Herinneringen ophalen aan de oorlog zeeland 121 'Koppel rondweg aan veiliger maken N61 Lezing over relatie Sint Anna en het Zwin BEVRIJDING Aardenburg staat met avondwandeling even stil bij bevrijdingsdag 65 jaar geleden Zevende schuurfeest bij Daan de Zwart Automobilist gepakt met vijf keer te veel op Nacht van de Nacht in en om watertoren Soundmix, playback in het Meulengat dinsdag 20 oktober 2009 z Gids Leo Ducheine was gisteravond blij verrast met de grote belangstelling voor de bevrijdingswandeling door Aardenburg. De wandeling stond stil bij de vele plekken in de Kikkerstad die herinneren aan de oorlogshandelingen. Zo werd de Kaaipoort door een bombardement getroffen. foto Peter Nicolai Aardenburg herbergt heel wat herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. Dat bleek gisteravond tijdens een wandeling. door Frank van Cooten Het was gisteren precies 65 jaar geleden dat Aar denburg door de Cana dezen is bevrijd. Het leek oud-onderwijzer Leo Duchei ne daarom een goed idee een wan deling te maken langs alle plekken die herinneren aan de oorlogshan delingen. Hij was blij verrast dat ruim veertig belangstellenden gis teravond met hem meewandel- den. Anekdotes te over. Het begon al bij de verlichte Kaaipoort, op 23 mei 1940 gebombardeerd door de Fransen. Ook de Weststraat en de Brouwerijstraat werden getroffen. De Fransen trokken zich terug en lieten een spoor van vernielingen achter. Ook 'de gouden eikel' in de West straat werd plat gebombardeerd alsmede een serre bij het wit-gele kruisgebouw waarin op dat mo ment een aantal gewonde Franse soldaten lag. „Dat was een heel dra ma", herinnert Aardenburger Wal ter Dierick, die Ducheine gistera vond in woord bijstond, zich. Tot september 1944 bleef het vrij rustig in Aardenburg. Toen maak te de kikkerstad kennis met de ge allieerde bommen. Een van de eer ste granaten sloegen flinke gaten in een woning aan de Brouwerij straat. Een woning uit 1739 in deze straat werd geheel verwoest en werd in. 1949 opgebouwd. Een pla quette op de gevel van de woning herinnert daar nog aan. Al lopende door de Brouwerij straat verhaalde Dierick over zijn lagere schooltijd met de meesters Lippens, Spinnewijn en Cuelenae- re. „De jongens van de klassen 6, 7 en 8 moesten in het Verloren Kost je loopgraven graven. In de wal wa- SINT ANNA TER MUIDEN - 'Sint An na ter Muiden en het veranderde landschap' is het thema van de der de Mudelezing in de kerk van het dorpje op zondag 25 oktober. De lezing wordt gegeven door Ad Beenhakker. Hij studeerde civiele techniek in Delft. Na een loop baan bij het Waterloopkundig La boratorium, Rijkswaterstaat en de Rijksplanologische Dienst werd hij hoofd van het bureau Natuur en Landschap van de provincie. Regelmatig publiceert hij in tijd schriften en vakbladen over de ge schiedenis en het landschap van Zeeland. De lezing gaat over de nauwe rela tie die al sedert eeuwen bestond tussen Sint Anna ter Muiden en het Zwin, die zorgde voor de op komst, de glorie en tenslotte de on dergang van het welvarende han delsstadje. De lezing begint zon dag om 15.00 uur. ren ook kleine bunkers van hout en stro. Daar gebeurde niet veel. Alleen op zondag toen Duitse sol daten vrouwelijk Aardenburgs schoon meenamen." Het grootste drama speelde zich af op 12 mei 1944 toen een Engelse bommenwerper neerstortte bij door Frank van Cooten AARDENBURC - Koppel de aanleg van de rondweg Aardenburg aan de verbetering van de N61. De frac tie van Gemeentebelangen in de gemeenteraad van Sluis doet deze aanbeveling in een brief aan Gede puteerde Staten. Volgens fractievoorzitter William Gijsel kan het niet anders dan dat de aanbesteding en de uitvoering van beide projecten ongeveer ge lijktijdig zal beginnen. „Het kan dan ook niet anders dat de koppeling van beide werken zijn voordeel op moet leveren. Grond- en zandtransporten en ook de aan- en afvoer van andere materialen biedt meerdere moge lijkheden." De Raad van State gaf enkele we ken geleden groen licht voor de aanleg van de rondweg Aarden- het voetbalveld aan de Heerend- reef De zeven bemanningsleden kwamen om het leven. Het duur de overigens nog een dag voordat ze van de Duitsers opgehaald mochten worden. En dag later arri veerde een kar met zeven kisten uit Smedekensbrugge. De soldaten burg. De euforie die er in' Aarden burg heerste werd kort na de uit spraak gesmoord door het bericht dat door de provincie geen geld is gereserveerd voor de aanleg van de rondweg. Ondernemend Aar denburg sprak daar vorige week verbazing over uit, omdat door Provinciale Staten jaren geleden al is besloten de rondweg aan te leg gen. Ook is Aardenburg volgens de on dernemersvereniging steeds voor gehouden dat geld uit de pot van Duurzaam Veilig was gereserveerd voor deze weg. „Wij vragen ons derhalve af of er nu weer strijd geleverd moet wor den om de benodigde gelden te krijgen", aldus het bestuur van On dernemend Aardenburg. Gemeentebelangen deelt de be zorgdheid van de ondernemersver eniging. liggen begraven op de begraaf plaats van Aardenburg. „Het zou goed zijn in deze wijk voor de ze ven gevallen soldaten een gedenk teken op te richten als herinnering aan dit verschrikkelijke drama", al dus Dierick gisteravond. De wandeling van zo'n anderhalf KUITAART Kuitaart viert zaterdag 24 oktober vanaf 21.00 uur het zevende schuur feest bij Daan de Zwart tussen de Cathelijneweg en rijksweg N60 met de drive-in show CX sound light. Volgens traditie worden gra tis rondjes weggegeven via loting. Wie kans wil maken, moet voor donderdag een uitnodiging e-mai- len naar vrienden en een kopie aan schuurfeest@kuitaart.com sturen. HULST Een 46-jarige man uit Hulst is gis teravond in zijn woonplaats aange houden omdat hij met te veel alco hol achter het stuur zat. De politie had de man al in het vizier toen de ze over straat zwalkte. Toen hij ver volgens in een auto stapte en weg reed, stopten de agenten hem. De Hulstenaar had meer dan vijf keer te veel gedronken. uur sloot af met een bezoek aan de Sint Baafskerk waar het gezel schap werd verrast door de vertol king van een van de bekendste liedjes uit de oorlog. We'll Meet Again van Vera Lynn uit 1939, gis teravond gezongen door mezzo so praan Helma Kot. AXEL In het kader van de Nacht van de Nacht zijn er in en om de waterto ren in Axel zaterdag 24 oktober van 19.00 tot 22.00 uur gratis activitei ten voor jong en oud: de expositie 'Flitsen ten strengste verboden', de film Frankenstein, een schilder- en tekenworkshop voor kinderen, een reis door de elementen met klank en geluid en een nachtwandeling in het Axelse bos. Info 0115-649520. SLUISKIL SKI-Sluiskil houdt zondag 25 okto ber de Zeeuwse soundmix, play back en danceshow in het Meulen gat. Aanvang 14.00 uur. Deelne mers worden verdeeld in verschil lende leeftijdsgroepen. De jury be oordeelt op originaliteit, reacties uit het publiek, kleding, presenta tie, algemene indruk en uiteraard op vooral op playback of zang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51