41 binnenland Vliegtuigje crasht: twee doden Hele pensioenpot Lottowinnaar blijft voortaan anoniem Trein en bus vanaf 2010 voor gehandicapten toegankelijk peter van straaten Prikken tegen griep begint half november www.autovermeulen.nl 'Nieuwe' oudste Nederlander overlijdt Mbo-leerling krijgt meer tijd voor keuze AOW De plannen van het kabinet met de AO W-leeftijd hebben ook gevolgen voor de aanvullende pensioenen. En stoppen voor 67 jaar gaat mensen flink wat geld kosten. n zaterdag 17 oktober 2009 Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 BREDA Bertha van Hasselt uit Breda, oudste Nederlander sinds dinsdag, is gisteren in een verpleeghuis op 107-jarige leeftijd overleden. Zij werd de oudste inwoner na het overlijden van de Zeeuwse Grietje Jansen-Anker, die 112 is geworden. De nieuwe oudste Nederlander is Wytske van Dijk-Meindertsma uit Peize, Drenthe. Zij is 107. DEN HAAG Leerlingen in het middelbaar be roepsonderwijs krijgen langer de tijd om te kiezen wat ze gaan doen. Als ze beginnen, kunnen ze eerst kiezen voor onderwijs met onder delen van meerdere beroepsoplei dingen, bijvoorbeeld techniek, zorg of handel. Later in hun studie kunnen ze hun keus verfijnen. Dat heeft de ministerraad besloten. WEERT - Zowel de Onderzoeksraad voor Veiligheid van Pieter van Vol lenhoven als de Dienst Luchtvaart- politie van de KLPD onderzoekt hoe gisterochtend in Weert een za- kenvliegtuig met twee inzittenden kon verongelukken. Bij het ongeval in het buitenge bied van Weert kwamen twee me dewerkers van het Roggelse alco- holmengbedrijf Alko BV om: direc teur Paul Evers (57) uit Roggel en financieel manager Henk Hen driks (60) uit Nunhem. Evers bestuurde zelf het vliegtuig. Het toestel vertrok even voor half negen vanaf vliegveld Kempen Air- port in Budel en kwam volgens ooggetuigen al na vijf minuten in de problemen. Het vliegtuig verloor snel hoogte en verdween vervolgens van de ra dar van naburig vliegveld Kleine Brogel. De piloot heeft nog geprobeerd een noodlanding te maken, maar dat mislukte. Het toestel zat nog volgeladen met circa duizend liter kerosine en vat te direct na de crash vlam. DEN HAAG - Het openbaar vervoer moet vanaf 2010 toegankelijk zijn voor gehandicapten en chronisch zieken. Voor stads- en streekbus sen is dat al bijna overal het geval, treinen hoeven pas in 2030 op ge handicapten ingesteld te zijn. Dat heeft de ministerraad beslo ten. Mensen die minder goed ter been zijn kunnen volgend jaar naar de Commissie Gelijke Behan deling stappen als ze menen dat ze niet goed kunnen gebruik maken van het openbaar vervoer. Na 2010 moeten vervoermiddelen, sta tions, haltes en kaartverkoop voor gehandicapten worden aangepast. Vervoerders hoeven niet voor bege leiding te zorgen. Gehandicapten met een ov-begeleiderskaart kun nen voor niks een begeleider mee nemen. Naast de AOW-leeftijd wil het kabinet dat ook de aan vullende pensioenleeftijd naar 67 jaar gaat. Wat zijn de gevolgen van de plannen voor de totale pensioenpot? door Berrit de Lange Als de AOW-leeftijd wordt opgetrokken, heeft: dat ook gevolgen voor de zogenoemde 'tweede pijler'. Dat zijn de aanvul lende pensioenen die werknemer en werkgever bij elkaar sparen en samen met de AOW de totale oudedagsvoorziening vormen. Vrijwel alle aanvullende regelin gen gaan uit van een pensioenleef tijd van 65. Die wordt samen met de AOW-leeftijd verhoogd naar 67 jaar. Dat betekent dat bestaande pen sioenregelingen op de helling gaan en een eerdere onbezorgde oude dag voorgoed is uitgesloten. Of toch niet? „De meeste pensioenregelingen zijn gericht op 65 jaar. Die opge bouwde rechten blijven altijd staan", zegt Henriëtte de Lange van de onafhankelijke Stichting Pensioenkijker.nl. „Als de pen sioenleeftijd omhoog gaat naar 67 blijft het onder het huidige recht mogelijk die rechten te laten in 1947 Minister Willem Drees van Sociale Zaken voert de tijdelijke Noodwet Ouderdomsvoorzie ning in. gaan op 65 jaar. Alleen gaapt er een AOW-gat van twee jaar. Door een jaartje door te werken, dus tot 66 jaar, kun je dat tekort deels com penseren. Wie langer doorwerkt en pensioenrechten heeft die opge bouwd zijn met als pensioenleef tijd 65 jaar, bouwt jaarlijks onge veer 8 procent meer pensioen op. Wie eerder stopt, loopt die hogere pensioenrechten mis." De aanpassing van de AOW-leef tijd lijkt een beetje op de situatie in 2005, toen de vervroegde pen sionering onaantrekkelijk werd ge maakt. „In de huidige situatie, met een pensioenleeftijd die op 65 jaar 1957 De Algemene Ouderdomswet AOW geïntroduceerd door de minister J. G. Suurhoffvan Sociale Zaken en Volksge zondheid. ZQÜ JE t?AT NOU wel PO£My MOPPIE-/ DEN HAAG - Winnaars van een gro te prijs in De Lotto komen straks niet meer met naam en toenaam in de publiciteit. Dit is besloten om hen te beschermen tegen af persers en bedelaars, bevestigt een woordvoerder van De Lotto. Aanleiding is de afpersing van een gezin uit Hellevoetsluis. Begin juni won de familie 16,5 miljoen euro, maar een paar weken later was die prijs een zware last geworden. Een groep afpersers had het gezin op de korrel en wilde geld van ze zien. Om hun afpersingspraktijken kracht bij te zetten, stuurden ze dreigbrieven en schoten op de fon kelnieuwe terreinwagen die het ge zin van het prijzengeld had ge kocht. Sinds eind september heeft de politie acht verdachten aange houden die tussen de 20 en 35 jaar oud zijn. Uit de verhoren bleek dat de verdachten op het idee wa ren gekomen door de media-aan dacht voor de prijswinnaars. „We zij hier heel erg van geschrokken", zegt de Lottowoordvoerder. „We merken dat we in deze maatschap pij in toenemende mate voorzich tig moeten zijn. Dus blijft de iden titeit voortaan geheim." De Natio nale Postcode Loterij neemt geen extra maatregelen, laat een woord voerder weten. Regelmatig verschij nen prijswinnaars van deze loterij in groots opgezette tv-shows waar duidelijk is te zien aan wie een cheque wordt overhandigd. „Maar als iemand niet op camera wil rea geren dan gebeurt dat niet. Prijs winnaars hebben zelf de keus, dat spreken we van tevoren met ze door", aldus de woordvoerder. De Postcode Loterij heeft volgens haar nog niet te maken gehad met gevallen van afpersing. staat, stoppen de meeste mensen al eerder. De overheid heeft gepro beerd vroegpensioen onaantrekke lijker te maken, maar werkgevers en werknemers hebben maatrege len bedacht om dat te compense ren. Of dat nu weer gebeurt, is af wachten. De enige manier om vroeg te stoppen zonder inkomens verlies, is nu al gaan sparen." De Lange wijst erop dat de over heid niet zomaar kan tornen aan pensioencontracten met als in gangsdatum 65 jaar. „Werkgevers en werknemers beslissen gezamen lijk. De overheid kan via belasting maatregelen gedeeltelijk afdwin- 1987 Staatscommissie onder leiding van Willem Drees jr. onderzoekt de toekomst van de AOW n.a.v. een alarmerend artikel in het economi sche vakblad ESB. DEN HAAG - De vaccinatie tegen de Mexicaanse griep begint in de tweede week van november. Ook militairen op gevaarlijke missies kunnen prikken krijgen tegen de ze griep. Dat schrijft minister Ab Klink aan de Kamer. Klink verwacht voor deze vaccina tieronde, die voor het einde van het jaar klaar moet zijn, 10 miljoen vaccins nodig te hebben. Neder land heeft 34 miljoen vaccins inge kocht. - Volgens de Gezondheids raad hoeven er niet nog meer men sen ingeënt te worden als de griep niet erger wordt. Daarom gaat de minister nu bekijken of hij een deel van de voorraad kan verko pen aan landen die geen vaccins hebben om mensen met een ver hoogd risico te beschermen tegen de Mexicaanse griep. Voor de inen ting komt iedereen in aanmerking die ook al een prikje kan halen te gen de normale seizoensgriep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4