je leren zien Beestachtig dinsdag 20 oktober 2009 Jupiter met haar manen. We zijn verwend met hoge-resolu- tieplaten van supertelescopen als Hubble. Wat mag je verwachten te zien door een amateurtelescoop in de achtertuin? Van linksboven met de klok mee: Ju piter met haar manen, de Androme- da-nevel, de Orion-nevel, de Maan en Saturnus met de karakteristieke ringen. foto's Rijk-Jan Koppejan Andromeda-nevel De Orion-nevel foto Jan Koeman Saturnus met haar ringen. De maan met een sterke vergroting. scherm of een plaatje geeft niet de zelfde beleving. Het is echt een bol letje in de zwarte ruimte. Je beseft je echt dat je zelf in een uithoek van het heelal zit." Wie wil gaan sterrenkijken, moet zich wel eerst verdiepen in de ma terie. Wie een mooie nevel wil zien moet wel weten waar hij moet zoeken. Voor Koppejan is het sterrenkijken steeds leuker ge worden naarmate hij er meer van leerde. Wie advies wil over telescopen kan terecht bij de sterrenwacht. www.lansbergen.net Tips om sterren te kijken De winter is de beste tijd om sterren te kijken. Het is donkerder en vaak ook helderder dan in de zomer. Zet de kijker een paar uur voor je gaat kijken bui ten, zodat deze kan wennen aan de kou. De maan is het best te bekijken wanneer deze niet helemaal vol is. De details zijn dan beter te zien. Een volle maan werkt net zo storend als een lantaarnpaal. De zon kan een interessant onderwerp zijn. Wees wel heel voorzichting en ge bruik altijd een zonnefilter: een soort lasbril voor sterrenkijkers. Veel belangrijker dan hoe sterk een telescoop vergroot, is de diameter van de buis waardoor het licht binnenkomt. Hoe dikker die is, hoe meer details je ziet. Laat je ogen wennen aan het donker. Gebruik een rood lampje als je licht nodig hebt. Rood licht werkt minder verblindend dan wit licht. Kijk eerst met een gewone verrekijker naar de hemel, voor je een telescoop gaat kopen. Of kijk eens bij de sterrenwacht door een kijker. VERVOLG AGENDA KAMPERLAND - Zeeuws Planeta rium, voorstelling Final Frontier - In finity express over het heelal en het klimaat. Aanvangstijden tg, 20.10 en 21.20 uur. Kinderen t/m S jaar €4,00 en volwassen 8,00 OOSTKAPELLE - Lichtjes in een don ker bos, Duinvlietweg 6 te Oostka- pelle 20.30-22 uur. Wandeling met de boswachter door het bosgebied van de Manteling in Walcheren. Slechts een enkel nachtelijk geluid is te horen en een enkel lichtje te zien. De bomen en kasteel Westhove vor men spannende contouren. Aanmelden (vereist) via: 0118-582620/www. terramaris.nl OOSTKAPELLE - Theater Grrr speelt Maanvlucht, Terra Maris, museum voor natuur en landschap, Duinvliet weg 6 te Oostkapelle, 19-19.45 uur. Enkele kinderen uit het publiek wor den uitgenodigd mee te spelen (en worden dan verkleed) als spoorzoe ker, wetenschapper en uitvinder. Kinderen van leeftijd 6 t/m 9 jaar. De kosten zijn €2,- per kind. Aanmelden (vereist) via 0118-582620/www.terramaris.nl MIDDELBURG - Sterrenwacht Philip- pus Lansbergen, Herengracht 52, ster ren kijken en nachtfotografie, 19.30-22 uur. Meenemen voor work shop nachtfotografie: (digitale) ca mera met volle accu en statief, hoofd lamp of zaklantaarn, paraplu en kennis van de eigen camera (tijdin- stelling (om meerdere seconden te be lichten en de instelling lichtgevoelig heid). Aanmelden workshop (ver eist) jankoeman@zeelandnet.nl MIDDELBURG - Donker tafelen bij di verse restaurants en andere horecabe drijven in de binnenstad van Middel burg, 18-22 uur. Aanmelden (vereist) bij de restaurants zelf. De deelne mers doven buitenverlichting, organi seren dansen in het donker en serve ren menu's of proeverijen die te ma ken hebben met de duisternis. Denk aan donkere gerechten, blind proe ven, witte gerechten in het donker, 1000 kleine kaarsjes en duistere mu ziekbegeleiding. Kijk voor de deelne mende restaurants (café) op: www.nachtvandenachtmiddel- burg.nl ofTouristshop, 0118-674300. MIDDELBURG - Ontdekkingstocht in het donker met kleine intieme acts. Start bij Kuiperspoort. Deelnemers wandelen de route tussen 21.30 en 24 uur individueel, beginnend bij de nachtwacht met zijn obscure hand langer. Fakkels verlichten de stempel- plaatsen, muziek markeert de route, met dans en verscholen figuren. De route eindigt op de Markt bij de ster renkijkers van de sterrenwacht Phi- lippus Lansbergen. In Café 't Hof ge danst kan worden in het donker. Aanmelden (vereist) via 0118-674300 of info@touristshop.nl RENESSE - Ontdek het donker, 20.30-22.30 uur. Vertrek vanaf balie Ecoscope, Wilhelminaweg 2. Wande ling rond Renesse met nachtproejjes worden gedaan en de zintuigelijke experimenten. Vooraf gitaarmuziek bij kaarslicht. Voor en/of na de wan deling sterrenkijken met het As- troplanetarium. Entree €200 (in combinatie met nachtmuziek bij kaarslicht 3Aanmelden (vereist) via 0111 463400 (ook inspreken) info@ecoscope.nl RENESSE - Nachtmuziek bij kaars licht, Museumcafé Ecoscope, Wilhel minaweg 2 (ligt aan het voetpad tus sen het Transferium en het centrum van Renesse), 19.30-20.30 uur. Vrien delijk verzoek iets eerder aanwezig te zijn.Bij kaarslicht luisteren naar klassieke gitaarmuziek voorafgaand aan de nachtwandeling. In de pauze is er gelegenheid om wat te drinken en te eten. Entree €300 p.p (in combi natie met nachtwandeling €3).info: 0111-463400, info@ecoscope.nl Voor de nachtwandeling: zie nacht wandeling ontdek het donker. RENESSE - Op pad met schemer schim, Ecoscope, Wilhelminaweg 2, 4325 BE Renesse (ligt aan het voet pad tussen het Transferium en het centrum van Renesse), 18.30-19.30 uur. De kinderen gaan met de Sche merschim mee voor een wandeling door de tuin van Ecoscope. Tijdens de wandeling worden zintuigspelle tjes gedaan over licht en donker. Voor kinderen van 5 tot plm 9 jaar. €200 entree, inclusief chocolademelk Meenemen: warme kleding. Aanmel den, tot zaterdag 24 oktober 12 uur (vereist) via 0111 463400 (ook inspre ken) /info@ecoscope.nl Info los Cats- man, 0111-463400/ info@ecoscope.nl en www.ecoscope.nl NEELTJE JANS - Nachtelijk Neeltje Jans, Start: startbord en de vlaggen van Stichting Het Zeeuwse Land schap en Natuurmonumenten, op de hoek van de parkeerplaats van Wa terland Neeltje lans, 22 uur., einde circa 24 uur. Natuurwandeling door duin en langs strand, uitleg over nachtgeluiden en -dieren, en waar om een donkere nacht belangrijk is voor de'natuur. Ervaar in het duis ter zand, wind en water op een inten se manier. Houd met de kleding reke ning met het weerbericht. Info: Het Zeeuwse Landschap 0113-569110/ info@hetzeeuwselandschap.nl Vergeleken bij insecten en vo gels is het aantal soorten, in het wild levende zoogdie ren wat we doorgaans waarne men, betrekkelijk gering. Zo niet het enige vliegende zoogdier dat onze fauna rijk is, de vleermuis. Hoewel minder in aantal dan in het verleden kunnen we vleermui zen op bijna elke heldere avond in onze omgeving waarnemen. Toch geeft ook deze insecteneter zich niet geheel bloot. Wat we zien is slechts een snelle, fladde rende vlucht van een donker te gen de avondlucht afstekend sil houet, te beweeglijk om het echt te leren kennen. Onbekend maakt onbemind. Dat ondervond ik laatst nog toen ik bij een klant aan het werk was. Wetend dat het mijn interesse heeft riep ze me bij een vondst van muizenkeutels dicht tegen de muur van de wo ning. 'Wat moet zo'n beest daar nou, er is niks te eten het is er niet warm en toch vind ik de laatste tijd hier uitwerpselen dicht bij elkaar. Ik houd niet van ongedierte!' Na enig brainstormen kwamen we tot de conclusie dat de zwart bruine langwerpige drolletjes waarschijnlijk van een vleermuis afkomstig waren. Bij aanraking vielen ze snel uit elkaar, wat een kenmerk is voor poep van vleer muizen. De bewoonster griezelde. 'Dan zal ik wel eens een paar keer het raam vlak bij de vermoedelijke slaapplaats met een flinke klap dichtslaan!' was haar reactie. De vleermuis heeft eeuwenlang een reputatie gehad als zijnde verbon den met geheime krachten als hek serij, spoken en vampiers. Verder moet je oppassen dat ze niet in je haar terechtkomen. Onzin, zoals we langzamerhand wel weten. Tegelijkertijd blijft een vleermuis voor de doorsnee beschouwer een eng beest. In werkelijkheid is de vleermuis als insecteneter een nuttig dier. Dat hij geen vlieg kwaad zou doen gaat dus niet op maar voor de mens is hij ongevaarlijk. Wat niet wil zeggen dat we toch voor zichtig moeten zijn. Nooit een vleermuis dood of levend met de blote handen aanraken. De dieren kunnen rabiës, hondsdolheid, bij zich dragen. Toch eng? Zolang we er niet licha melijk mee in aanraking komen is er niets aan de hand. De eerste die daar zorg voor draagt is de vleer muis zelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39