zeeland 129 t Waoter kom nog in m'n mond Staatssecretaris op de fiets naar mosselkweker Jongeren zoeken naar gouden enveloppen Grootste traditionele zeilschip ligt in Antwerpen Sporttalenten 'on the move' bij nieuw CIOS MIDDELBURG - In de hele provincie liggen vanaf maandag twaalf gou den enveloppen verstopt, op plek ken die met het provinciaal jeugd beleid te maken hebben. JouwZee- land, het jongerenplatform van de provincie, roept jongeren van 12 tot 24 jaar op om ze te zoeken. Wie er eentje vindt, kan onder meer een Wii-spelcomputer of een I-pod winnen. Meld je aan via www.jouwzeeland.nl. Daar staan ook dagelijks aanwijzingen over de locatie van de enveloppen. koor Rinus Willemsen T e kant 't anders a goed zien I 'öör", hoor ik een vrouw zeg- I gen bie de groente in de Super markt. „En nie allêêne 's aovus te, maor ook 's morgens." Mee 'n ndig gebaor 'aolt ze een krappe lilauwe druuven uut 't kistje, dat lutnodigend in 't gangpad staot. )nwillekeurig bluuf'k even staon ieken. D'r bin ook witte druuven. )e pries maokt niks uut. „Ook aao blauwe", dienk 'k. Joe staot 'r bie mii ook 'n blauwe ruvelaor, maor daor 'angt eigen- jk nog niks fassoenlijks an. Dat an ook nii, mee dien dróóge zeu- per. Wan druuven die moeten op ;iid toch 'n buitje regen kriegen. lonne was t'r genoegt. Van tegen e middag staot m'n druvelaor in e zonne, lekker tegen de schut- lenk. Maor om een lang ver'aol ort te maoken: daor iengen drie rabjes an en alles bie mekaore on 't in êên hand. Dus 'aol 'k m'n ruuven nog dit jaor in de super- aarkt. Joe moen 'k zeggen: blauwe druu- en, daor 'èn 'k wa mee. Vroeger /as 't 'r 's een bazar in 't durp aee 'n verlotieng en dao goengen i'n moeder en zus nao toe. En ie die verlotieng 'aon ze pries, 't Was op 'n aovond, ook zo in de baomesse. 'k Most nie mee, mao toen ze thuuskwaomen, was 'k nog op. Jao, 'n klein vintje van een jaor of achte. Die bleef op, natuur lijk. Gelukkig mao, want na 'n 'alf uurtje kwam de kolenboer mee z'n Goliat, een klein vrachtwao- gentje op drie wielen, mee 'n kistje druuven. In m'n öögen was 't 'n 'êêle kiste, wel zöö groot as de taofel. Blauwe druuven man, 'n kistje vol! Die zag je allêêne mao op de groentekarre liggen, mao thuus? Bel nêên. Soms 'n krapje, mao druuven... Die waor- en toch allêêne mao voo zieke ménsen? Alli, dao stoeng 'k dan an taofel. En d'r op: die krappen druuven. Verzichtig goeng m'n 'andje naor 'n dikke blauwe. Êêst gaf tie nog nii mee. Asof tie wou zeggen: bluuf van m'n af Mao toen 'k 'n bitje mêêr d'ran trok, liet ie toch los. Langzaom stak 'm in m'n mond en beet d'r op. De druuve sproeng uut mekaore en spetterde an de binnenkant van m'n mond tegen m'n kaoke. Da was lekker, lekker zoete. Van lienks nao rechts walsende die deu m'n mond. En van vooren naor achter. Joenges, wa was dat 'n lekkere smaoke! Mao dao was ook 'n stukje pelle en 'n pitje te voelen. Dao zat gêên smaoke an. „Die pitte kan je op dat bordje leggen", 'óórende 'k m'n moeder zeggen. 't Kistje goeng dien avond nog nao de koele kelder. De volgende dao- gen lag t 'r ielke dag 'n krapje druu ven op een móóie, ronde scheutel, waorop ook appelsienen en druu ven geschilderd stoengen. En ook banaoen en braomen. An de kan ten liep t 'r 'n gouden biesje. Die scheutel stoeng altied in de kasse, behalven as 't 'r 'n verjaorieng was. Dan wier dao de gesneejen tulband op gezet. En noe laogen d'r druuven op. Iel ke middag an 'k nao schoole goeng, mocht ik d'r wa van pak ken. En ook an 'k uut schoole kwam. En echt waor, 't waoter kom noe nog in m'n mond, an 'k daoran dienken. Zukke lekkere druuven. Mao die van de Super markt binn'n daorom ook nii mis, 'óór. (Dhr/Mevr) Adres Postcode Plaats Telefoon Afd2106 Stannah Sinds I860 's Werelds meest gekozen trap lift Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V., Antwoordnummer 17006, 2170 VB Sassenheim zaterdag 17 oktober 2009 'LISSINGEN - Het grootste traditio- ïele zeilschip ter wereld, de STS iedow, is gisteren in Antwerpen angekomen. De Sedov ligt nog ot maandag aan de rede ter hoog- e van de parkeerplaats 'van het Joorderterras (Schelde 24). Deze viermaster was al eerder in Antwerpen in het kader van The Tall Ships Races. Het schip werd in 1921 gebouwd op een werf in Duitsland en te water gelaten on der de naam Magdalene Vinnen II., Tegenwoordig kan men meevaren tegen betaling. Het bezoek van het schip moet gezien worden als een voorproefje van The Tall Ships Ra ces, volgende zomer van 10 tot 13 juli. Antwerpen is dan voor de edi tie 2010 de starthaven van deze in ternationale zeilwedstrijd. BRUINISSE - Staatssecretaris Frans Timmermans (Europese Zaken) gaat donderdag 22 oktober op be zoek bij mosselkweker Wout van den Berg uit Bruinisse. Timmer mans maakt op de fiets een tocht door de grensstreek tussen Neder land en België tijdens het herfstre- ces. Dat doet hij om her en der te praten met mensen over het dage lijkse leven in het grensgebied en te horen hoe over de grenzenloze Europese Unie wordt gedacht. Hij vertrekt dinsdagochtend 20 okto ber vanuit Heerlen en rijdt 300 ki lometer in totaal. bouw bij Sportpunt Zeeland. Het nieuwe onder wijshuis werd ingeluid door oud-Cios'er en olym pisch judoka Elisabeth Willeboordse. Judobonddi- recteur Cor van der Geest gaf een praktijkles ju do en talentenbegeleiders en coaches gaven workshops over de ontwikkeling van talenten. Ta lent voor sport hebben is niet genoeg, bracht Wil leboordse te. berde; „Ik heb ook het talent om te komen waar ik nu sta. Dat is het talent om wat met je talent te doen." foto Willem Mieras IOES - De finesses van de wave hebben de leer ingen van de dans- en sportopleiding CIOS in loes uiteraard onder de knie maar ze zetten ook :en stevige dansshow neer. Dat bewezen zij giste- en bij de officiële opening van het nieuwe ge- blijven wonen in uw vertrouwde omgeving met een traplift veilig de trap weer op en af volledige garantie en service bel voor een gratis en vrijblijvend trapliftadvies bij u thuis www.stannah.nl info@stannah.nl Stuur mij vrijblijvend informatie. De traplift is voor: rechte trap trap met 1 of 2 bochten buitentraplift

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69