De schoonheid moet Genieten van de pracht van een donkere nacht Het is tijd voor...pepertjes! dinsdag 20 oktober 2009 Het moet een extra krachtige, prachtige en donkere nacht worden, zaterdag 24 oktober. Want de Nacht van de Nacht, een initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie en de Stichting Natuur en Milieu, viert haar eerste lustrum. Al vijf jaar vragen de organisatoren aandacht voor de lichthinder die het dag- en nachtritme van plant en dier verstoort. Ervaar de nacht tijdens een van de volgende Zeeuwse activitei ten: AXEL - In en om de watertoren van Axel, Kinderdijk 2, 19-22 uur: Film van Boris Karlojf in Frankenstein (zwart-wit, jaren '30); Expositie 'Flit sen ten strengste verboden'; Nacht wandeling Staatsbosbeheer; Schil der- en tekenworkshop; Een reis door de elementen met klank en ge luiden, door de Steenkring (onder voorbehoud); Nachthapjes bij kaars licht in Restaurant Het Wapen van Axel (vanaf 22.30 uur, 0113-561396). CADZAND-BAD - Genietend beleven van de nacht. Start: bezoekerscen trum 't Zwin 19-22 uur: doorlopend wande/parcours langs strand en duin, met nachtfrisbee, sterren kij ken, romantische muziek bij kaars licht, nachtdichters, nachtvlinders, nachtelijk vuur en meer. IJZENDIJKE - Hoe donker is écht don kerPontesbos ten zuiden van l]zen- dijke, aan de Oudemansdijk in de Nieuw Passageulepolder, 20-22 uur: verrassende nachtwandeling op de echt donkerste plek van Zeeuws-Vlaanderen. Kijk op de web site-agenda van Nacht van de Nacht voor een kaartje met de pre cieze locatie of mail met Staatsbosbe heer, m.lieman@staatsbosbeheer.nl. NIEUWVLIET - Nachtdieren in het bos van Erasmus, verzamelen op de parkeerplaats van natuurgebied De Knokkert/Bos van Erasmus aan de Knokkertweg te Nieuwvliet, om 20 uur. Einde van deze tocht onder lei ding van een gids van Staatsbosbe heer circa 22 uur. Meenemen: laar zen of stevige schoenen. Meer info: m.lieman@staatsbosbeheer.nl en op www.staa tsbosbeheer. n I ELLEWOUTSDIJK - Spanning en be wondering voor de nacht, Fort Elle- woutsdijk, Fortweg 2, 19-21.30 uur. Griezelavond voor kinderen van 7 t/m 12 jaar, waarbij vleermuizen, uilen en geluiden van de nacht aan bod komen. Aan het eind een span nend verhaal en chocolademelk. Kos ten 4,- per kind, ouders mogen (gratis) mee. Aanmelden (vereist) via 0113-644044 'S-HEER ARENDSKERKE - Heeft de nacht een geur, een smaak, is de nacht een gevoel, een geluid? Beleef de nacht met al uw zintuigen bij het Vrouweputje. 19:30-22 uur. Meene men: theedoek, warme kleding dra gen. Geen wc aanwezig. www.vrouweputje.nl, telefoon 0113-581317 WOLPHAARTSDIJK - Klanken, Dro men en Verhalen, voor groot en klein, inloop vanaf 19 uur. De Kunst wei, Perponcherpolderweg 1, Wol- phaartsdijk. 20.30 Nachtvertelling in de tipi, met aansluitend zoemende klanken en boventonen, 21 uur pauze met hap jes, 22 uur droomklanken/ligconcert, met klankschalen, sandawa,fuit en trom. Tot slot kampvuur in de don kere nacht en genieten van de ster renhemel. Meenemen: warme kleren, eventueel eigen muziekinstrument. Voor het droomconcert: matje en de ken. Entree €5,- voor kinderen en 10,- voor volwassenen inclusief kof fie, thee, limonade. Aanmelden kan (hoeft niet) via info@dekunstwei.nl of per sms naar 06 29394507. www.dekunstwei.nl GOES - Kinderboerderij in Holland- sche Hoeve-gebied, 19-21 uur, nacht lampje en spannende speurtocht ma ken of sterrenkijker maken en de ster ren bekijken. Zelfgebakken brood eten met warme chocolademelk. Zak lamp, warme kleding en 1 euro en tree mee. Aanmelden (vereist) via di ng.de.putter@mecdebevelanden of 0113-252628. VOOR VERVOLG ZIE RECHTERPAGINA Rijk-Jan Koppejan: „Je beseft je echt dat je zeifin een uithoek van het heelal zit." door Guido van der Heijden Als het weer meewerkt kan iedereen tijdens de Nacht van de Nacht op de Markt in Middelburg eens door een sterrenkijker kijken. Medewer kers van de Middelburgse volks sterrenwacht Philippus Lansber gen staan dan met kijkers op de Markt. Sterrenkijken hoeft geen dure hob by te zijn. Met een flinke verrekij ker zie je al veel meer dan met het blote oog. Voor minder dan hon derd euro kun je een telescoop ko pen waarmee je al best naar de pla neten kunt kijken. Verwacht echter geen wonderen. „Schoonheid moet je leren zien", zegt Rijk-Jan Koppejan van Mid delburgse sterrenwacht. De mooie plaatjes die we kennen van planeten als Jupiter en Satur- nus zijn gemaakt door supertele scoop Hubble of door ruimteson des die de planeten op korte af stand passeerden. Wat je in de ach tertuin door een hobbytelescoop zal dan tegenvallen. Een ster is een puntje en blijft na zelfs 200 keer vergroten een punt je. Sterren staan te ver weg. Plane ten bekijken gaat best, maar ver wacht geen beeldvullende plaatjes. Jupiter, de grootste planeet van ons stelsel, is momenteel goed te zien. Het is de helderste 'ster' in de zuidelijke hemel. Met een een voudige telescoop verandert een helder puntje in de hemel in een klein bolletje met streepjes. Je ziet ook duidelijk de Jupitermanen. En dat is misschien de charme, waardoor mensen toch in de vries kou in de tuin naar sterren gaan kijken. Het is Jongensboekroman- tiek. „Het is de beleving dat je het echt ervaart", denkt Koppejan. „Een Op het biologische akker bouwbedrijf D'n Akker in Hengstdijk worden nu pepers geoogst. Echte Spaanse pe pers, en niet eens uit een ver warmde kas. Twee jaar geleden zaaide Marco Verstraeten van D'n Akker de eerste peperzaden, van het ras Westlandse Lange Rode. Het was een probeersel. „D'n Ak ker is een samenwerkingsverband van het akkerbouwbedrijf van Ver- brugge en de zorgw.erkplaats V&D Contrast, voor mensen met een beperking. Wij van V&D Con trast doen de moestuin. Een paar jaar geleden hebben we een paar tuinkasjes geknutseld. We vroe gen ons af: wat kunnen we daarin met onze mensen doen? Tomaten en komkommers natuurlijk, een paar aubergines - en toen zei ie mand: pepertjes, is dat niet leuk?" Vorig jaar werd toch maar mooi 25 kilo biologische pepers geoogst. De pepers vonden hun weg naar kleine Belgische afnemers, wat mensen uit de buurt, het eigen groentenwinkeltje, biologische webwinkel De Grote Verleiding, Hof Welgelegen in Middelburg en Het Boertje (De Feijter) in Terneu- zen. Dus wie lokale pepers wil eten: het kan, met dank aan D'n Akker. Alle pepers zijn rijk aan vitamine C. De Spaanse of rode peper, zo'n 12 cm lang, wordt ook wel chilipe per genoemd. Maar het Mexicaan se chilipoeder is een combinatie van specerijen (zoals zwarte pe per, komijn, oregano, paprika, kruidnagel, knoflook en pepers). Chili komt uit het Azteeks en bete kent rode peper. Zoals iedereen kan zien zijn paprika en peper fa milie van elkaar: in het Hongaars betekent paprika 'zoete peper'. Op de zogenaamde Scovilleschaal (die aangeeft hoe heet een peper is), scoort de rode peper gemiddeld. Sambal Een sambal voor beginners met over al verkrijgbare ingrediënten: verhit twee eetlepels olie in de wok, fruit hierin onder voortdurend roeren (een minuut of drie) het volgende ge stampte of gepureerde mengsel: 20 rode pepers, vijf teentjes knofook, twee tomaten, 1 a 2 theelepels zout, 2 theelepels suiker, een grote ui en 2 theelepels trassi (gefermenteerde gar nalenpasta, te vinden in de kruiden- hoek van de beter gesorteerde su pers). Is er een toko in de buurt, ver fijn de sambal dan eens met ingre diënten als kemirinoten, tamarinde pasta, citroenblad, laos en santen. Zeeuwse Spaanse pepers uit de koude kas in Hengstdijk. foto Mare Nelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38