zeeland 127 Het concert dat nooit werd gegeven Middelburg 1940 DE HAARZAAK 'Groene buffer in Goes moet behouden blijven' DE HAARZAAK Een begrip in Zeeland ver daar buiten als het gaat om haarwerk Uit heel Zeeland en ver daar buiten komen ze vandaan de cliënten van "De Haarzaak" als het gaat om een haarstukje, haarwerk (pruik) of een andere haaraanvulling. Als je haar maar goed zit zeggen ze toch? Aan kaalheid wen je nooit. Het Zand 53 4576 CB Koewacht 0114 - 36 14 94 www.dehaarzaak.nl zaterdag 17 oktober 2009 Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. door Carla van de Merbel Middelburger Jaap Den Hollander (1932) heeft in de grote collectie oude foto's die hij van zijn stad bezit, een opvallend exem plaar: een foto van een door de brand van mei 1940 gehavend stad huis met daarvoor een ongeschon den houten muziektent. Achter de ze foto schuilt het verhaal van een jubilerend Middelburgsch Muziek korps in oorlogstijd. Het muziekkorps bestond in 1940 125 jaar. Op 27 februari was dit al gevierd; op 13 mei, Tweede Pink sterdag, zou dit nog eens worden overgedaan met een groot Zeeuws muziekconcours en een afsluitend concert van het Middelburgsch Mu ziekkorps in een tijdelijke muziek tent op de Markt. Deze tent stond er nog vanwege het concert ter ere van de verjaardag van prinses Julia na op 30 april. Al weken voor de dertiende mei werden de voorbe reidingen voor het concours ge volgd in de Middelburgsche Cou rant, zo heeft Jaap Den Hollander teruggevonden. Hij slaat al veertig jaar op de grote trom bij het Mid delburgsch Muziekkorps. „Dan duik je ook weieens in de archie ven." Het laatste bericht dat hij vond over het concours, was een advertentie in de krant van 10 mei waarin oorlogsdreiging en mobili satie te lezen zijn. 'Blijde klanken - juist nu! Bezoekt daarom het groote concours op Tweeden Pinksterdag te Middelburg. Toegang 40 cent. Mili tairen beneden den rang van Onder officier en kinderen 25 cent. Koopt den Feestgids a 10 ct.' Die tiende mei brak de oorlog uit. Het concours werd afgelast en ook het concert van het Middelburgsch Muziekkorps ging niet door. De muziektent bleef ongebruikt staan. Een week later kwam Middelburg onder Duits vuur te liggen en ver woestten de daarop volgende bran den een groot deel van de binnen stad. Ook de Markt liep grote scha de op. Toen de rook was opgetrok ken, bleek de houten muziektent wonderwel ongeschonden. Het heeft nog een hele tijd ge duurd voor de muziektent werd opgeruimd, zegt Jaap Den Hollan- Een gehavend stadhuis en ongeschonden muziektent. foto collectie Jaap Den Hollander der. „Ze hadden wel wat anders te doen." Pas na een halfjaar ver dween de tent van de Markt. Den Hollander herinnert zich 'het concert dat nooit gegeven werd' nog. Niet dat hij er zelf naar toe zou zijn gegaan. „Een toegang van 40 of 25 cent was in die tijd veel. Zo'n concert was echt iets voor de gegoede Middelburgers." „Voor de middenstand en wat daar boven kwam, niet voor de werkman", voegt Jaaps vrouw Nella (1938) toe. „Je had toen echt nog standenver- schillen." Jaap Den Hollander ging in die tijd een enkele keer wel naar concerten voor kinderen in de tuin achter Sint Joris én naar de wekelijkse gratis optredens van Duitse militaire orkesten op de Dam. De liefde voor muziek zat er bij hem tóen al in. Het jubilerende Middelburgsch Muziekkorps in februari 1940. foto Beeldbank Zeeuwse Bibliotheek GOES - Ook al is de monumentale, sterk vervallen schuur aan de Goe- se Westerstraat vorige maand afge brand, de idyllische groene buffer tussen bedrijventerrein Klein Frankrijk en de binnenstad moet behouden blijven. Dat vinden de meeste fracties in Goes. Woonhuis en omliggende weilan den zijn particulier bezit. Een tijd lang hebben gemeente en eigena ren onderhandeld over aankoop van het gebied en restauratie van de schuur. Ze werden het echter niet eens over de prijs. Vorige maand brandde de schuur volledig af. Sommige Goesenaren vrezen dat de deur nu openstaat voor woningbouw. De raad zal dat echter niet toestaan. Het gebied moet groen blijven, maar er moet wel iets mee gebeuren. WD-raadslid Dick van der Velde zou het liefst zien dat de schuur wordt teruggebouwd. „Mocht de eigenaar alsnog zijn bezit willen verkopen, dan kun je denken aan een nieuwe invulling, bijvoorbeeld een partycentrum als Landlust in Nieuwdorp. Want vind in Goes maar eens een locatie voor een gro te groep bruiloftsgasten." Shantykoor Neptunus (Schouwen-Duiveland) Wij zijn een groep enthousiaste mannen die proberen 4 stemmige shanty's en zeemansliederen te zingen. Ons koor hoopt volgend jaar het 10 jarig jubileum te vieren Wij bestaan op dit moment uit 20 zangers, een accordeonist, een gitarist, een bassist en een violist. Wij zijn op zoek naar een MuziKaal leider Muzikanten waaronder een accordeonist Enkele zangers Wij repeteren op de vrijdagavond van 20.00 uur-22.00 uur in Kerkwerve. Het koor wil graag het repertoire met vaart en verve zingen, maar ook met kwaliteit. We zoeken een muzikaal leider die ons daarbij kan helpen en stimuleren. Meer informatie bij Peter van Liempt 06-22978503 Zie ook www.shantykoor-neptunus.nl Advertentie Als geen ander besef ik de onzekerheden en problemen waarmee een cliënt kampt zegt Willeke Pietersma eigenaresse van De Haarzaak. De Haarzaak biedt oplossingen van een haarstukje ter grote van een poffertje tot complete haar- werken (pruiken). Voor zowel dames, heren en kinderen. 24 oktober open huis van 11.00 uur tot 15.00 uur hier kunt u geheel vrijblijvend geïnformeerd worden over de diverse haarwerk systemen. Tijdens dit open huis zijn ook aanwezig Borstkankervereniging ZVL het steunpunt Terneuzen en Stichting Haar Geluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67