spectrum 8 de wanhoop nabij Enkele weken na de gewelddadige sluiting van een vluchtelingenkamp bij Calais is het op de parkeerplaatsen langs de autowegen business as usual. De tweeduizend vluchtelingen zijn alleen uitgewaaierd over een groter gebied. Ze proberen zich nog steeds elke nacht in vrachtwagens met bestemming Engeland te verstoppen. J X Vier teams met honden completeren het beeld van een concentratiekamp Zaterdag 17 oktober 2009 door Cees van Zweeden Het vluchtelin genkamp Norrent-Fontes bij Calais, foto Cees van Zweeden/CPD CROOT-BRITTAN London 0 Calais Norrent-Fontes BELCIE FRANKRIJK Sïj$w#rJJt Toen Tidi besloot Addis Abeba te verruilen voor een beter leven in Europa, kon ze niet vermoeden dat haar moeizame reis zeven maanden later zou eindigen in een greppel in Noord-Frankrijk. De weg naar de greppel is onverhard en ongastvrij. Onbekenden hebben 's nachts handenvol gekromde spijkers gestrooid. „Waarschijnlijk jagers", misprijst Lilly Bouillet, een vrijwil ligster, die elke dag met haar auto voedsel brengt. „Zij zijn tegen alles en iedereen, vooral tegen vluchtelingen." In de greppel is een half dozijn hutten verrezen, waar een dertigtal Afrikanen huist. Tidi (22) is de enige Ethiopische, alle andere vluchtelingen komen uit Eritrea. In nagenoeg vloeiend Engels vertelt ze haar verhaal. Per vliegtuig naar Sudan. Met de auto door de woestijn naar de Libische kust. Drie vergeefse pogingen de zee over te steken en evenzovele keren gearresteerd en geslagen door Libiërs. Tenslotte per rubberboot naar Sicilië. Norrent-Fontes is een onbeduidend stipje op de kaart van Noord-Frankrijk. Toeristen zijn er een zeldzaamheid. De laatste buitenlanders die serieuze belangstelling voor het gehucht toonden, waren de Duitsers. Hitier vuurde vanuit de omliggende velden zijn Vi-raketten af op Londen. In een van die velden woont nu Tidi, in een miserabele hut die zelfs Afrika onwaardig is. Waarom? „We zitten hier vlakbij de autoweg." De A26 leidt naar Calais, de laat ste stad vóór Engeland. Dat is het einddoel van Tidi en de duizenden andere vluchtelingen die zich in Noord- Frank rijk ophouden. Tot voor kort woonden veel van hen in een sloppenwijk buiten Calais, Le Jungle in de volksmond. Op aandringen van Londen vernietigde de Franse politie eind september de 'jungle'. De bewoners ervan zijn nu uitgewaaierd over het uitge strekte Noord-Franse land. Sommige vluchtelingen leven in het bos als wilde dieren, opgejaagd door de politie. Anderen verkiezen de veilig heid van een geïmproviseerd kamp, waarvan er ruim twintig zijn verrezen. Die veiligheid is betrekkelijk. De Afrikanen van Nor rent-Fontes genieten de sympathie van de burgemeester en de priester. De eigenaar van het café laat hen voetbal kijken als er een wedstrijd is. Maar ze hebben ook vijan den. Vorige week gingen twee hutten, het halve kamp, in vlammen op. „Het was brandstichting", zegt Tidi. De pyromanen sloegen toe toen de Afrikanen op de par keerplaats bij de autoweg waren, zoals elke avond na het vallen van de duisternis. Hun doel: een vrachtwagen vin den met bestemming Engeland. Op de parkeerplaats is het groepswerk. Doelwit zijn vrachtwagens waarvan de chauffeurs slapen. Een paar Afrikanen staan op de uitkijk voor de politie, terwijl ande ren helpen. Ze sluiten de vrachtwagendeuren achter de verstekeling. Tidi heeft tientallen keren haar geluk beproefd. Zonder succes. „Vaak werd ik al ontdekt door de chauffeur", zegt ze. „Maar een paar keer drong ik door tot de hondencon trole." Pas door de honden te worden ontdekt, is een proe ve van bekwaamheid. De speurhonden worden ingezet door de Britse politie die in de haven van Calais de laatste verdedigingslinie bemant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94