Met z'n allen brainstormen 181 Kavelruil succesvol in streek Nieuwe adressen voor Eiland maakt zoeken naar bewoners makkelijker Goedkoop almanak WEBSITE Politieke betrokkenheid nodig om samen aan leefbare toekomst van Sluis en omgeving Website moet uitgroeien tot discussiepodium dinsdag 20 oktober 2009 door Frank van Cooten SLUIS - De Dienst Landelijk Gebied (DLG) vindt de vrijwillige kavel ruil in West-Zeeuws-Vlaanderen een succesformule. In 2008 zijn twaalf ruilen tot stand gekomen, met 84 deelnemers en een totale grondoppervlakte van 412 hectare. Belangrijkste resultaat van de kavelruilen is verbetering van de landbouwkundige struc tuur. Concreet voorbeeld van een succes volle kavelruil is de aanleg van de Zwartegatse Dijk bij Groede en Nieuwvliet. Uiteindelijk is bijna ze ventig hectare van eigenaar gewis seld. Voor dijk, oever en waterber ging is circa dertien hectare naar het waterschap gegaan, aanslui tend is aan Groede Podium circa zeven hectare bestemd voor inrich ting als recreatienatuur en is onge veer vijftig hectare geruild ten gun ste van de landbouw. Peter de Bruyne, voorzitter van de subwerkgroep kavelruil, heeft in de nieuwsbrief een boodschap voor deelnemers aan kavelruil. „De grootste kans op een geslaag de kavelruil heeft u als u construc tief meedenkt, de belangen van an dere deelnemers in een ruiling niet uit het oog verliest en bereid bent om 'het spel' van een beetje geven en nemen te spelen." De sla- gingskans is volgens hem ook gro ter als eigenaren hun emotionele binding met het land loslaten. MEEST GELEZEN 1Weerzien op De Komme 2. Botsingen door groen licht 3. Pelikaan bij rondweg Oostburg EN VERDER Stem via de website www.pzc.nl/regio/zeeuws-vlaanderen op de stelling van de week STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door René Hoonhorst Ze hebben alle vier een link met Schoondijke, het Maoneblussers- dorp dat er in het leef- baarheidsonderzoek van de gemeente Sluis negatief uit springt. Maar Joyce Vermue, Bram Verhage, Janwillem Gijzeis en Me- lanie Provoost vinden Schoondijke een fijn dorp, mooi centraal in West-Zeeuws-Vlaanderen. Joyce is er een tijdje terug gaan wonen en de andere drie zijn er geboren en getogen. Het kwartet heeft onlangs de web site www.plakkebord.nl gelan ceerd: een site die de inwoners van de gemeente Sluis moet enthou siasmeren mee te denken over de toekomst van de regio. Een plat form waarop politieke discussies kunnen worden gevoerd. Niet om de komende verkiezingsstrijd op uit te vechtén, maar om mensen te betrekken bij het wel en wee van hun omgeving. Ze zijn alle vier politiek geïnteresseerd, drie zijn aangesloten bij een politieke partij, maar plakkebord.nl is er niet om partijstandpunten uit te dragen. „Het is belangrijk dat we onafhankelijk zijn en objectief naar de problemen, kansen en uit dagingen in de streek kijken. Er moet ruimte zijn voor allerlei wil de ideeën en die moeten niet bij voorbaat worden beknot, omdat een partij óf fractie al eens iets an ders heeft beweerd", leggen Mela- nie, Bram en lanwillem (Joyce is verhinderd) in hotel-café De Zwaan uit. Alle vier initiatiefnemers hebben een verleden bij de Adviesraad long-Volwassenen. Joyce is ook be trokken geweest bij ledersgedacht. Deze initiatieven om jongeren bij de politiek te betrekken, zijn door diverse oorzaken gesneefd. Maar Bram, Janwillem, Melanie en Joyce geloven niet dat jongeren geen in teresse hebben in de politiek en helemaal niet dat ze geen oog heb ben voor de toekomst van de re gio. Joyce is er blijven wonen, Jan willem en Bram zijn na hun stu die weloverwogen naar hun ge boortegrond teruggegaan. Melanie studeert in Nijmegen (politicolo gie), maar is bijna elk weekeinde in West-Zeeuws-Vlaanderen. West- Zeeuws-Vlaanderen gaat hen aan het hart. Maar plakkebord.nl richt zich niet alleen op jonge ren. „Het is belangrijk dat we allemaal nadenken over de toekomst. We hebben in de regio en zeker in Sluis te maken met ver grijzing en krimp. Daar moeten ook ouderen over mee kunnen praten. We zullen het tenslotte met z'n allen moeten doen", be toogt Melanie. Om zaken te realise ren, moeten mensen ook betrok ken zijn bij de politiek. Want poli tieke bestuurders nemen uiteinde lijk de beslissingen. Om politici ge- De site www.plakkebord.nl is opge zet om elke West-Zeeuws-Vlaming - en zij die zich bij de regio betrok ken voelen - mee te laten denken over de toekomst van de streek. Na de aankondiging dat de site in de lucht was, is hij ruim 500 keer bekeken. ledereen kan nu al reageren op door de initiatiefnemers geschre ven stukken over onder meer krimp, de koopzondag, rondweg Aardenburg en de noodzaak voor één gemeente Zeeuws-Vlaanderen. Reacties worden nu minstens één keer in de week toegevoegd. In de nabije toekomst moeten reac ties dagelijks op de site komen. 'Webmeester' Janwillem Gijzeis zoekt nog naar een goede manier om bijdragen direct op de site te krijgen. Op termijn komen er prikkelende, uitdagende stellingen op de site. ledereen mag op persoonlijke titel dan wel uit naam van een partij of belangengroepering aan discussies op de site deelnemen. fundeerde besluiten te laten ne men, moeten individuele burgers, dorpsraden en allerlei belangen groeperingen duidelijk maken wat ze willen, hoe ze tegen de toe komst aankijken. De initiatiefnemers van de website beginnen niet met een vooropge zet plan. Ze hebben nog geen uit gekristalliseerde mening over slui ting van (basis)scholen, afstoten van sportaccommodaties en in krimping van andere voorzienin gen. Niet om mensen niet tegen de haren in te strijken, maar om dat ze zelf ook alle voor- en nade len nog niet op een rijtje hebben. Bang om een knuppel in het hoen derhok te gooien, zijn ze in elk ge val niet. Janwillem poneerde al de stelling dat Sluis met Hulst en Ter- neuzen moet opgaan in de ge meente Zeeuws-Vlaanderen. „Dat leverde al best wat reacties op. En zeker niet alleen positieve", grijnst Janwillem. Terug naar Schoondijke. Wat moet er aan het dorp gebeuren om de leefbaarheid op te krikken? De vraag overvalt het drietal. Zelf hebben ze in het dorp van hun jeugd nooit iets gemist. Het Dorp splein kan zeker een opknapbeurt gebruiken, vinden ze alle drie. Ter rassen tussen café Bon Ami en de cafetaria zouden het plein al aar dig opfleuren, denkt Bram. Maar of het verkeer daar voor moet wij ken, weet-ie niet direct. De West-Zeeuws-Vlamingen moeten niet te negatief over hun woonomge ving denken. Zo zijn er innovatieve bedrijven die je elders niet vindt, stelt webbeheerder Janwillem Gijzeis van www.plakkebord.nl. „We moeten ons zelf niet in de put praten. We hebben in de regio kwalitatief hoogwaardige bedrijven zoals op het Technopark in Schoondijke. Laten we proberen meer van dat soort ondernemingen naar de streek te halen", betoogt Gijzels. Hij werkt zelf bij Unitron in IJzendijke. „Ook een bedrijf waar jonge mensen die hebben gestudeerd best voor naar de regio willen (terug)komen." De koopzondag in Sluis moet blijven, vinden de vier initiatiefnemers van plakkebord.nl. Het onzalige voornemen om de koopzondag voor 'niet-toeris- tisch Sluis' af te schaffen, is naar de achtergrond verschoven. Wat Gijzels, Provoost, Vermue en Verhage betreft, wordt het idee nooit meer van de lan ge baan afgehaald. Het zou namelijk 'een enorme aderlating' voor econo mie en werkgelegenheid zijn als de winkels in Sluis niet elke zondag open mogen, weten de jeugdige West-Zeeuws-Vlamingen zeker. Sluis is juist zo levendig door de traditionele drukte op zondag. - i SM i m mstmmmmm i Tip? redactie@pzc.nl Sicilië stond al jarenlang op hun ver langlijstje en dit najaar moest het er maar eens van komen. Zeker toen bij het boeken van het vliegticket bij een goedkope vliegmaatschappij het ta riefvoor de heenreis maar liefst 0,0 euro bleek te zijn. De terugreis kostte weliswaar 14,99 per persoon, maar dat mocht de pret voor de twee Mid delburgers niet drukken. Nee, daar heeft die maatschappij iets anders voor bedacht. Bij de toesla gen zit namelijk een limiet aan het gewicht van de koffer: 15 kilo. Op de terugreis was één van de twee kof fers een kilo te zwaar en dus moesten ze 15 euro bijbetalen voordat de kof fer mee mocht. En toen ze net een kwartier weg wa ren, meldde de piloot zich: bij het op stijgen waren wat vogels geraakt, dus ze moesten weer terug. Toen volgde een 'rondje van de zaak' van vijftien minuten boven zee, en aan sluitend zeven uur wachten op een nieuw vliegtuig. door Frank van Cooten AARDENBURC - In de toekomst is het een stuk eenvoudiger een be woner van buurtschap het Eiland bij Aardenburg te vinden. De straatnamen op de landkaart komen momenteel niet overeen met de werkelijkheid. In het buurt schap woont iedereen aan het Ei land, terwijl op de plattegrond straatnamen voorkomen als Sint Jorisdijk, Brandkreekdijk en Sint Jorisweg. In het buurtschap staan geen bor den met deze straatnamen. De be woners krijgen nu een ander adres (in plaats van het Eiland wordt dat bijvoorbeeld Brandkreekdijk zoals op de kaart staat). De bewoners zelf'hoeven vrijwel niets te doen. In de gemeentelijke basisadmini stratie bij afdeling bevolking wor den de persoonsgegevens van de bewoners overgeschreven naar het nieuwe adres per 1 januari 2010. De gemeente bericht ook de (se- mi-)overheidsinstellingen als wa terschap en belastingdienst over de adreswijziging. Als tegemoetko ming krijgen de bewoners bij om nummering een vergoeding van vijftig euro per adres. m/nPAIICCMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48