61 Zorg aan illegaal niet soepel Bos: 'We doen dit juist voor de lage inkomens' Station Arnhem krijgt extra miljoenen Tweede Kamer bezoekt Suriname ZIEKENHUIZEN Aan wettelijk recht op noodzakelijke hulp wordt niet altijd voldaan dinsdag 20 oktober 2009 PARAMARIBO - De fractievoorzitters uit de Twee- Halsema (GroenLinks), Mark Rutte (WD), rianne Thieme (Partij voor de Dieren) en Kamer- de Kamer hadden gisteren in Paramaribo een ont- Mariëtte Hamer (PvdA, achter Venetiaan) en Pie- voorzitter Gerdi Verbeet. Het bezoek begon met moeting met de Surinaamse president Ronald Ve- ter van Geel (CDA). De Nederlandse delegatie be- een reeks ontmoetingen met Surinaamse politici, netiaan. V.l.n.r. Arie Slob (ChristenUnie), Femke staat verder uit Alexander Pechtold (D66), Ma- foto Gerard Beverdam/GPD Ziekenhuizen sturen mensen zonder papieren geregeld naar huis. Huisartsen en vroedvrouwen verlenen zelf wel vaak hulp, maar verwijzen niet snel door als ze weten dat patiënt voor dichte deur komt te staan. UTRECHT - Baliemedewerkers van ziekenhuizen hebben illegale pa tiënten vorig jaar geregeld naar huis gestuurd, omdat ze niet op de hoogte waren van de vergoedings mogelijkheden of omdat de pa tiënt zich niet kon identificeren. Huisartsen en verloskundigen ver leenden wel vaak probleemloos zorg aan illegale vreemdelingen. Dat blijkt uit een rondgang in 2008 van onderzoeksinstituut Ni- vel langs verloskundigen, huisart sen, huisartsenposten en diensten voor spoedeisende hulp. „Huisartsen signaleren nog steeds dat bijvoorbeeld een administratie ve kracht in het ziekenhuis zorg aan illegalen weigert. Mensen zon der medische kennis sturen zo ie mand naar huis zonder dat een arts naar de klacht heeft gekeken. Dat kan ernstige gevolgen hebben voor de patiënt", aldus Walter De- villé van het Nivel gisteren. Ook verwezen huisartsen en ver loskundigen illegale patiënten min der snel of soms helemaal niet door naar bijvoorbeeld het zieken huis, omdat ze ervan uitgingen dat ze daar toch voor een dichte deur zouden komen te staan. Bij tweederde van de spoedeisen- de-hulpdiensten moesten de kos ten ter plekke worden betaald. Illegalen hebben recht op alle me disch noodzakelijke zorg. Sinds 1 ja nuari is de financiering daarvan an ders geregeld. Illegalen kunnen niet zomaar bij elke zorgverlener terecht voor zorg die niet direct toegankelijk is. Dit om te voorko men dat onverzekerden die niet il legaal zijn bij zorgaanbieders aan kloppen om een beroep te doen op de regeling voor illegalen. Al leen instellingen die dat goed in de gaten houden, komen in aanmer king voor de zorgverlening aan ille galen. Voor zorg die wel zonder verwij zing toegankelijk is, vergoedt de overheid nog maar 80 procent als de patiënt de kosten niet kan beta len. De overige 20 procent moet de zorgverlener zelf opbrengen. Volgens het Nivel is het door de nieuwe regeling van groot belang dat huisartsen doorverwijzen naar hulpdiensten die officieel zorg mo gen verlenen aan illegalen. DEN HAAG - Het nieuwe station in Arnhem kan worden afgebouwd. Minister Jacqueline Cramer (VROM) en andere partijen ko men daartoe over de brug met in totaal 37 miljoen euro extra, zo is gisteren uit betrouwbare bronnen vernomen. Cramer draagt aanvullend 21 mil joen euro bij, de provincie Gelder land 8,5 miljoen, de gemeente Arn hem 4,5 miljoen en de stadsregio Arnhem-Nijmegen 2,5 miljoen. Eind deze maand zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de fundering (bestaande uit een fietsenkelder) en de inrichting van de perrontunnel. In 2011 volgt dan de bouw van de stationshal, een ontwerp van de architect Ben van Berkel. Het nieuwe Arnhemse station zou aanvankelijk dit jaar open gaan, maar door een voortdurende reeks van tegenvallers schoof dat telkens op. Als gevolg daarvan zijn het sta tion en de omgeving al jarenlang een puinhoop, tot grote ergernis van veel Arnhemmers en van reizi gers. Reizigers klagen steen en been over de grote loopafstanden en de vele trappen in het tijdelijke station dat sinds 2006 in gebruik is. Over de totale kosten van dit zoge noemde nieuwe sleutelproject van de rijksoverheid doen de partijen geen mededelingen omdat het om bedrijfsgevoelige informatie gaat. In augustus werd bekend dat de bouwbedrijven BAM en Ballast Ne- dam waren gevonden voor de vol tooiing van de eerste fase van het stationsgebouw. Arnhem is met circa 40.000 in- en uitstappers per dag in reizigersaan tallen het negende station van Ne derland. Behalve een nieuwe transferhal, krijgt het station een vierde eiland perron om de verwachte groei aan te kunnen. door Lianne Sleufjes AMSTERDAM - De AOW-leeftijd gaat in twee stappen omhoog naar 67. Mensen met zware beroepen en 55-plussers worden ontzien. Ondanks alle kritiek houdt minis ter van Financiën, PvdA-leider Wouter Bos vol: „Het is een so ciaal voorstel." Hij gaat het 'te vuur en te zwaard' verdedigen. De helft van de PudA-achterban wijst volgens onderzoek deze AOW-verhoging af twee fractiele den in de Kamer ook. Die gaat u toch nooit allemaal om krijgen? „Veel van de onvrede en de weer stand komt doordat mensen het plan niet kennen. Ze weten niet wat het voor hen betekent. Een 63-jarige dacht dat hij moest door werken tot zijn 67ste. Met meer uit leg snappen mensen waar ze aan toe zijn. En dat ga ik doen." Vakbonden zijn tegen. Werkgevers Wouter Bos foto ANP hebben het plan grotendeels om armd. Moeten er geen alarmbellen gaan rinkelen bij een PvdA-leider? „Nee. Bonden wilden in hun plan nen de ouderenkorting 1 tot 2 mil jard euro verlagen. En ze willen de mensen tussen de 65 en 67 jaar die WW hebben of een arbeidsonge schiktheidsuitkering bijstand ge ven in plaats van die hogere uitke ring. Help je mensen daarmee? Straks zijn er minder jongeren en meer ouderen. Er moeten genoeg onderwijzers en verpleegkundigen blijven. We zijn nu gezonder dan vijftig jaar geleden toen de AOW er kwam. Is het dan zo raar om te zeggen dat je langer moet doorwer ken als je dat kunt? Het gaat om so lidariteit. So-li-da-ri-teit", repe teert hij. Lachend: „Ik moet even oefenen voor straks in de zaaltjes." En die werkgevers dan? Werkgevers voorzitter Wientjes vindt dat alleen mensen in de mijnbouw en staalin dustrie na dertig jaar lichter werk aangeboden moet worden. „Wientjes begint te klagen dat het moeilijk is. Wientjes moet maar zin maken. Er zijn meer zware be roepen. Ik weiger te accepteren dat we mensen in zware beroepen la ten werken totdat ze versleten zijn. Als dat toch gebeurt, moeten de werkgevers hun betalen zodat ze eerder met pensioen kunnen. Dat is beter dan in het FNV-plan." Hoe krijgt u het voor elkaar dat men sen doorwerken tot hun 67ste? Werk gevers nemen geen ouderen in dienst. „Die houding kunnen zij zich over tien, vijftien jaar niet meer veroor loven. Nu is er crisis. Tegen de tijd dat de AOW-maatregel van kracht is, zullen er meer banen dan werk nemers zijn. Iedereen is dan no dig, ook ouderen." Grote banken en bankiers krijgen in deze crisis miljarden euro's om er weer bovenop te komen en de gewo ne man moet twee jaar langer door werken. Dat steekt mensen toch? „De mensen worden niet gepakt. We steken miljarden in de econo mie om te voorkomen dat mensen zonder werk komen te zitten. Het geld wat ik in de banken heb gesto ken, hoop ik met winst terug te krijgen. En we lopen als Neder land voorop in het aanpakken van de exorbitante bonussen. We ne men de AOW-maatregel juist om de kwetsbaren helpen. Anders heb ben we straks geen verzorgings staat meer over." PVV en SP vinden juist dat u die nu afbreekt. „De PW wil alles betalen door al le moslims het land uitgooien. O nee, sorry, veel moslims. Wat de SP voorstelt, weet ik niet. Ik weet wel dat solidariteit betekent: een bijdrage vragen aan mensen die het kunnen. Rijken redden zich straks wel. We doen dit juist voor mensen met lage inkomens." Vreest u een debacle bij de raadsver kiezingen in maart 2010? „Nee. Ik krijg ook veel positieve reacties. Ik kom steeds dezelfde drie tegen die het niets vinden. Mensen begrijpen dat de rekening ooit betaald moet worden. We vra gen dat aan de mensen die het kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6