D 7 Citroenen van de Zeeuwse rivièra Voor 50 euro je eigen oranjerie L) Op de schop Melita Lanting dinsdag 20 oktober 2009 Citrusbomen, zoals ci troen- en sinaasappelbo men, behoren tot de kuip- planten. Het zijn van oorsprong subtropische planten, die ge wend zijn aan een milder kli maat. Ze moeten vorstvrij over winteren. Maar in onze verwarm de huizen is het klimaat vaak on geschikt: te droog, te warm. Bij veel buitenhuizen is om die re den een 'oranjerie' te vinden, waar de tuinman de kuipplanten 's winters naartoe verhuisde; van daar de kuip. Wie zelf geen vorst- vrije, koele ruimte heeft, kan bij Tuindersbedrijf Kesteloo aan de Middelburgsestraat 83A in Koude- kerke een plekje in de kas huren, voor 50 euro per pallet van t x 1 per winter. Daarvoor wordt de plant dan ook nog eens gehaald en gebracht (op Walcheren zon der transportkosten). Informatie: 06-53642056 J J N_ door Ondine van der Vleuten In 1992 zag de Middelburgse beeldhouwer Marinus Boe zem, op reis in Italië, ergens op een kwekerij in de buurt van Rome, een hoopje afge keurde stekken van citroenbomen liggen. Hij mocht de kale takjes zó meenemen. Daar was hij zeer con tent mee, want Boezem had al lang gezien dat er nog leven zat in de plantjes. „Toen ik met mijn na gel over de bast krabde, kwam er groen tevoorschijn. Dat betekent dat de sapstroom nog intact is. Thuisgekomen heb ik die zes tak kenbossen in mijn atelier gezet en dag in, dag uit met regenwater be sproeid. Ik had ooit ergens gelezen dat ze niet tegen water uit de kraan kunnen, dus kocht ik een re genton. Op een dag, in de lente, kwamen er kleine pukkeltjes op de takken." Nu zijn de takkenbossen echte bo men, van 2,5 meter hoog, en Boe zem oogst er elk jaar 25 kilo citroe- ciaal geënt. Het hele jaar door nen van. „Het zijn geen sierbomen, bloeien ze en tegelijk hangen ze maar echte productiebomen, spe- vol vruchten. Als je die prachtige Marinus Boezem met zijn Zeeuwse citroenen. foto's Izaak Verkeste geur ruikt, waan je je al in het zui den. De piek van de citroenoogst ligt net achter ons. In augustus, september en oktober hangen de bomen helemaal vol. We oogsten dan zo veel citroenen dat ik ze met zout moet inmaken, op Turk se wijze. De bladeren gebruik ik bij het koken, en het schilletje na tuurlijk, want het zijn onbespoten citroenen. Het geeft een heerlijk zuidelijk gevoel." Gaat Boezem naar zuidelijke stre ken, dan neemt hij altijd wat grond voor zijn bomen mee. Spe ciaal voor dat doel liggen er dan vuilniszakken achter in de auto. Als hij uit zijn tuin één plant moest kiezen, zou het een citroen boom zijn. Dat krijg je, als je ze zelf helemaal opgekweekt hebt. Boezem heeft ook andere kuip planten, zoals een struikpalm en een 'Washington'-palm van een meter of acht, maar is niet zuiver op mediterrane planten gericht. „We wonen tenslotte in Zeeland." COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Een tuin ontwerpen en inrich ten is één ding, maar vervol gens de tuin zo houden zo als het ooit bedoeld was is toch weer heel iets anders. Tenminste in ons geval. Een paar jaar geleden is de achtertuin hele maal op de schop gegaan. Een ho veniersbedrijf heeft drainage aan gelegd, de boel opnieuw bestraat en een ontwerp voor de beplan ting gemaakt. Het enige wat wij daarna moesten doen was de boel een beetje bijhouden en snoeien. Maar zo werkt dat toch niet. Het eerste wat we gedaan hebben is een pergola neerzetten met klim rozen om een knus hoekje te creë ren. Vervolgens hebben we alsnog de zaag in een paar coniferen ge zet die we niet mooi vonden. Daarnaast bleek de wens om toch meer bloemen te hebben onweer staanbaar en her en der zijn zak jes zaad leeggeschud en plantjes gepoot. En dan hebben we nog de zaailingen en de stugge volhou ders. Planten die met vogelpoep- jes zijn meegekomen en planten die het na een rigoureuze snoei- beurt nooit meer hadden moeten doen maar toch maar steeds op nieuw opkomen. In die laatste categorie hebben we twee volhouders in de tuin. Een druif en een klimmertje bij de schutting die ongekend taai is. Ik heb het niet zo op dit klimmer tje. Niet omdat het een lelijke plant is, maar wel omdat het een spinnenschuilplaats is. Vroeger hadden we thuis ook zo'n plant te gen de muur en daar kropen altijd van die grote, zwarte, harige spin nen uit. Wolfspinnen om precies te zijn, spinnen die heel hard lopen. In de herfst kruipen ze wel eens in huis om op de meest onver wachte momenten boven je hoofd te verschijnen en (zoals bij ons thuis altijd beweerd werd) 'ze zijn altijd met z'n tweeën'. Wolfspinnen maken geen web om een prooi te vangen, maar ja gen en leven in schuilplekken en holletjes. Daarom wilde ik deze plant kwijt. Iedere schuilplaats minder is winst. Al drie keer is de plant afge zaagd. Maar het is een echt vol- houdertje dus groeit de klimmer inmiddels weer tegen de klippen op. Ik heb besloten me te vermannen en laat het nu maar gebeuren. De plant mag verder groeien. Dan is in ieder geval die lelijke houten schutting bedekt. Een hardnekkig klimmertje bedekt de schutting. Zes jaar geleden vroeg Marinus Boezem aan Jan Kesteloo van het gelijknamige tuindersbe drijf of hij zijn citroenbomen in een kas kon stallen, gedurende de winterperiode. „Kesteloo zei 'ja', en sindsdien haalt hij elk jaar mijn bomen op. Thuis, in mijn serre, was het te warm en te droog. De mooiste tempera tuur voor het overwinteren is tussen de 8 en 15 graden." Jan Kesteloo met Boezems citroe nen in zijn kas in Koudekerke. Eigenaren van kuipplanten kunnen hun subtropische planten in de kas van Kesteloo in Koudekerke vorstvrij en toch koel laten overwinteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43