Opleidingen HZ wijzigen Eigen programmering Gekrenkt door rechtszaak 32 'Traumateams waren er in die oorlogstijd niet' PODIUMFUSIt Podium 't Beest en Theater De Mythe in Goes bundelen Podium 't Beest De Slag om de Schelde zaterdag 17 oktober 2009 door René Schrier VLISSINGEN - De veranderingen in het opleidingenaanbod van de Ho geschool Zeeland beginnen vorm te krijgen. Er komen drie nieuwe bacheloropleidingen bij: vitaliteits- management en toerisme; sport- management en bewegen en toege paste psychologie en pedagogiek. Er wordt nog gedacht aan een vier de opleiding, namelijk hbo recht. Verder wordt de hbo-opleiding management in de zorg gesloten, alsmede de drie mbo-opleidingen sociaal dienstverlener, sociaal juri disch medewerker en sociaal peda gogisch medewerker. Overigens worden de lopende mbo-opleidin gen wel afgewerkt zodat de huidi ge studenten hun diploma kun nen halen. De mbo-opleiding maritiem offi cier blijft de verantwoording van de Hogeschool Zeeland, maar wordt in de praktijk uitgevoerd door het ROC Zeeland. Ook de academie Techniek wordt op de schop genomen. Gedacht wordt aan een brede technische opleiding, met verschillende uit stroommogelijkheden. Ook be staan er plannen voor de nieuwe opleidingen delta Design en pro cestechniek. Dat staat beschreven in het busi- Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug op die tijd. door Harmen van der Werf Aardenburg was 19 oktober 1944 nog maar net be vrijd, of de opa, vader en oom van Walter Dierick klommen al op het dak van het huis waar Walter Dierick - toen bijna acht jaar - woonde. „Veel dakpannen waren kapot. Ze vervingen die, zo dat we weer binnen konden sla pen. 's Avonds hoorde je de grana ten over Aardenburg vliegen rich ting Sluis dat veel later, pas op 1 no vember, is bevrijd." Het is tekenend, dat de familie van Walter Dierick al zo snel tot her stel overging. Aardenburg had da genlang onder vuur gelegen. De Canadezen wisten maar niet door te stoten en toen ze er eenmaal wa ren, probeerde iedereen de draad weer op te pakken. „Je zag als kind dingen die je beter niet kon zien", vertelt Walter Die rick. „Het is moeilijk te beschrij ven. De angst bij de volwassenen. Het schuilen voor de beschietin gen. Wij zaten redelijk veilig in de betongieterij van mijn grootvader. Die had een dertien centimeter dikke zoldering." Duitsers trokken in de nacht van 18 op 19 oktober weg uit Aarden burg. Enkele Aardenburgers waren zo alert de Canadezen - die in Ee- de zaten - hiervan op de hoogte te I V nessplan 2009-2012 van de Hoge school Zeeland. Alles in dat plan is gericht op een verhoging van het aantal leerlin gen van de school. Dat is nu nog rond de 4000, maar dat moeten er minstens 4500 worden. Een van de middelen om dat te be reiken is een kritische beschou wing van het opleidingenaanbod, maar er moeten ook fysieke maat regelen genomen worden. Het liefst zou de school een soort cam pus vormen, omdat de praktijk el ders heeft geleerd dat studenten in een campusomgeving beter preste ren. In het plan worden daar geen uit spraken over gedaan. Verwezen wordt naar het strategisch huis- vestings- en locatieonderzoek dat nog dit jaar gereed moet zijn. Het ligt evenwel in de lijn der verwach ting dat ook de bevindingen van de Taskforce onderwijs afgewacht worden. Deze Taskforce bestu deert momenteel de toekomst van het Zeeuwse onderwijs. Het is al bekend dat de HZ een deel van de opleidingen naar Goes wil verplaatsen omdat dat meer leerlingen oplevert. Maar er is meer. In het plan staat letterlijk: „Het imago van Zeeland, dat bij veel potentiële studenten niet posi tiefis, speelt de HZ parten." 9 Podium 't Beest is gevestigd aan de Beestenmarkt 3, Goes. De accommodatie beschikt over een zogeheten vlakke vloertheater met 98 zitplaat sen. Het repertoire bestaat uit kleinschalige toneelproducties, margetheater cabaretvoorstel lingen, muziektheater en try-out voorstellingen. De grote zaal wordt tevens ge bruikt als poppodium en biedt dan ruimte aan 350 bezoekers. De filmzaal biedt plaats aan 68 bezoekers. Het aanbod is afge stemd op filmhuisrepertoire. Het Jeugdtheaterhuis Zeeland (JTS) vertoont in 't Beest zijn jaarlijkse producties. TEZ-directeur Peter de Neef: „Werken met een grote groep vrijwilligers voelt door Ali Pankow Begrippen als 'samen sterk' en 'synergie' spelen een belangrijke rol in het be sluit Podium 't Beest en Theater De Mythe in Goes te laten fuseren. „Maar dat zal absoluut niet ten koste gaan van eigen pro grammering en identiteit", bena drukt directeur Peter de Neef van de Theater Exploitatie Zeeland (TEZ.). Hij opteert zeer voor de specifieke kenmerken van alle po dia die onder die TEZ-koepel func tioneren. Zo heeft elk podium min of meer zijn eigen doelgroe pen, maar zijn er ook aardige dwarsverbanden te leggen. „In Goes zijn de mogelijkheden daar toe nu enorm vergroot. De Mythe krijgt er met 't Beest als het ware een kleine zaal bij. In de filmzaal kunnen in relatie met een toneel ook specifieke films vertoond wor den. In samenwerking met andere Zeeuwse filmhuizen kan een A-sta tus woren nagestreefd. Het hier ge vestigde feugdtheaterhuis krijgt de keus zijn producties op de vlakke vloer of op groot podium te verto nen", noemt De Neef als voorbeel den. Met deze verruiming wordt de TEZ plots ook voor de impresa riaten interessanter, constateert hij op grond van enthousiaste reac ties. De wens de stichtingen van 't Beest en De Mythe ineen te schui ven komt oorspronkelijk van de ge meente Goes. Het traject werd ge ruime tijd voor de komst van De Neef naar het Zeeuwse al ingezet. „Ik kreeg dit bij mijn aanstelling duidelijk als opdracht mee. Het is gelukt mede dankzij hulp van tij delijk collega Peter van de Steen oven." Dat de fusie een jaar later komt dan gepland, heeft volgens De Neef te maken met de com plexiteit. De wortels van het huidi ge Podium 't Beest ontsproten des- brengen. Dat is een geluk geweest voor Aardenburg. Anders was het vrijwel zeker hetzelfde lot bescho ren geweest als Sluis, Oostburg en Schoondijke waarvan bijna alles kapot is geschoten. Desondanks waren de laatste oor logsdagen in Aardenburg trauma tisch. „Niet dat je dat in die tijd zo voelde", merkt Walter Dierick op. Het leven ging door, zoals wel uit het vervangen van die dakpannen blijkt. „We gingen als kinderen in de ruïnes spelen en allerlei 'din gen' zoeken. Ik heb ook enkele do de Duitse soldaten zien liggen en Sluis zien branden. Maar niemand sprak er naderhand over. Je had toen nog geen traumateams of psy chologen, zoals nu bij ernstige ge beurtenissen. Je moest het zelf op knappen. Je slaat het op. Op latere leeftijd komt het terug, breekt het je op, ga je erover dromen, zeker in deze periode." door Emile Calon MIDDELBURG - Hier staan we dan, diep gekrenkt, omdat we gezien worden als milieucriminelen. Met die emotionele woorden maakte een landbouwer (56) uit 's Heeren- hoek gistermiddag tegenover de Middelburgse rechtbank duidelijk hoe de tien agrariërs uit de ge meenten Borsele en Middelburg zich voelen sinds ze gezien wor den als verdachten in een milieu strafzaak. De tien sloegen biomassa op voor de EPZ-kolencentrale. Dat deden ze vooral tijdens een periode dat die centrale te kampen had met voortdurende storingen waardoor de biomassa zich ophoopte. De vrachtwagens stonden letterlijk voor de poort van EPZ en er was geen ruimte meer om ze te lossen, aldus manager A. Kaijser van Del ta Milieu. Officier van justitie I. Koopmans vond het merkwaardig dat Delta en Essent op dat moment geen contact hebben opgenomen met de gemeente Borsele om samen naar een legale oplossing te zoe ken in plaats van illegaal het afval te storten bij boeren in de omge ving. Volgens de officier had de ge meente willen meewerken aan een tijdelijke gedoogbeschikking. De raadslieden van de boeren, van Delta en Essent herhaalden giste ren, tijdens de tweede en laatste dag van de rechtszaak dat die bio massa niet gezien mocht worden als afval, zoals het OM beweerde. Raadsman I. de Groot benadrukte ook dat de uitspraak van de recht bank in dezen grote gevolgen kan hebben voor Delta. Nu kan een stof als bijvoorbeeld cacaopellets nog vrij verhandeld worden. Als de rechtbank beslist dat het om af val gaat, moet Delta voor elke vracht een milieuvergunning aan vragen. Ook Kaijser liet na afloop weten dat deze zaak Delta erg raakt. „Ook wij zijn weggezet als milieu criminelen terwijl we juist probe ren een bijdrage leveren aan het te rugdringen van de CO.uitstoot. Wij zijn verantwoord bezig." Uitspraak 16 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40