zee 25 'Een beetje goed en een beetje moeilijk' Sloop in Bierkaai nadert Reünie landbouwschool Congres over sport voor verenigingen Hulst INBURGERINGSCURSUS Examen voor het eerst mogelijk in Terneuzen Notaris/tol ker NAZOMERKORTINGEN TOT 50% Wji Palladio zaterdag 17 oktober 2009 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Een beetje zenuwach tig waren ze wel, de zestien kandi daten die gisteren het inburgerings examen in Terneuzen moesten af leggen. Want ze hebben er toch tien tot achttien maanden cursus voor moeten volgen, afhankelijk van het taalniveau waarop ze be gonnen. Eén groot voordeel had den ze alvast ten opzichte van de 132 gediplomeerden die hen voor gingen. Ze konden hun examen doen bij PIBLW Re-integratie in Terneuzen dat de inburgeringscur- sus organiseert in opdracht van de gemeenten. Voorheen moesten mensen uit Zeeuws-Vlaanderen voor examens naar Rotterdam. Trek daar met het openbaar ver voer dan maar een dagje voor uit. „Hoe het ging? Een beetje goed en een beetje moeilijk", zegt Meryem uit Axel. Ze komt oorspronkelijk uit Turkije en woont nu zes jaar in Nederland. „Toen de buurvrouw me vroeg hoe het ging had ik geen idee wat ze bedoelde." Nu, een aantal lessen op het ROC en een inburgeringscursus verder, begrijpt Meryem wel wat er tegen haar ge zegd wordt. Al vond ze de Toets Gesproken Nederlands wel pittig. Daarbij moeten de kandidaten on der meer naar verhaaltjes luisteren en die navertellen. Irisa uit de Filipijnen, maar sinds vijf jaar woonachtig in Terneuzen vond het examen Kennis Neder landse Samenleving wel meeval len. Veel vragen wist ze, andere heeft ze gegokt. Zoals de vraag hoe lang van te voren je TNT-post moet inseinen als je gaat verhui zen. Irisa juicht de verplichte in burgeringscursus toe. „Want het is belangrijk dat je met anderen kunt communiceren. Ik heb een doch ter in groep één en die komt soms met vragen thuis waar ik echt geen antwoord op weet." De examens in Terneuzen maken deel uit van een proef van de IB-groep, die het inburgeringsexa men organiseert. Omdat de deelne mers vaak grote afstanden moeten overbruggen is een Flexibel Exa menteam opgezet. Dat streek giste ren dus neer in Terneuzen. „We zijn blij dat het gelukt is", zegt Artan Kulludra van PIBLW Re-in- tegratie. „Een goede zaak voor de mensen én minder kosten voor de gemeenten", valt Frankie Peijcke van de gemeente Hulst hem bij. Er zijn in Terneuzen voorlopig vier examens gepland. „Maar ik vind het nu al een succes", zegt coördi nator Walter Dreubel van het Flexi bel Examenteam. „Dit is ideaal." Het team neemt de benodigde beeldschermen waarmee moet worden ingelogd op een centrale examencomputer zelf mee. Plus een ict-specialist. „Want we kun nen het de mensen natuurlijk niet aandoen dat de spullen het plotse ling niet doen." Het systeem zit goed in elkaar. De computer stelt ter plekke vanuit een grote databank voor iedereen persoonlijk een examen samen. Niemand krijgt dezelfde vragen en mocht dat toevallig toch zo zijn, dan is het antwoord op de meer keuzevragen per persoon anders. Bij elkaar afkijken heeft dus geen zin. Over een paar weken weten de kandidaten of ze geslaagd zijn. De deelnemers aan centraal inburgeringsexamen in Terneuzen komen uit heel Zeeuws-Vlaanderen. Hier zijn ze bezig met de Toets Gesproken Nederlands. Andere onderdelen van het examen zijn Kennis Nederlandse Samenleving en het Elektronisch Praktijkexamen. foto Peter Nicolai HULST - De voorbereidingen voor de sloop van panden in de Bier kaaistraat en Overdamstraat in Hulst beginnen maandag. Het eni ge pand dat blijft staan is taveerne De Meerpaal op de hoek van de Vismarkt en de Overdamstraat. De andere gebouwen wijken voor de waterpartij die de gemeente laat aanleggen vanaf de Kelder manspoort tot aan de Vismarkt. Het herstel van de middeleeuwse haven is een van de meest in het Maandag 19 oktober 2009 is ons kantoor, vanwege de personeelsdag, de gehele dag gesloten. Notaris mr M.B.Stolker, 's-Gravenhofplein 9 4560 AJ HULST oog springende onderdelen van stadsvernieuwingsplan De Nieuwe Bierkaai, dat voorziet in een com plete facelift van het verpauperde winkelgebied in het noordweste lijk deel van de Hulster binnen stad. Eerst wordt het asbest uit de pan den verwijderd en is er buiten de panden nog weinig activiteit te zien. Maar vanaf dinsdag 10 no vember wordt begonnen met de werkelijke sloop. Het sloopwerk moet vóór Sinterklaas, vrijdag 4 de cember, klaar zijn. Tijdens de werk zaamheden wordt de Overdam straat enkele dagen afgesloten voor het verkeer om gevaarlijke situa ties te voorkomen. Na de sloop gaan archeologen eerst op onderzoek uit. Het is nu nog niet precies bekend wanneer de aanleg van de nieuwe haven be gint. Het is wel de bedoeling dat het in de eerste helft van het vol gende jaar is. SCHOONDijKE - Het personeel van de voormalige landbouwpraktijk- school in Schoondijke houdt van daag reünie in dienstencentrum De Maoneblusser, het voormalige logeergebouw van de school. Eind volgende maand houden per soneelsleden en leerlingen van alle voormalige landbouwscholen in West-Zeeuws-Vlaanderen een reü nie. „Maar toen dat bekend, werd, stond onze bijeenkomst al op po ten: 17 oktober is voor ons ook een heel bijzondere dag, omdat precies HULST - Sportverenigingen in de gemeente Hulst kunnen zich nog tot eind deze maand bij de ge meente aanmelden als deelnemer van een congres op vrijdag 6 no vember over diverse thema's. Er zijn workshops over onderwer pen als: behoud van jongeren bij clubs, hoe geef ik training en bles surepreventie. De bijeenkomst vindt plaats in centrum Den Dul- laert in Hulst van 15.30 tot 18.00 uur. Het congres is een initiatief van de gemeente in samenwer king met de commissie Sportinfra structuur, Steunpunt Sport 8c Be wegen van de Stichting Welzijn Hulst en Sport Zeeland. Aanmelden is mogelijk bij het Steunpunt Sport 8c Bewegen via mdehaas@welzijnhulst.nl. of 0114-684700. tien jaar geleden bekend werd ge maakt dat de landbouwpraktijk- school ging sluiten", verklaart Kees Jacobse, penningmeester van de nog steeds bestaande perso neelsvereniging van de voormalige school. De reünie, waarvoor zich 85 mensen uit heel Nederland aan meldden, begint vanmiddag al met een lunch. Voordat de deelne mers aan het avondbuffet aan schuiven, bezoeken ze twee bedrij ven die op het terrein van de voor malige school actief zijn. kijk alvast op binnenuit.nl f buitenmeubelen buitenverlichting U IJ L Schouwersweg 7 Helnkenszand 0113 215838

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35