuwe soorten minder ge wasbeschermingsmiddelen nodig zullen zijn. De soorten zouden ook veel meer oogst gaan opleve ren. Bij 210 kieslokalen werd 'dui delijk en overtuigend bewijs van fraude' gevonden. Karzai verliest na hertelling ab solute meerderheid. Weersomstandigheden in win ter te slecht voor nieuwe stemronde. KABUL - Afghanistan stevent moge lijk af op een tweede stembusron de. Bij de presidentsverkiezingen op 20 augustus is gefraudeerd. Bij 210 kieslokalen door het hele land werd 'duidelijk en overtuigend be wijs van fraude' gevonden. Alle stemmen die bij die bureaus zijn uitgebracht, zijn ongeldig ver klaard. Dat blijkt uit een rapport dat de Electorale Klachtencommissie (ECC) gisteren heeft gepubliceerd, na twee maanden onderzoek. De commissie liet in het midden wat de bevindingen betekenen voor de einduitslag van de verkiezingen. Een Amerikaanse waarnemer wist echter te melden dat bijna 1,3 mil joen ongeldige stemmen waren uit gebracht op de zittende president Hamid Karzai. Die zou daardoor de absolute meerderheid verliezen die hij bij de voorlopige einduit slag had. Hij zakt volgens de waar nemer van bijna 55 naar ongeveer 48 procent. Ook volgens de Britse omroep BBC ontkomt Karzai-niet aan een tweede ronde. Karzai zelf heeft nog niet op het rapport van de ECC gereageerd. De president heeft in het verleden erkend dat er fraude heeft plaatsge vonden, maar spreekt desondanks van succesvolle verkiezingen. Kri tiek op het totale verloop van de verkiezingen heeft hij steeds fel van de hand gewezen. In een eventuele tweede ronde zou Karzai uitkomen tegen zijn naaste belager, ex-minister Abdul lah Abdullah. Die steeg na hertel ling van een deel van de stemmen ANKARA - Een groep van 34 man nen, vrouwen en kinderen, deels leden van de extremistische Koer dische afscheidingsbeweging PKK, heeft zich gistermiddag overgege ven aan de Turkse autoriteiten. Dat gebeurde bij het plaatsje Silo- pi, dichtbij de Iraakse grens. De leden van de PKK wordt am nestie geboden op voorwaarde dat zij zich niet schuldig hebben ge maakt aan terrorisme. De Turkse overheid probeert daarmee de PKK, die door de Europese Unie en de Verenigde Staten wordt aan gemerkt als terroristische organisa tie, te verzwakken. Uiteindelijk moet het een einde maken aan het al vijfentwintig jaar durende ge weld tussen het Turkse leger en de PKK. De Turkse regering overlegt offici eel niet met de PKK, die lange tijd streefde naar een onafhankelijke Koerdische staat. Sinds de arresta tie van voorman Öcalan in 1999 is dat ideaal losgelaten. Nu streeft de PKK naar volledige culturele en po litieke vrijheid van de Koerden in Turkije. Van de 34 Koerden zijn acht PKK-strijders, de rest burgers, on der wie kinderen. De Koerdische leider Abdullah Öcalan, die op een gevangeniseiland buiten Istanbul een levenslange straf uitzit, had de groep de instructie gegeven naar Turkije af te reizen om verzoening te promoten. „We hopen dat dit het begin is van een oplossing voor de Koerdische kwestie door middel van dialoog en het afstand nemen van geweren", zei PKK-lei- der Bozan Taken. „Turkije moet hetzelfde doen en een radicale op lossing vinden voor deze kwestie." Een tweede groep Koerden werd later op de dag verwacht. Verkiezingsposters van de Afghaanse president Hamid Karzai zijn besmeurd en deels verscheurd. door onze correspondent Frank Hendrickx MOSKOU - Michaïl Gorbatsjov, de laatste president van de Sov jet-Unie, heeft gisteren bittere kri tiek geuit op het democratische ge halte van de Russische natie. Ver kiezingen in Rusland zijn volgens de oud-politicus een schijnverto ning. Het hele systeem deugt vol gens hem niet. „Het kiesstelsel is volkomen ver minkt", zei Gorbatsjov in de krant Novaja Gazeta. „We hebben een al ternatief nodig. De media en civie le organisaties moeten initiatieven nemen voor nieuwe verkiezings wetgeving." Gorbatsjov ziet hierin geen rol voör het Russische parle ment. Nog niet eerder liet de oud-politicus zich zo negatief uit over de staat van de democratie in zijn land. Onder Gorbatsjovs lei ding werden vanaf 1985 hervor mingen doorgevoerd, die uiteinde lijk resulteerden in het uiteenval len van de Sovjet-Unie in 1991. In 1990 ontving hij de Nobelprijs voor de Vrede. In de afgelopen ja ren afficheerde hij zich als voor vechter van democratie. Hij hield zich echter verre van al te felle kri tiek op de politieke leiding in Rus land, die ten tijde van de president schappen van Poetin steeds meer totalitair werd. Hij woont 26 okto ber in Amsterdam de vergadering bij van de Club van Rome. WASHINGTON - Het Witte Huis heeft na Afghanistan en Irak een derde front geopend: de regering verkeert sinds kort op voet van oorlog met Fox News, de rechtse televisiezender van mediamagnaat Rupert Murdoch. President Oba ma weigert nog langer aan te schui ven bij het 'Republikeinse propa- gandakanaal'. In de studio's van Fox News zul len ze Barack Obama voorlopig niet meer zien. Het Witte Huis gaat de populaire nieuwszender van Rupert Murdoch behandelen 'als een vijand', zo kondigde com municatiechef Anita Dunn aan. „Fox is een verlengde van de Repu blikeinse partij. Ze brengen opi nies vermomd als nieuws." De boycot is compleet: de president praat niet meer met Fox, de mees te kabinetsleden ook niet. Murdochs nieuwszender, een soort tabloidkrant op televisie, ver schaft al sinds de verkiezingscam pagne een megafoon aan iedereen die negatief is over de Democraat. Presentator Sean Hannity schil dert de president graag af als een verkapte socialist met extremis tische vrienden. Zijn collega Glenn Beck beschuldigt Obama van 'een diepe haat tegen witte mensen'. Kijkcijferkanon Bill O'Reilly ziet Obama vooral als een zwakkeling. Obama deed tijdens de verkie zingscampagne al zijn beklag over de eenzijdige berichtgeving van Fox, maar de directie van de zen der gaf geen millimeter toe. Direc teur Roger Ailes had na het ge sprek met Obama in het hoofdkan toor van Fox 'de gelukzalige blik van een kat die net een kanarie heeft opgepeuzeld', zo meldden in siders destijds. De strijd met het Witte Huis lijkt Fox alleen maar in de kaart te spe len. De zender presenteert zich nu als de onbevreesde nieuwszender die zich niet laat intimideren door het Witte Huis. Fox speelt daarbij dankbaar in op de in de VS sterk levende veronderstelling dat ande re media 'te lief zijn voor Obama.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8