zeesluis nu pronkstuk Nieuwe cursus bijenhouden dinsdag 20 oktober 2009 De geconserveerde 'landkant' van de zeesluis vinden sommige mensen mooier, omdat de historie er beter van af is te lezen. foto Peter Nicolai :opere - Chinese blauwe hardsteen gebruikt aan de 'zeekant' van de sluis. foto Peter Nicolai De puntdeuren naast de oostelijke sluisingang laten zien hoe het water wordt tegengehouden dan wel de sluis passeert. foto Peter Nicolai ciers. Het ging niet altijd van een leien dakje, maar toen de Zwarten- hoekse zeesluis in 2005 op het nip pertje nog werd benoemd tot Rijksmonument sloegen water schap, Rijkswaterstaat, gemeente en Stichting Cultureel Erfgoed Zee land de handen ineen en kwam, al les toch nog voor elkaar. Tot vreugde van Maurice Kindt en die van Sandra Dobbelaar van de Stichting Landschapsbeheer. Ook Dobbelaar vecht al bijna tien jaar voor het weer zichtbaar maken van de zee sluis. Zij vindt het fantastisch dat één kant van de sluis in oude staat is hersteld en de andere kant is ge conserveerd. „Je kunt niet alleen zien hoe het ooit was, maar ook welke invloed de tijd had. De res tauratie maakt ook duidelijk wat een geweldig en pompeus bouw werk de sluis was." De Zwartenhoekse zeesluis is nooit gebruikt om de achterliggen de Canisvlietbuitenpolder onder water te zetten. Het was tot voor kort ook niet de bedoeling dat de sluis weer als waterbeheersingsin- strument zou worden gebruikt, maar intussen stroomt er toch weer water door de drie kokers. Dat de oude sluitsteen uit 1799 weer aan de zeekant van de sluis prijkt, maakte Kindt al heel blij. Dat binnen twee jaar aan die kant van de sluis ook een behoorlijk deel van het voormalige bolwerk Batterij verrijst, maakt het nog veel mooier. „Het is natuurlijk fan tastisch dat in het natuurgebied dat wordt aangelegd als compensa tie voor de kassenbouw een deel van de vesting terugkeert. Ook al omdat je die wal straks op kunt klauteren om vervolgens een rond je over de sluis te maken. We zet ten er nog een picknickbankje bij om het helemaal af te maken." Axelse vlakte 'c/>. Zwartenhoekse zeesluis O Sasdijk Westdorpe Zeeland is weer zeventien im kers rijker. Vorige week kre gen ze hun diploma. Om dat het aantal imkers hard terug loopt, staat de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bijenhouders Vereniging (NBV) alweer in de startblokken om ook in 2010 men sen op te leiden. De tijden dat de kennis over het omgaan met zo'n zoemend bijen volkje van vader op zoon overging zijn voorbij. Nu leiden ervaren im kers enthousiaste nieuwkomers op. De cursus imkeren begint in ja nuari met acht theorielessen. Daar na is het tijd voor de praktijk. Bij een imker draaien cursisten een heel seizoen mee. Dat begint in april met de voorbereidingen op het voorjaar en eindigt in sep tember met het 'inwinteren', zor gen dat de bijen de winter goed doorkomen. Rond die tijd zijn de cursisten ingewijd in de wereld van koninginnen, afleggers, zwer men en slingeren. Voorzitter Kees Veldkamp van de NBV Zeeland is er trots op dat zijn provincie koploper is bij het opleiden van nieuwe imkers. In Zeeland stoppen steeds meer im kers, als gevolg van hun hoge leef tijd. „Daarom is het zo goed dat we weer zeventien mensen heb ben kunnen opleiden." Volgens Veldkamp leven in het wild ongeveer net zo veel bijen volkeren als bij de imkers. „Door allerlei ziektes neemt het aantal bijen in het wild sterk af Imkers kunnen de bijen gezond houden. Bij wilde volken is dat niet moge lijk." Ook voor Zeeland zijn imkers van groot belang. Bijen zorgen niet al leen voor honing, maar ook voor de bestuiving van fruit en andere land- en tuinbouwproducten. Beginnende bijenhouders kunnen voortaan met subsidie van de pro vincie en de Zeeuwse fruittelers voor vijftig euro per jaar een kast huren. Na drie jaar is de kast van hen. Het kasten-lease-plan is een uitkomst voor een dure hobby. Een ander lichtpuntje is dat ook bij vrouwen de interesse groeit voor het houden van bijen. Veld kamp schrijft dat toe aan nieuwe, lichtere kasten van piepschuim. „Die zijn voor dames makkelijker te tillen dan zo'n zware houten kast vol honing." Q In november houdt de NBV Zeeland een informatiebijeenkomst over de beginnerscursus voor imkers. Opga ve bij Kees Veldkamp: 0118-650377. Controle van de honingkamer. foto Nederlandse Bijenhoudersvereniging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41