Winkeliers gaan elkaar waarschuwen lijkt wel een soort ziekte zeeland 13 Q— Ondernemers investeren samen 3,5 miljoen euro in mooiere omgeving Volksfeest commentaar 'Komst vorstin geweldig voor Wemeldinge' 'Ik raad mijn medewerkers aan om oogcontact te maken met de klanten. Mensen die kwaad in de zin hebben, vinden dat vervelend.' zaterdag 17 oktober 2009 miljoen euro is het bedrag dat de detailhandel in totaal kwijt is aan de schade en preventie van winkeldiefstallen. André Schout, eigenaar van twaalf Jeans Inn-kledingzaken. André Schout, eigenaar van de Jeans Inn-winkels. foto Izaak Verkeste door René Schrier De Kamer van Koophandel heeft plannen klaarliggen om Zeeuwse winkeliers ac tief te betrekken bij de bestrijding van winkeldiefstal en criminaliteit. Dat zou dan moeten gebeuren naar het voorbeeld van Breda. Daar waarschuwen ondernemers elkaar tegen winkeldieven en ande re problemen met behulp van sms-jes of een telefooncirkel. Ook kunnen ze op een speciale website terecht met foto's van personen LEZERSFOTO Nieuwsfoto gemaakt? Plaats 'm in het fotoalbum van de PZC.. Ca naarwww.pzc.nl/foto SPORTUITSLAGEN Kijk zaterdag en zondag naar de uitslagen én standen. www.pzc.nl/sportuitslagen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl PZC-nieuws op uw mobiel: www.pzc.mobi die een collectief winkelverbod is aangezegd. Winkeliers kunnen na melijk ongewenste klanten de toe gang tot de winkel ontzeggen. Dat kunnen ze ook collectief doen. Het registratiesysteem op de websi te van de Bredase winkeliers geeft de leden een overzicht van alle in dividuele en collectieve verboden. Met de sms-alert functie kunnen de leden elkaar met één muisklik waarschuwen, voor inderdaad win keldieven maar ook voor andere zaken zoals een kind dat zijn ouders kwijt is. Het is de bedoe- door Marcel Modde MIDDELBURG - Kampeerboeren en recreatie-ondernemers in Zeeland hebben de afgelopen drie jaar geza menlijk ruim 3,5 miljoen euro geïnvesteerd in verbetering van het landschap. Het gaat om 201 projecten die sinds de vaststelling van het Omgevingsplan 2006-2012 zijn ingediend. Deze 'verevenings- bijdrage' is verplicht gesteld bij uit breiding van bestaande bedrijvig heid in het buitengebied. Uit een voorlopig overzicht blijkt dat bijna de helft van het aantal in gediende plannen valt toe te schrij ven aan minicampings in de ge ling dat ook in Zeeland zo'n websi te wordt opgezet. Mark Volleman van de Kamer van Koophandel in Middelburg wijst er op dat zijn organisatie op meer dere fronten bezig is met de bestrij ding van winkeldiefstal en andere vormen van criminaliteit. Zo is het keurmerk 'Veilig ondernemen' opgesteld in samenwerking met de politie en gemeenten. Ook wordt gewerkt aan het bevorderen van de bewustwording bij onder nemers en verwijzing naar de juis te partners. meenten Veere, Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland en Middel burg. Ook in Sluis spelen verschil lende initiatieven, maar daarvan staat de uitwerking nog open. De grootste investeringen zitten daar entegen in de hoek van de regulie re campingbedrijven, samen goed voor meer dan 1,4 miljoen euro. Gedeputeerde Harry van Waveren is 'zeer content' over de manier waarop de regeling tot dusver heeft uitgepakt. „Het gaat hartstik ke goed. Bij de introductie destijds is gezegd (door ondernemers, ge meenten en in Provinciale Staten) dat verevening een belemmering zou zijn voor investeringen. Er Hij geeft aan dat er in de praktijk al het een en ander gedaan wordt, zoals trainingen voor winkelperso neel en de plaatsing van camera's in winkelcentra. Momenteel is de Kamer van Koop handel bezig met de uitwerking van een enquête over overlast door winkelcriminaliteit. De cij fers zijn weliswaar binnen, maar het is nu zaak om vast te stellen wat met die informatie gedaan kan worden, geeft Volleman aan. Daar worden ook de politie en de gemeenten bij betrokken. komt immers een fiks bedrag bo venop de uitgave die strikt nodig is voor de geplande uitbreiding of verbetering. Maar een belemme ring is het beslist niet, zo is wel ge bleken." De meeste kampeerboeren kiezen voor groenaanplant op het eigen terrein en moeten daarvoor 8000 euro extra uit de knip trekken. In Veere, Sluis en Schouwen-Duive- land kan de compensatie voor de bedrijfsuitbreiding ook in een ge- biedsfonds worden gestort. Dan volstaat een bijdrage van 5000 eu ro per initiatief spectrum: Voor wat hoort wat Nederland heeft jaren lang Koninginnedag in alle onschuld ge vierd. Het kan nooit meer zijn zoals het was. Ieder een zal vanaf nu altijd over zijn schouder blijven kijken. Dat zei Commissaris van de Koningin Karla Peijs op 30 april,"nadat hét drama in Apeldoorn zich had voltrokken. En uitgerekend in 2010 - een jaar na de aanslag door Karst Tates, waarbij acht mensen om het leven kwamen - komt de koningin naar Zee land. Middelburg en Wemeldin- ge zullen er alles aan doen om er een ongedwongen volksfeest van te maken. Voor Middelburg is dat een uitdaging. Want bin nen een maand vinden er nog drie evenementen plaats die veel politie-inzet vergen: de Giro d'Italia, de herdenking van het bombardement en de uitrei king van de Four Freedoms Awards. Wemeldinge staat voor een andere uitdaging: hoe komt het goed voor de dag, want de opknapbeurt van het Dorpsplein vindt pas plaats na Koninginnedag. Het zal veel in zet en creativiteit van alle be trokkenen in beide plaatsen ver gen om er een geslaagd feest van te maken. WEMELDINGE - Ook burgemeester Siebe Kramer van Kapelle reageer de gisteren verheugd op de komst van de koningin op Koninginne dag volgend jaar naar Wemeldin ge. „Het verzoek liep al enige tijd, vijf jaar geleden is het niet gelukt. Maar dit is natuurlijk geweldig voor de gemeente en Wemeldinge in het bijzonder." Het dorp viert el ke vijf jaar een week lang op uit bundige wijze Koninginnedag. Ook volgend jaar is dat het geval. „Ik heb vijf jaar geleden al laten zien hoe het dan toegaat, dus dat het verzoek nu wordt gehonoreerd is heel mooi." Adriaan-Pieter Gijzel, voorzitter van de Oranjevereniging Wemel dinge, verkeert in jubelstemming. „Ik moest de burgemeester bellen, maar ik hoorde het al op de radio. Natuurlijk is er zorg naar aanlei ding van 'Apeldoorn', maar de blijdschap overheerst. Er zal de ko mende tijd heel wat op ons afko men." Ook de politie Zeeland hoorde gis teren pas het nieuws over Konin ginnedag 2010. Volgens de politie bepalen de gemeenten straks hoe veel politie-inzet er nodig is en valt er nu nog niets te zeggen over intrekken van verloven of andere maatregelen. Het is de derde keer dat koningin Beatrix Koninginnedag viert in Zeeland. De eerste keer was in 1981 in Veere (ook de eerste Konin ginnedag van Beatrix); de tweede keer was in 1996 in Sint-Maartens dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3