II 'Ze zijn vanuit een lage sociale positie omhoog geklommenmaar houden hun hele leven een dubbel gevoel'. Dirk Scheringa Ben Mandemakers Karei Aalbers Nina Brink Gerrit van der Valk Joep van den Nieuwenhuyzen dinsdag 20 oktober 2009 v Herman Vuijsje, journalist en socioloog foto ANP et een mulo-diploma wacht meester bij de Rijkspolitie worden en daarna bankier. Het is het succesverhaal van de in 1950 in Grijpskerk geboren Dirk Scheringa. Hij begon met zijn vrouw Baukje op de zolderkamer van hun rijtjeshuis in 1975 Buro Frisia. Daarmee had hij van zijn hobby - het geven van financieel advies - zijn werk gemaakt. Door uitbreidin gen en overnames van collega's groeide Buro Frisia uit tot de landelijke DSB Groep, die begin 2006 officiële bank rechten kreeg. De DSB Bank raakte ech ter in opspraak doordat klanten van de bank klaagden over te hoge hypotheken en koopsompolissen die hen waren aan gepraat. Scheringa wordt op handen ge dragen door fans van de voetbalclub AZ en zijn ongeveer 2000 - voormalige - werknemers. Hij probeert nu het beeld te scheppen dat hij er in is geluisd. Net zoals de kopers van zijn koopsompolis- Groot geworden met keukens. Be gon op zijn 21ste in het schuur tje achter het ouderlijk huis in Kaatsheuvel keukens in elkaar te zetten. Heeft nu een keuken- en meubelimpe rium met 5000 werknemers. Omzet: bijna 1,2 miljard euro per jaar. Staat in de Quote 500 op de 159ste plaats met een geschat vermogen van 200 miljoen. 'Ben the Man', zoals sommigen hem noemen, kent momenteel problemen met voetbalclub RKC Waalwijk. De club waarvan hij hoofdsponsor is, dreigt zeer snel failliet te gaan met een tekort van 3 miljoen euro. De door de supporters op handen gedra gen suikeroom heeft een reddingsplan opgesteld waarin hij onder andere van de gemeente een halvering eist van de huur van het Mandemakersstadion, waar zijn peperdure Maybach tijdens thuiswedstrijden voor de ingang staat te pronken. De Waalwijkse politiek wil daar echter niet aan meewerken. Karei Aalbers (60) wilde van Vites se een Europese topclub maken, maar bracht zijn jeugdliefde aan de rand van de afgrond. Onder" voorzit terschap vart de voormalige juwelier ontplooiden de Arnhemmers zich van een marginaal Eerste Divisieclubje tot een nationale subtopper. Hoogtepunt was de bouw van het multifunctionele GelreDome, geschikt voor 30.000 toe schouwers. Met de explosieve groei van Vitesse werden de luchtkastelen van Aalbers steeds groter. In 2000 was het sprookje over van de 'Johan Cruijff on der de voetbalvoorzitters', zoals Aalbers zich eens door zijn woordvoerder liet aankondigen. Hij werd veroordeeld tot een boete van 20.000 euro voor vals heid in geschrifte en belastingontdui king. Desondanks blijft Aalbers popu lair bij een deel van de supporters. Te genwoordig is hij directeur van Dome, dat adviezen uitbrengt over multifunc tionele stadionconcepten. foto KIPPA foto ANP foto ANP De in 1953 in Amsterdam gebo ren Nina Vleeschdrager, had al een indrukwekkende zakelijke carrière achter de rug toen ze in 1995 World Online oprichtte. Op haar 30ste had Nina, inmiddels Brink geheten, al een vermogen van tientallen miljoenen guldens. Brink wilde van World Online de grootste internetprovider van Euro pa maken. In maart 2000 ontstond er een heuse hype toen het bedrijf naar de beurs ging. De koers van het aandeel schoot omhoog en kelderde na enkele dagen toen bekend werd dat grote beleg gers schielijk hun aandelen verkochten. Later werd bekend dat Brink voor de beursgang haar aandelen in het bedrijf had verkocht, ver onder de introductie- koers. Beleggers voelden zich belazerd. Brink werd ontslagen als bestuursvoor zitter en niet veel later vertrok ze bij World Online. Ze houdt zich nu op de achtergrond, maar investeert nog wel in bedrijven. et zijn broer Arie was Gerrit van der Valk de grondlegger van het Toekan-concern én de man achter de appelmoes met kers. Man van het volk, die bewondering oogstte met zijn ondernemingszin. De sympathie voor hem werd alleen maar groter toen in november 1982 zijn vrouw Toos werd ontvoerd. Ze kwam een maand later vrij toen er 13 miljoen gulden aan de ontvoerders werd over handigd. De fiscus was wel erg verbaasd hoe snel de familie die miljoenen op ta fel kon leggen. In 1994 werd Gerrit van der Valk dan ook opgepakt wegens be lastingontduiking. Na een jarenlange ju ridische strijd betaalde het concern 140 miljoen gulden naheffing. Van der Valk ontpopte zich als-een volksheld, die de mensen van de fiscus vergeleek met de ontvoerders van zijn vrouw. Het zijn al lemaal afpersers, vond hij. Gerrit van der Valk overleed in 2009 op 80-jarige leeftijd in het Spaanse Marbella. De in 1955 in Vught geboren Joep van den Nieuwenhuyzen maak te faam als bedrijvendokter. Hij kocht slechtlopende bedrijven op en maakte ze weer winstgevend. En werd daar populair door. In 1982 werd hij be kend toen zijn schoonmoeder Toos van der Valk werd ontvoerd. Hij was in die periode de woordvoerder van de fami lie. Van den Nieuwenhuyzen werd be schuldigd van handel met voorkennis, veroordeeld en vervolgens weer vrijge sproken. Hij diende een schadeclaim in en de Stichting Begaclaim kreeg een beursnotering. De claim werd afgewe zen. Daarna haalde Van den Nieuwen huyzen nog het nieuws met vermeende fraude rond betalingen voor onderdelen van tanks en houwitsers en werd hij verdacht van het betalen van steekpen ningen rond de levering van tanks aan Chili. Het woord omstreden is wel het meest vriendelijke waar zijn loopbaan mee kan worden samengevat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11