Solanum: na het bitter komt het zoet zeeland 121 Tijd begin te dringen voor de vier Zeeuwse kandidaten Oranjeroute Geding over handelsnaam Van Fraassen Wandeltocht langs bunkers en kreken SERIE Huisnaam staat symbool voor levensvisie van Lia en Ben Schot De plant solanum dinsdag 20 oktober 2009 Lia en Ben Schot: „Toeristen die door de straat lopen, bellen soms aan om te vragen wat Solanum betekent." foto Dirk-Jan Gjeltema Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael De naam staat niet alleen op hun huis, maar zit ook verwerkt in hun e-mailadres. En de bv, die oud mosselschipper Ben Schot indertijd oprichtte, heet eveneens Solanum. „De betekenis van dit woord is in ons leven op meerdere manieren toepasselijk. Daarom wisten we reeds lang voor het op een naam bord stond dat ons huis zo moest heten", vertelt Lia Schot-Ringel- berg. Solanum is de Latijnse naam voor bitterzoet, een plant die het Zierik- zeese echtpaar voor het eerst aan- MIDDELBURG - Voor de rechtbank in Middelburg dient morgen een kort geding over de handelsnaam Van Fraassen. Het geding is aange spannen door Taxi Centrale Renes- se (TCR) in Middelburg. TCR nam touringcarbedrijf Van Fraassen over nadat het Wissingse familiebe drijf failliet was gegaan. Volgens di recteur Cees Hage van TCR is ook de naam zijn eigendom. Hij ge bruikt die voor de touringcar-poot va TCR. De familie Van Fraassen is het daar niet mee eens. Zij zijn een nieuw busbedrijf begonnen. trof in de duinen van Nieuw- Haamstede. „Wilde solanum groei de daar rondom onze caravan. Die stond op een stuk duingrond naast het vuurtorenpad. Dat kon je indertijd nog kopen." Vroeger kauwden mensen op de wortel van solanum, net als zoet hout, weten Lia en Ben Schot. „De smaak is eerst bitter maar daarna zoet, zoals vaak in het leven. Uit verdrietige of moeilijke gebeurte nissen kan iets goeds ontstaan. Wij geloven ook dat het leven niet ophoudt met de dood, maar dat uit het vele leed op de wereld iets goeds en moois zal voortkomen. Daar hopen we op." Het huis aan de Zierikzeese Regen boogstraat - dat sinds 1997 Sola num heet - werd gebouwd in de ja ren dertig van de vorige eeuw. Lia en Ben Schot kochten het in 1961. „We waren net getrouwd en woon den in een huurhuis in Nieuwer- kerk omdat we vanwege de wo ningnood in Zierikzee nog geen ge schikte koopwoning konden vin- MIDDELBURG - Ze willen allemaal in de Oranjeroute, maar Middel burg, Sint Maartensdijk, Veere en Vlissingen hebben zich nog steeds niet aangemeld. „Dat moet voor vrijdagochtend acht uur zijn ge beurd, anders kunnen ze het voor 2010 wel schudden", waarschuwt Jan Geldof uit Vrouwenpolder. Geldof gaat donderdag naar het Duitse Nassau. Daar komen vrij dag de 28 leden van de Oranjerou te bijeen om te beslissen over toela ting van nieuwe leden. Zonder den", herinnert Ben zich. Maar het stond voor het jonge stel vast dat ze 'bij de Dikke Toren' wilden wonen, in de stad waar ze opgroei den. Hoewel de woning indertijd niet groot was, hadden ze nooit spijt van hun aankoop. Lia: „Het voelde gelijk goed. Het huis stond vrij, had een grote tuin en uitzicht op de toren." Drie jaar na hun huwelijk werd een zoon geboren, gevolgd door eén dochter en nog een zoon. Solanum behoort tot de plan- tenfamilie Nachtschade, waarvan over de hele wereld 1400 soorten voorkomen. De consumptiegewassen aard appel en tomaat horen er toe, maar ook kruiden en sierplanten, zowel laag bij de grond groeiende schriftelijke aanmelding door de gemeente zelf maken de Zeeuwse steden geen kans, zegt Geldof „Ik mag daar niet namens hen monde ling een aanmelding doen." Geen van de vier Zeeuwse ge meenten heeft zich schriftelijk aan gemeld, weet Geldof Hij maakt zich zorgen. Hij heeft 5000 euro ge kregen van de provincie om in Nassau te lobbyen voor de Zeeuw se gemeenten. De provincie wil met de Oranjeroute het toerisme versterken. Veere laat weten dat B Toen die opgroeiden ontstond ruimtegebrek, zodat Ben en Lia overwogen om hun huis te verla ten. Ben: „We dachten aan een woning in de nieuwe wijk tegenover het ziekenhuis of aan afbraak en nieuwbouw van dit huis op een andere plek in de tuin." Het werd een ingrijpende verbou wing in 1979/1980 waarvoor ze een halfjaar uit hun woning moes ten. „Er kwam boven een extra slaapkamer en een badkamer en soorten als klimplanten. Solanum sierplanten dragen blauwe of witte bloemen. Vroeger groeiden ze alleen in het wild op zandachtige grond, zo als duinen. Tegenwoordig worden ze ook gekweekt en zijn in tuincen tra te koop. en W de aanmelding vandaag be spreken. Vlissingen praat donder dag over deelname. Tholen zou vandaag een besluit nemen over aanmelding van Sint Maartensdijk. Wethouder Frank Streng van Mid delburg zegt dat B en W op korte termijn een besluit nemen. „Niet vandaag, nee. Ik denk dat de dead line ook niet zo hard is." Dat is die wel, benadrukt Geldof „Alle na men komen in een nieuwe brochu re. Als je niet op tijd bent, gaat er een jaar verloren." beneden een grotere woonkamer. Later is ook de berging naast het huis uitgebreid tot een garage." De grote verbouwing inspireerde het echtpaar om hun vernieuwde woning eindelijk de naam te ge ven, die ze al lang in gedachten hadden. Toch duurde het nog bijna twintig jaar tot dat er echt van kwam. Lia: „Dat was toen Ben afscheid nam als bestuurslid van de Mossel Pro ducenten Organisatie. Toen mij ge vraagd werd of ik een geschikt af scheidscadeau wist, dacht ik gelijk aan het huisnaambord dat er steeds maar niet van kwam." De naam Solanum gaat wat Lia en Ben Schot betreft nooit meer van de gevel. „Het hoort echt bij het huis." En dat geldt ook voor de pot sola num in de schaduw tegen de zijge vel. Lia: „De plant kan niet tegen felle zon en staat in een pot omdat hij in de winter naar binnen moet vanwege de vorst." WESTKAPELLE - Wandelsportvereni- ging de Vrolijke Tippelaars uit Vlis singen houdt samen met het Pol derhuis Westkapelle een nieuwe wandeltocht langs bunkers en kre ken in de omgeving van Westka pelle. De tocht vindt plaats op za terdag 31 oktober. Er zijn routes van 7,15, 25 en 35 kilometer uitge zet. Voor iedereen ligt een herinne ring klaar. Voor de twee langste af standen is het vertrek tussen 09.00 en 10.00 uur. De kortste af standen vertrekken tussen 09.00 en 12.00 uur bij het Polderhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63