zeeland 19 van boeken zeker niet alleen om geld Ansichtenwereldje is best een kleine wereld Bejaarde Vlissingers SoS^diSt zijn doelwit van bende voor wegwerk Hullekes in de race voor modeprijs 'Het is toch een mooi idee dat geslachten terug al in deze Bijbel is 'De auto twee keer een grote beurt en dat geld is weg. Nu kan ik er gelezen. Marietje van Noort-Hooglander misschien nog tien, vijftien jaar van genieten.' Harry Koper ')e hoopt dat zo'n atlas niet in handen van een cultuurbarbaar komt.' taxateur Arie Molendijk dinsdag 20 oktober 2009 s door Esme Soesman In anderhalf uur tijd" komen er een stuk of tien voorbij. Forse, oud uitziende Staten bijbels. In een mum van tijd velt antiquaar en taxateur Arie Molendijk uit Rotterdam zijn - in de meeste gevallen niet be paald jubelende - oordeel over al het 'schoons' dat voor hem wordt uitgestald. Op de taxatie- en inkoopbijeen komst gistermiddag in café-restau rant De Proeverij in Zierikzee kwam een aardig clubje belangstel lenden af Niet te vergelijken met de opkomst elders overigens, ver telt Molendijk tussen het taxeren door. „Met de Ramp is hier veel verloren gegaan en wat er is, is vaak beschadigd." Met zijn Friese collega Durk de Jong - die gespecialiseerd is in het taxeren van kaarten, oude foto's en albums - buigt Molendijk zich met niet aflatende nieuwsgierig heid over de (onder dekens en uit tassen getrokken) voorwerpen heen. „Niet boos zijn hoor", waar schuwt hij een bezoeker die een uit 1741 stammende Statenbijbel te voorschijn haalt. „Zou deze com pleet zijn, dan was ie 600 euro waard.'Maar nu kun je er maar 100 euro voor krijgen." Statenbij bels doen het tijdens zo'n taxatie middag bijzonder goed, zo blijkt uit de vele exemplaren die in het Zierikzeese etablissement voorbij komen. Gedrukte versies van de eerste officiële Nederlandstalige Bijbelvertaling zijn er - hoe indruk wekkend ogend ook - in veelvoud, legt Molendijk uit. Tussen de eer ste druk in 1637 tot 1777 zijn er pak 'm beet 20.000 per jaar gedrukt. „Het is het meest gedrukte boek in Nederland." Niet echt een collec- zee. „Zolang ik me kan heugen, is deze Bijbel bij ons in de familie", vertelt Marietje. De corpulente,'an tieke pil neemt een ereplek in bij de open haard van het echtpaar en daar blijft hij - waarde of geen waarde - voorlopig ook lekker lig gen. Zelfs voor de hoofdprijs zou het boek hoogstwaarschijnlijk de deur niet uit gaan, peinst de Zierik zeese. „Ik krijg een hebberig ge voel van dat boek. Het is toch een mooi idee dat geslachten terug al in deze bijbel is gelezen." Op de valreep komt een Bijbel mét de zes bijbehorende kaarten voorbij. Molendijk: „Die wereld- tors item dus. Probleem is boven dien dat er maar weinig onbescha digde en complete exemplaren bij zijn. Koperwerk en houten kaft zijn respectievelijk vervangen of ernstig aangetast. Of, het allerbe langrijkste, de zes kaarten die erin horen te zitten ontbreken. Zoals ook het geval is met de Sta tenbijbel van Marietje en Wim Van Noort-Hooglander uit Zierik- kaart is meer waard dan de hele Bijbel." De beschadigingen op de kaart en de niet-originele sloten doen de ingeschatte veilingwaarde wel van 2000 tot 1400 euro dalen. Eén van de allermooiste dingen die Molendijk en De Jong ooit voorbij hebben zien komen, is een atlas die ergens tussen 1630 en 1640 is geproduceerd. Ze troffen de atlas een jaar of zes geleden tij dens een taxatie in Oudenhoorn aan. „Iets van 300 kaarten, alle maal met de hand ingekleurd. Een verzameling kaarten van wat er toen bekend was van de wereld". De waarde van de atlas is toen op 80.000 euro geschat. „Maar ga je het veilen, dan krijg je er mis schien wel twee ton voor." Dat bedrag krijgt Zierikzeeënaar Harry Koper niet voor het schild padlederen katholieke gebeden boekje uit 1885, dat hij aan de taxa teurs voorlegt. Niet om te verko pen, maar uit pure nieuwsgierig heid. „Het staat in de kast met een kistje dat ik van mijn zus heb ge kregen. Zij is vroeg overleden, dus dat heeft voor mij heel veel waar de. Bovendien: wat moet ik met die centen doen? Onbeschadigd is dit boekje 1500 euro waard. De au to twee keer een grote beurt en dat geld is weg. Nu kan ik er mis schien nog 10, 15 jaar van genie ten." Zelfs voor de taxateurs draait het uiteindelijk niet alleen om geld, blijkt uit het relaas van Mo lendijk: „Je hoopt dat zo'n atlas niet in handen van een cultuurbar baar komt, die 'm uit elkaar haalt en de kaarten los verkoopt. Zoiets moet wel compleet blijven." Is er een ansichtenbeurs in de Jaarbeurs van Utrecht, dan ko men daar 'legers mensen' op af verhaalt taxateur Durk de Jong uit Oudemirdum. „Die echte verzamelaars... dat is best apart volk. Ik ken mensen die zuinig le ven om een mooie kaart of boek te kunnen kopen. Dat zijn de ech ten hè?" Het ansichtenwereldje is klein en er leven voornamelijk 55-plussers in. Het is een dure hob by, met prijzen voor ansichten die uiteenlopen van 3 tot 50 euro per kaart, voert De Jong ter verklaring aan. De verzamelaars bekomme ren zich om ansichtkaarten tot i960. Veelal stads- en dorpsgezich ten, maar er zijn ook fantasiekaar- ten in omloop. „De stelregel is meestal: hoe kleiner het plaatsje, hoe zeldzamer de kaart. En dan heb je natuurlijk nog het verschil tussen machinaal gemaakte kaar ten en fotokaarten. Dat zijn kaar ten die in eigen beheer door foto grafen werden uitgegeven." En dan? Dan wordt de schat keurig in mapjes gestopt. „Heb je een zon- dagje vrij, dan kun je er in kijken en er nog eens van genieten." De Jong kent dat gevoel maar al te goed zelf Als Fries aast hij op boe ken ovèr de Friese historie of over schaatsrijden. Leuke documenten moeten bewaard blijven, vindt hij. Zo vindt ook Harry Koper uit Zie rikzee. Hij probeert een goede be stemming te vinden voor een foto uit 1905 van een groepje vrouwen op borduurcursus in Waalwijk. Ge vonden achter het schilderij van zijn eerste communie. „Geen idee De wereldkaart (deze is vari de gebroeders Keur) is meer waard dan de Sta- hoe het daar komt." tenbijbel zelf. foto Dirk-Jan Gjeltema Mededeling aan Certificaathouders van Golfclub Grevelingenhout. Hierbij delen wij u mede dat op: dinsdag 3 november 2009 in het clubhuis van Golfclub Grevelingenhout te Bruinisse om 19.30 uur, de Algemene Ledenvergadering en Jaarvergadering van Certificaathouders Grevelingenhout Golf BV zal plaatsvinden. U bent van harte welkom. De Directie, Grevelingenhout Golf BV ZIERIKZEE - Oud-Zierikzeeënaar Sjaak Hullekes (28) is genomi neerd voor de Dutch Fashion Award; een belangrijke Nederland se modeprijs. Vrijdag 6 november wordt in Den Haag de uitslag be kend gemaakt. Hullekes voert al een paar jaar zijn eigen label 'Sjaak Hullekes'. Dat doet hij vanuit het bedrijf Arnheim Fashion, dat hij samen met Sebastiaan Kramer (van het label Sebastic) runt. In een eerder interview met de PZC typeerde Hullekes, die in Zierikzee is geboren en getogen, zijn stijl als 'nieuw Nederlands klassiek'. VLISSINGEN - Bejaarde Vlissingers zijn het doelwit van een bende. Die groep, in wisselende samen stelling, opereert steeds op dezelf de manier. Al dan niet met een plattegrond in de hand wordt de weg gevraagd naar bijvoorbeeld het zwembad. Als die oudere in gaat op het verzoek en uitleg geeft, wordt hij of zij op een subtiele ma nier beroofd. Om die reden waar schuwt de politie goed uit te kij ken, voorzichtig te zijn en niet in te gaan op dergelijke vragen. De afgelopen week gebeurde dit soort berovingen dinsdag en woensdag in de Schutterijstraat en op de Grote Markt. Dinsdag was een 82-jarige het slachtoffer van drie jongens en een meisje van on geveer zestien a zeventien jaar. Na de ontmoeting miste de man zijn portemonnee. Woensdag was op de Grote Markt een 77-jarige vrouw het slachtoffer van deze 'truc'. Zaterdag kreeg de Vlissingse politie twee meldingen van een po ging tot beroving. Een 86-jarige vrouw werd die ochtend in de Schutterijstraat benaderd door twee of drie mannen en een vrouw met lang donker haar. Met een plattegrond in de hand vroe gen ze de weg naar het zwembad. Tegelijkertijd probeerden ze haar te beroven. KLOETINGE - De Viaductweg van Kloetinge naar de Rijksweg N289 is de komende week en de week erna 's avonds en 's nachts afgeslo ten. Ter hoogte van het spoorweg viaduct wordt aan de weg gewerkt in vier nachten, van 20.00 tot 06.00 uur. Dat gebeurt dinsdag 21 oktober en van maandagavond 26 tot en met donderdagochtend 29 oktober. De weg wordt afgesloten vanaf de aansluiting Braanjenweg met de Noordweg (N670) tot de kruising met de Nieuwe Vierwe- gen (N666) naar 's-Gravenpolder. Er zijn omleidingsroutes via de Dijkwelseweg naar Kapelle en van uit Kloetinge naar 's-Gravenpolder via de Goessestraatweg (N669).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61