woon marathon 15°/o korting op slapen op de schop nenland 15 PIANO'S Tilburg Brandweerduikteam oefende te weinig Eerder stoppen met werk loopt in de papieren België huurt cellen in Protest bij Drees ACUSTICA leder zijn woonplezier w o rsj 2006 DeAOW- problematiek speelt een rol in de campag nes voor de parlements verkiezingen. Wat is er besloten? De AOW-leef- tijd gaat om hoog naar 67. In 2020 naar 66, en vijfjaar later, in 2025, naar 67 jaar. Dat betekent dat er niets verandert voor mensen die nu 55 zijn of ouder. Wie jonger is moet door werken tot zijn 66e (mensen die nu tussen de 50 en 55 zijn) of tot zijn 67e (iedereen die op 1 januari 2010 jonger dan 50 is). Komen er uitzonderingen Ja. Vanaf 1 januari 2020 kunnen mensen die dat jaar 65 worden, toch van de AOW genieten, mits ze de laatste vijftien jaar onafgebro ken gewerkt hebben. Maar ze wor den dan wel gekort. Hoeveel jaar een werknemer gewerkt moet hebben om er toch met 65 uit te mogen stappen, loopt daarna elk jaar met een jaar op, totdat het mi nimum aantal gewerkte jaren voor een AOW-uitkering op 65-jarige leeftijd in 2047 op 42 uitkomt. Hoe moet je aantonen datje hebt ge werkt, en zijn daar dan regels voor? Sinds 2005 wordt goed geregis treerd hoe lang mensen gewerkt hebben. Vandaar dat in 2020 een voudig te controleren valt of ie mand de laatste vijftien jaar van zijn carrière onafgebroken heeft ge werkt. Daarbij geldt een mini mum van gemiddeld drie dagen per week. Wie minder heeft ge werkt of werkloos is geweest, krijgt niet de mogelijkheid om op z'n 65e AOW te ontvangen. Waf kost eerder stoppen? Wie na 2020 toch op zijn 65e AOW wil ontvangen, moet fors in leveren. Een jaar eerder stoppen betekent een korting van de AOW-uitkering van 8 procent per jaar zolang de uitkering loopt. Mensen met lagere inkomens (minder dan anderhalf keer mini mumloon) leveren per jaar iets minder in als ze eerder stoppen. Ie mand die na zijn 65e nog twintig jaar leeft, levert over de hele loop tijd 160 procent van een jaaruitke ring in: voor een alleenstaande is dat nu ruim 19.000 euro. Wie, als de AOW-leeftijd op 67 staat, toch op zijn 65e wil stoppen, levert 16 procent in. Wat gebeurt er met ouderen die hun 65e niet werkend halen, maar die in de laatste fase van hun loopbaan in een uitkering zijn beland? Nu vallen die mensen nog in de IOW-regeling. Die behelst dat werklozen van 60 jaar en ouder na het aflopen van hun WW-rechten een bijstandsuitkering krijgen zon der dat er naar inkomen van de partner wordt gekeken. De IOW is tijdelijk. Na 2020 komt 'een IOW-achtige regeling' voor men sen die op hun 65e niet meer (kun nen) werken. Die krijgen tussen hun 65e en het moment waarop ze recht hebben op AOW 'een uit kering rond AOW-niveau'. 25 maart 2009 Kabinet kondigt aan de AOW- leeftijd te willen verhogen naar 67 jaar. Oktober 2009 Coalitie is het er over eens dat voor mensen die vóór 1955 zijn geboren de AOW nog wel op 65-jarige leeftijd ingaat. 2020 AOW-leeftijd wordt ver hoogd naar 66 jaar. Per jaar komen er 2 maanden bij. 2026 AOW-leeftijd wordt 67 jaar. Mensen die erg jong zijn begonnen mogen na 42 jaar al stoppen, dit was voorheen 40. BRUSSEL - Vijfhonderd Vlaamse ge detineerden worden volgend jaar overgebracht naar de Willem Il-ge- vangenis van Tilburg. Het Belgische kabinet is het gisterochtend eens geworden over dat omstreden plan, een primeur. De deal met Nederland kost België 30 miljoen euro per jaar. De over eenkomst loopt tot en met 2012. Dan gaan, als alles volgens plan verloopt, de eerste nieuw te bou wen gevangenissen in België open. Terwijl Nederland kampt met een cellenoverschot, komt België onge veer tweeduizend cellen tekort. Volgens de meest recente cijfers zit ten er meer dan tienduizend men sen opgesloten. Op papier is maar plaats voor 8.250 gevangenen. Nog al wat gevangenissen zijn sterk ver ouderd en slecht beveiligd. De deal met Nederland stond lan ge tijd op losse schroeven omdat de Franstalige regeringspartijen dwarslagen. Zij vonden het prijs kaartje te hoog. Staatssecretaris AI- bayrak van Justitie wil vanwege het cellenoverschot acht gevange nissen sluiten, waardoor 1.200 ba nen verdwijnen. Door de samen werking met België kan de voorge nomen sluiting van de peniten tiaire inrichtingen Noordsingel in Rotterdam en Bankenbosch in Veenhuizen worden uitgesteld tot 2013 en blijven meer cipiers aan het werk. Cipiers in Tilburg moe ten werken onder een Belgische di rectie. In de gevangenis gelden Bel gische wetten en regels voor bij voorbeeld bezoek. De gevangenis blijft Nederlands grondgebied. Wanneer de eerste gevangenen worden overgebracht, is nog niet bekend. Ouderen bij het Binnenhof in Den Haag. Genieten van de oude dag dreigt voor velen straks later dan gepland te beginnen, foto Jorrit Knuvelder/GPD gen dat mensen langer werken." Het kabinet zal het zogeheten 'Witteveenkader' inperken, wat in houdt dat fiscale faciliteiten rond de pensioenopbouw, zoals de af trek van pensioenpremies, vanaf 2020 wordt beperkt. Actuaris Jeroen van den Bosch, adviseur bij Ortec Finance: „De toekomstige si tuatie houdt in dat de pensioen pot wordt 'gesplitst'. Alle pensioen rechten bij de werkgever die tot nu toe zijn opgebouwd met als peildatum 65, blijven van kracht. Er zal daarnaast een nieuwe pen sioenpot worden opgebouwd, met 67 als pensioenleeftijd." Het 'Witteveenkader' is ook van toepassing op de 'derde pijler': mensen die hun pensioen via een verzekeraar hebben geregeld, bij voorbeeld in de vorm van een lijf rente of koopsompolis. Ook zij be houden oude rechten maar krijgen te maken met belasting maatregelen die eerder stoppen met werken onaantrekkelijker ma ken. 1996 AOW-fonds opgericht. Financiële meevallers worden door de minister van Financiën in dat fonds gestort om de gevolgen van de ver grijzing op te vangen. gSRP*«E door Marcel Modde TERNEUZEN - De harde wind, onvol doende voorbereiding en geoe fendheid hebben mogelijk een rol gespeeld bij de dood van een brandweerduiker maart vorig jaar in het kanaal Gent-Terneuzen. Dat concludeert de Onderzoeks raad voor de Veiligheid. Het duikteam van Terneuzen was sinds 2005 operationeel, maar de gemeente had de organisatie drie jaar later nog niet goed op orde. Alle leden beschikten weliswaar over de vereiste diploma's, maar zeven van de twaalf brevetten wer den ten onrechte verlengd. Ze vol deden niet aan de oefenverplich ting van minimaal 300 minuten per jaar, aldus de Raad. Onder die zeven bevond zich ook Wim Mat- thijssen. Hij verdronk nadat hij bij het bergen van een lichaam in een autowrak in paniek was geraakt. De reserveduiker op de kant had op het kritieke moment niet zijn volledige uitrusting aan. Volgens de Raad hadden deze factoren 'gro te invloed op het verloop van het voorval'. De Raad verwijst in het rapport naar vergelijkbare ongeluk ken in Urk (2007) en Utrecht (2001) en doet een reeks aanbeve lingen aan de minister. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen wil zo snel mogelijk een landelijke discussie over de inzet van brandweerduikers. Hij sluit zich daarmee aan bij de belangrijk ste aanbevelingen van de Onder zoeksraad voor de Veiligheid aan de minister van Binnenlandse Za ken en gemeenten. De Raad concludeert dat de inzet van duikteams voor levensredden de handelingen op gespannen voet staat met de veiligheid van de brandweerslieden. Door het ontbreken van een regis tratie is niet te achterhalen hoe vaak de inzet van een duikteam nut heeft gehad en derhalve alle ri sico's ook waard is. De Raad be veelt de minister aan een eenduidi ge standaard in te stellen, die een veilige werkwijze moet waarbor gen. Hét staat gemeenten nu vrij hun verantwoordelijkheden voor brandweerduiken op onderdelen anders in te vullen. Daar wringt in belangrijke mate de schoen, rea geert Lonink. „Er komen steeds weer nieuwe leidraden, nieuwe richtlijnen over opleidingen en voorwaarden waarbinnen tot in zet kan worden overgegaan. Dat maakt alles zo onoverzichtelijk." De oproep van koepelvereniging NVBR tot oprichting van een 'brandweeronderwijsraad' juicht de burgemeester van Terneuzen dan ook toe. De les die Terneuzen uit het onge luk heeft geleerd, is dat de brand weer niet alles op routine moet doen. „We moeten ook nadenken over de cultuur bij de brandweer. Gaan die mensen niet soms heel diep om dienstbaar te zijn? Waar trek je de grens?" Tijdens de Morres Woon Marathon geven we t/m 18 oktober 15% korting op alle slaapkamermeubelen, matrassen en bodems. Ook krijgt u introductiekorting op een groot deel van onze nieuwe collectie. Kijk voor de voorwaarden en al onze acties op www.morres.com IM Hulst (Zeeuws Vlaanderen) Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres Industrieweg 2 4561 GH Hulst Tel: 0'114 - 388 388 Mail info@morres.nl SP-fractievoorzitter Agnes Kant kelde de AOW-plannen gisteren het monument van Willem Drees Den Haag. Drees was een van de grondleggers van de AOW. zaterdag 17 oktober 2009 Voor 'n advies op maat Korte Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5