zeeland 123 zo traditioneel mogelijke wijze Directeur Cleijenborch overleden r 'Als de wind wegvaltmoet er gejaagd worden. Dat 'Hoe meer trekvolk aan boord des te minder punten iemand kan gebeurde meestal door de vrouw' krijgen' Dick Hoogstad Goes huilt de blues en danst de boogie 'De Bietentocht is niet alleen een wedstrijd. De onderlinge gezelligheid is minstens zo belangrijk' zaterdag 17 oktober 2009 Woord W-Daad tegen armoede Honderdduizenden MENSEN op de Filippijnen, Sumotro en in India zijn getroffen door zwaar natuurgeweld. De slacht- offers hebben nu DRINGENÓ „p schoon drinkwater, voedsel, t kleding en onderdak nodig. Steun onze noodhulpactie en ^5 geef 'o.v.v. NOODHULP Azië'. GOES - Geef Big Pete een avond vrij spel en hij blaast je onherroepelijk om ver. Met zijn snerpende mondharmonicaspel mocht Big Pete (van der Pluym) met The Backbones gisteravond in 't Beest de zestiende editie van de bluesroute in de Goese binnenstad openen. In zestien kroegen huilde de blues en danste de boogie. foto Willem Mieras COLIJNSPLAAT - Directeur Rien Oosdijk (51) van zorgcentrum Cle ijenborch in Colijnsplaat is dins dag onverwachts overleden. Oosdijk heeft als directeur, eerst van het pensiontehuis in Kortgene en daarna van Cleijenborch, de af gelopen 22 jaar veel betekend voor de ouderen op Noord-Beveland. Collega-directeuren van Beveland- se zorgcentra roemen Oosdijk als integer en betrouwbaar mens die samenwerking zocht, maar daarbij zijn eigen organisatie niet uit het oog verloor. Vandaag is er tussen 15.00 en 16.00 uur de mogelijkheid het condoleanceregister te tekenen in zorgcentrum Cleijenborch aan de Dr. Maasstraat 4 in Colijnsplaat. door Melita Lanting Voor de beurtschipper was het destijds een klus waarmee extra centen te verdienen vielen. Een manier om een slecht jaar nog een beetje goed te maken. Het jaarlijkse bie- tenvervoer van de boer naar de sui kerfabrieken in Steenbergen en Puttershoek was voor de Zeeuwse beurtvaarders een jaarlijks terugke rende lucratieve bezigheid. Lang geleden gebeurde dat nog met zeilende beurtschepen, later kwam het gemotoriseerde vracht vervoer in zwang. Dit jaar bestaat de bietencampag ne honderd jaar en is het vervoer met de oude (zeilende) beurtsche pen al lang verleden tijd. Toch wordt de traditie van de zeilende beurtschepen nog levend gehou den door de jaarlijkse Bietentocht. De tocht wordt dit jaar voor de elf de keer gehouden. Een driedaagse wedstrijd voor historische beurt schepen op en rond de Ooster- schelde. Van komende maandag tot en met woensdag varen de schepen drie etappes. Van Sint Annaland naar Goes, de tweede dag van Goes naar Zierikzee en de derde dag van Zierikzee naar Bruinisse. Vroe ger eindigde de tocht in Steenber gen waar de suikerfabriek staat, maar daar is in de haven geen plaats meer voor de beurtschepen. „Dit jaar doen er 22 schepen mee en daarmee zitten we hartstikke vol", zegt voorzitter Dick Hoog stad. „We hadden wel meer deelne mers gewild maar er is niet meer plek in de havens." De schepen en hun bemanning moeten op een zo traditioneel mo de etappe de wind volledig weg viel. Dan moet er gejaagd worden. De bemanning moet vanaf de wal het schip met een touw voorttrek ken. „Vroeger gebeurde dat vaak door de vrouw. Er werden ook wel trekpaarden ingezet. Die kon je hu ren. Dat heb ik zelf een paar jaar geleden ook eens een keer gedaan maar dat is vrij prijzig." Jagen is alleen mogelijk op de mo menten dat het schip door een ka naal of een smal water vaart. Vaak had je langs de kanalen zogenoem de jaagpaden en in moeilijke boch- gelijke manier de drie etappes vol brengen. Dat betekent zoveel mo gelijk zeilen en alleen daar waar het niet anders kan of mag kun nen de motoren ingeschakeld wor den. „De meeste havens mag je niet meer zeilend binnenlopen en de sluis van het Goese Sas mag je ook niet zeilend in." Dat er niet op de motor gevaren mag worden, betekent voor de schippers soms improviseren, zo als vorig jaar toen tijdens de twee ten stond dan een paal waarmee het schip de bocht door getrokken kon worden. Op open water (zoals de Oosterschelde) is het een kwes tie van geduld hebben en ieder zuchtje wind proberen te pakken. De Bietentocht is een wedstrijd waar traditie een belangrijke rol speelt. Dit jaar wordt daar bij de puntenverdeling extra op gelet. Een traditioneel aangeklede be manning en een originele bezet ting van het schip leveren extra punten op. In die tijd zaten op de schepen meestal de schipper met zijn vrouw en kind en een knecht. „Afhankelijk van de lengte van het schip zaten er drie of vier man op. Veel schippers die nu meedoen aan de race hebben veel meer men sen aan boord. Maar hoe meer trekvolk aan boord des te minder punten iemand kan krijgen." Daarnaast speelt tijd een rol: wie legt de etappes het snelst af Maar de Bietentocht is niet alleen een wedstrijd. De onderlinge gezel ligheid is minstens zo belangrijk. Kleine plagerijtjes over en weer, na afloop van een etappe met z'n allen de kroeg in en daar waar no dig elkaar helpen, maken de tocht tot een feest. Waar het nog aan ontbreekt, is de interactie met de wal. Als de sche pen aankomen in een plaats ge beurt daar weinig mee. „Daar willen we volgend jaar aan werken. Dit jaar was er te weinig tijd. Ik ben in september begon nen als voorzitter en dan is het te kort dag." Op de rol staan in ieder geval gesprekken met Goes promo tie en de horecaondernemers in Zierikzee om de tocht bij een bre der publiek kenbaar te maken. www.teor.nl giro 41400, Zeist www.woordendoad.nl giro 733, Gorinchem archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Hier is de bietentocht goed te bekijken Maandag 1 Haven Sint-Annaland. Vertrek maandagochtend om 9.00 uur. De schepen varen over de Oosterschelde richting Goes. 2 Goese Sas (sluis): eind van de ochtend of begin van de middag, afhankelijk van de wind. 3 Goese Sas (sluis). Afhankelijk van de wind in de loop van de ochtend. De schepen varen daarna via de Oosterschelde naar Zierikzee. 4 Zierikzee, havenhoofd. Afhanke lijk van de wind naar verwachting begin van de middag. 5 Zierikzee, Havenkanaal en Nieuwe Haven, in de loop van de middag. Afmeren voor de nacht. 0t Havenkanaal tussen Goese Sas, Wilhelminadorp en Goes. Eerste helft van de middag. Afhankelijk van de wind zeilend of voortgetrokken door mens of paard. Goes, 's middags Westhavendijk. Aankomst van de schepen en afmeren voor de nacht. Dinsdag Vertrek vanuit Goes 9.00 uur Ochtend: havenkanaal tussen Goes en Goese Sas. Zeilend of voortgetrokken door mens of paard. Oonja Odijk Afstemming heeft ploots gevonden met Dortt www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn wwwredeenkind.nl giro 1599333, Zwolle Woensdag 1 Vertrek uit Zierikzee om 9.00 uur via het Havenkanaal naar de Oosterschelde. 2 Strandje bij Ouwerkerk. Afhanke lijk van de wind tweede helft van de ochtend. 3 Bruinisse, vissershaven. Afhanke lijk van de wind eerste helft van de middag. 4 Bruinisse. Als alle schepen binnen zijn is er de 'keuring van de bieten' door een keurmeester van de Suiker Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47