8| Omstreden brug verdeelt Antwerpen Van de ene wegblokkade naar de andere in Islamabad Aanpak honger werkt LANGE WAPPER 'De taliban proberen vaak politici, agenten of soldaten op te blazen' Doden in Peshawar bij zelfmoordaanslag 'Franse boeren zijn boos zaterdag 17 oktober 2009 Antwerpenaren mogen zich morgen uitspreken over de Lange Wapper, de brug die de Antwerpse Ring moet af maken. Een Nederlander voert het protest aan. door onze correspondent Pascale Thewissen Zijn grijze haar staat wild overeind, en hij maakt een vermoeide indruk. De strijd van Wim van Hees tegen de aanleg van de Lange Wapperbrug, die de Antwerpse skyline voor altijd moet verande ren, begint zijn tol te eisen. Maar de 69-jarige man, afkomstig uit het Brabantse Oirschot maar al jaren inwoner van Antwerpen, weet van geen ophouden. „Twee jaar geleden genoot ik rustig van mijn pensioen. Ze hebben een vol tijds actievoerder van me ge maakt." Van Hees is voorzitter van de stichting Ademloos, die het ver zet tegen de brug leidt. Morgen kunnen de Antwerpenaren zich in een referendum uitspreken over het megalomane project. De Lange Wapperbrug, genoemd naar een mythische volksfiguur, is het meest omstreden onderdeel van de Oosterweelverbinding, die de Antwerpse Ring - nu een halve maan - moet rondmaken. In het noorden van de stad wordt een tunnel onder de Schelde aange legd die overgaat in een futuris tische brug. In de Antwerpse stadsfeestzaal wordt de maquette tentoonge steld. Tientallen mensen vergapen zich aan het futuristische ont werp. „Prachtig," zegt een man uit de wijk Borgerhout. Hij is vóór. „Elke dag staan er op de Antwerp se Ring lange files. Ik weet dat de tegenstanders vrezen voor een toe name van het fijnstof in de lucht. Maar voor ons - de mensen die langs de Ring wonen - kan de luchtkwaliteit er alleen maar op vooruit gaan." De Lange Wapper wordt vaak ver geleken met de Golden Gate Bridge in San Franciso. De dubbel- deksbrug is twee kilometer lang, telt twee verdiepingen van telkens vier rijstroken, wordt opgehangen aan tuikabels en steunt op twee pijlers van 150 meter hoog, hoger dan de Antwerpse kathedraal. Kos ten: 2,5 miljard euro. Volgens critici komt ter hoogte van het Sportpaleis in Antwerpen een wel erg ingewikkeld verkeers knooppunt, met drie viaducten en veertien rijstroken. En na de aan leg van de Oosterweelverbinding zal de Liefkenshoek-toltunnel, die nu al amper gebruikt wordt, nóg minder verkeer verwerken. De emoties liepen de voorbije da gen hoog op. Voor- en tegenstan ders rolden vechtend over straat. Politici die het project ooit vurig verdedigden, stelden hun mening bij. Onder hen de socialistische burgemeester Patrick Janssens en de liberale wethouder van Stads ontwikkeling, Ludo van Campen- hout. Zij zien meer in een volledi ge ondertunneling. Ex-reclamemaker Van Hees: „De voorbije jaren is wel 15 miljoen eu ro uitgegeven aan propaganda vóór de Lange Wapper. Maar de te genstand is alleen maar groter ge worden. Ja, dat is mijn verdienste." Hij hoopt op een duidelijk 'nee'. „We moeten deze tanker tot stil stand brengen. Zodat er opnieuw rationeel kan worden nagedacht over een oplossing." door onze correspondent Harald Doornbos Impressie van de Lange Wapper. Morgen mogen de Antwerpenaren zich in een referendum, dat is afgedwongen door de stichting Ademloos, uitspre ken voor of tegen dit project. foto BAM/GPD ISLAMABAD - „Om een idee te krij gen wat de effecten zijn van de ter reur, moet je bij me in de auto stappen", zegt Muhammad Yassin, terwijl hij de deur van zijn piep kleine Suzuki Mehran opent. Voor omgerekend vijf euro wil hij 'zijn Islamabad' laten zien. „Helaas is het geen vrolijk verhaal." De taxichauffeur begint buiten de stad, op de snelweg tussen Islama bad en zusterstad Rawalpindi. Op drie kilometer van de hoofdstad staat er een lange file op de snel weg. „Hier moeten we wachten voor de eerste wegblokkade", al dus Yassin. Iedereen die er ver dacht uitziet wordt uit z'n auto ge haald en gefouilleerd. Na ongeveer twintig minuten zijn we aan de beurt. Voor ons is een van beton blokken gemaakte wegblokkade opgetrokken. Gewapende Paki staanse politiemannen kijken in de auto. Vijf anderen staan in de berm, onder een parasol. „Doorrijden", roepen ze ongedul dig, ten teken dat alles in orde is. Na minder dan twee minuten vaart maken, staan we opnieuw in de file. „Weer een wegblokkade", legt Yassin uit. Hoeveel van die dingen zijn er in Islamabad? „Zo'n tweehonderd", glimlacht hij. „En dan reken ik de mobiele politiepos ten nog niet mee." Uiteindelijk rijdt Yassin na ruim een uur vertra ging Islamabad binnen. Vanaf dat moment is het doorlopend gasge- ven, stoppen en wachten. Op tallo ze plekken zijn wegblokkades op gericht, als verdediging tegen zelf- moordcommando's van de tali- ban. Ook is een groot aantal we gen afgesloten. Hele wijken zijn af gezet met stukken beton in een po ging om bomauto's te weren. Voor winkels en banken staan geü niformeerde bewakers met gewe ren. Op straat patrouilleren politie mannen. Er rijden legerkonvooien door de stad. Alle politiebureaus zijn versterkt met extra muren, zwaar bewapende mannen hou den achter zandzakken de wacht. De hoofdwegen langs het presiden tiële paleis en het gebouw van de Pakistaanse inlichtendienst zijn ge heel afgesloten voor al het verkeer. „De taliban proberen vaak politici, agenten of soldaten op te blazen", legt Yassin uit. „Als dat niet lukt gaan ze voor 'zachte' doelen. Een moskee, een markt. Gewoon zo veel mogelijk ellende aanrichten." Westerlingen vertonen zich nau welijks in de stad. De paar ambas sades die nog niet naar de zwaar bewaakte en afgesloten 'diploma tieke enclave' zijn vertrokken, zijn veranderd in ware vestingen. Extremisten slaan nu dagelijks toe in Pakistan. Volgens de autoritei- PESHAWAR - Bij een dubbele zelf moordaanslag op een politiebu reau en een naastgelegen moskee in Peshawar, in het noordwesten van Pakistan, zijn gisteren min stens dertien doden en vijftien ge wonden gevallen. Onder de doden zijn twee vrouwen en twee kinde ren. De aanslag was het werk van twee mannen en een vrouw. Peshawar, de belangrijkste stad in de provincie North West Frontier, is de afgelopen jaren vaak het doel wit van aanslagen. In het aan Af ghanistan grenzende noordwesten van Pakistan zijn aan de taliban ge lieerde extremisten actief. Zij wor den verantwoordelijk gehouden voor een hele serie aanslagen. ten proberen de taliban met be hulp van Al Qaida en andere extre mistische moslims de macht over te nemen. Ook hopen de taliban het Pakistaane leger ervan te weer houden een offensief te beginnen in Waziristan, een provincie in het noordwesten die in handen is van extremistische moslimgroepen. Terwijl we stilstaan voor een weg blokkade, kijken we naar een zie kenhuis, dat eerder op een bunker lijkt. „Als ziekenhuizen bewaakt moeten worden tegen terroristen, weet je met wat voor mensen je van doen hebt", meent Yassin. BLANTYRE - Brazilië en China zijn de twee landen die de strijd tegen honger het beste aanpakken. Ook Ghana, Vietnam en Malawi scoren hoog op dit gebied, zegt Action- Aid International, een organisatie die armoede en honger in de we reld wil bestrijden. Gisteren was het Wereldvoedseldag. De vijf landen kiezen verschillen de wegen om armoede en honger tegen te gaan. Maar ActionAid zegt dat zij met elkaar gemeen heb ben dat de staat een centrale rol vervult in de landbouw. Ze voeren ook beleid om ervoor te zorgen dat er basisvoedsel voor de binnen landse markt wordt geproduceerd, naast voedsel voor de export. Daar naast hebben ze het land relatief eerlijk verdeeld of landhervormin gen doorgevoerd. Ook zijn er basa le sociale vangnetten gekomen. Volgens ActionAid tonen de ont wikkelingen in de vijf landen aan dat dramatische vooruitgang kan worden geboekt als landen investe ren in arme boeren en maatrege len treffen om de meest kwetsbare mensen te beschermen. Het aantal mensen dat honger lijdt is dit jaar gestegen tot ruim een miljard, stelt de Voedsel- en landbouworganisatie van de Vere nigde Naties in een woensdag ver schenen rapport. PARIJS - Boeren blokkeren met bran dende strobalen en autobanden de Champs-Elysées in Parijs. Op de bor den staat: 'graanboeren aan de grond' en 'boze graanboeren'. In ver schillende steden in Frankrijk waren gisteren protesten. In Avignon gooi den boeren wortels en appels naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8