zeeland 123 Borsele haalt de broekriem aan berco Drie musea in een nieuw jasje Kavelruil succesvol in Zeeuws-Vlaanderen BEGROTING Gemeente wil tekort van 402.640 euro wegpoetsen door op diverse posten te beknibbelen Luider dan een geweerschot op meter afstand KOM OOK NAAR DE MODEFLITSEN! DONDERDAG 22 OKTOBER dinsdag 20 oktober 2009 w door Raymond de Frel HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele komt volgend jaar 402.640 eu ro tekort. Tal van bezuinigingen moeten in 2010 het saldo onder de streep uiteindelijk weer op nul krij gen. Voor de daaropvolgende jaren moeten nog aanvullende bezuini gingen worden gezocht. Zou Borsele op dezelfde voet ver dergaan, dan zou de inkomstender- ving tot 2013 oplopen tot 1,4 mil joen euro. „We zagen dit aanko men", vertelt wethouder Mart de Bruijne. „We wisten al even dat er minder geld van het Rijk zou ko men dan verwacht en ook wij voe len in deze economisch zware tijd dat er minder grond wordt ver kocht en minder bouwaanvragen worden gedaan. We ontkomen dus niet aan bezuinigingsvoorstel len." Zo wil het college van B en W in totaal voor 115.000 euro besparen op onderhoud van groen en gebou wen, gebruik van lichtmasten en huisvesting van onderwijsinstellin gen. Ook wil het college de wel standscommissie afschaffen en die vervangen door een dorpsbouw meester. Het college wilde de re kenkamercommissie eveneens op doeken, maar dat kan niet, hoorde De Bruijne gisterochtend. „De ver wachting was dat deze plicht zou vervallen, maar dat blijkt niet het geval. De wet schrijft ook per 1 ja nuari nog voor dat de rekenkamer functie (het controleren van ge meentelijk beleid door een onaf hankelijk orgaan) verplicht blijft. Voor deze 18.000 euro moeten we dus nog een nieuwe bezuinigings maatregel zien te vinden." De grootste besparing (125.000 eu ro) komt uit een post voor de ver bouw van het gemeentehuis. Bor sele nam al jaarlijks geld in de be groting op voor de verbouwing. De opplusregeling, waarbij inwo ners worden geholpen hun wo ning praktisch aan te passen, wordt met 7500 euro gehalveerd. Van het gemeentepersoneel wordt ook een offer gevraagd. Zij moeten vijftig procent eigen bijdrage leve ren in de kosten voor bedrijfs- sport. Dat levert 11.000 euro op. TERNEUZEN - De uitvoering van het ambitieuze plan om drie mu sea in de gemeente Terneuzen een nieuwe huisvesting te geven krijgt gestalte. Het Schoolmuseum Schooltijd kan naar verwachting de tweede helft van volgend jaar zijn intrek nemen in het voormalig bankge bouw aan de Nieuwstraat. Het jeugd- en jongerenwerk dat er nu in verkast begin 2010 naar de Ja cob Catsschool. De tweede helft van 2010 kan ook de verbouwing van het pand Antheunis in Axel beginnen. Het pand wordt, samen met een eraan vast te bouwen nieuw gedeelte, het nieuwe onderkomen voor streekmuseum Het Land van Axel. „We praten intensief met de vrij willigers over hoe het museum er uit moet komen te zien", zegt pro jectleider Michel de Vos. Om de in woners op de hoogte te brengen van wat er met het nu troosteloos dichtgespijkerde pand gaat gebeu ren, worden er binnenkort infor matieborden geplaatst. Het Cargillterrein in Sas van Gent, waar het Industrieel museum moet komen, komt waarschijnlijk vóór eind dit jaar in handen van de gemeente. Meteen daarna wordt de stoomgedreven genera tor van het terrein van Heros in Sluiskil naar het Cargillterrein ge bracht. Vrijwilligers zijn de genera tor nu al aan het ontmantelen. LEWEDORP - Ca eens een minuutje in de auto van Jeroen Boone (rechts) uit Yerseke en Rob van Stappen uit Lewedorp zitten, laat ze de speakers op volle kracht blazen en je weet als geen ander hoe de passie van het Bevelandse duo aanvoelt. Rob (25) en Jeroen (23) zijn geen kleine jongens als het om audio in de auto gaat. Ze mogen zich sinds vorige week allebei Europees kampioen noemen. Ze deden mee aan de jaarlijkse contest EMMA ESPL, afkortingen voor 'European Mobile Media Association' en 'European Sound Pressure League'. Met een kofferbak vol speakers, accu's en kabels en een door EMMA ESPL bepaald num mer, wisten ze de concurrentie de baas te blijven. Tijdens de Europese kampioenschappen scoorde Rob 146,6 decibel, wat nog luider klinkt dan een geweerschot op een meter afstand. „Wij rijden echt niet met zoveel geluid door onze straten. Dat vermogen bouwen we speciaal voor dit soort evenementen. Omdat je steeds weer wilt winnen van de concurrenten." foto Willem Mieras SLUIS - De Dienst Landelijk Gebied (DLG) vindt de vrijwillige kavel ruil in West-Zeeuws-Vlaanderen een succesformule. In 2008 zijn twaalf ruilen tot stand gekomen, met 84 deelnemers en een totale grondoppervlakte van 412 hectare. Belangrijkste resultaat is verbetering van de landbouw kundige structuur. Concreet voor beeld van een succesvolle kavelruil is de aanleg van de Zwartegatse Dijk bij Groede en Nieuwvliet. Uit eindelijk is bijna zeventig hectare van eigenaar gewisseld. Voor dijk, oever en waterberging is circa der tien hectare naar het waterschap gegaan, aansluitend is aan Groede Podium circa zeven hectare be stemd voor inrichting als recreatie- natuur en is ongeveer vijftig hecta re geruild ten gunste van de land bouw. Peter de Bruyne, voorzitter van de subwerkgroep kavelruil, schrijft in de nieuwsbrief aan de deelnemers van de kavelruil: „De grootste kans op een geslaagde ruil heeft u als u constructief meedenkt, de belan gen van andere deelnemers niet uit het oog verliest en bereid bent om 'het spel' van een beetje geven en nemen te spelen." De slagings- kans is volgens hem ook groter als eigenaren hun emotionele binding met het land los laten. TUSSEN 10.00- 17.00 UUR lange vorstslraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25