Terneuzenaren ontpoppen 22 Terneuzen stopt meer geld in wegen Steen Verkiezing van Miss Pabo 2009 almanak PLASTIC AFVAL SCHEIDEN 'Nu kan het goed lopen, maar dat gaat over, als het nieuwe erafis' in iMyraïi Verzoek voor ophogen veerplein van Perkpolder is ingetrokken zaterdag 17 oktober 2009 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen stopt de komende vijfjaar tel kens meer dan 750.000 euro in het onderhoud van de wegen. Dat brengt het jaarlijkse budget voor wegenbeheer op ruim 1,5 miljoen euro. De extra investering is nodig om achterstanden in het onder houd weg te werken. Een kwaliteitsmeting wijst uit dat ongeveer 8 procent van de totale hoeveelheid verhardingen een on voldoende kwaliteitsscore heeft. Nog eens 8 procent is matig en 84 procent scoort een voldoende. Om dat er met name over de voetpa den en trottoirs nogal wat klach ten binnen kwamen, zijn de kwali teitseisen waaraan deze verhardin gen volgens het wegenbeheerplan moeten voldoen opgeschroefd. Vo rig jaar is begonnen met een in haalslag om de slechte trottoirs naar hoger onderhoudsniveau te brengen. Als wegbeheerder is de gemeente aansprakelijk voor schade, als deze schade veroorzaakt is door gebre ken aan de verharding, waardoor een gevaarlijke situatie ontstaat. Vorig jaar kwamen er 742 klachten binnen tegen 720 in 2007. Het aan tal claims bedroeg vorig jaar 23 en in 2007 waren dat er 18. Hiervan waren er respectievelijk 7 en 5 ge grond als gevolg van onvolkomen heden in het wegdek. Doorschuiven van onderhouds- maatregelen leidt volgens B en W tot extra kosten in de toekomst. Bovendien betekent dit ook een verhoogde kans op claims en eén mogelijke toename van klachten. WALSOORDEN - Postorderbedrijf Pa bo in Walsoorden houdt evenals vorig jaar een Miss Pabo verkie zing. Uit bijna tweeduizend aanmeldin gen zijn inmiddels 26 vrouwen ge selecteerd en nu is het de beurt aan het publiek om uit te maken wie van deze dames zich straks een jaar lang het gezicht van Pabo mag noemen. Tot 4 december kan iedereen via pabo.nl zijn stem uit brengen, waarna er uiteindelijk tien kandidates overblijven. Wie straks een jaar lang als Miss Pabo 2009 door het leven gaat, beslist de uit onder anderen oud-missen bestaande jury. Die kiest de meest geschikte kandidate tijdens een show op zaterdag 19 december in de Orangeriekerk te Den Bosch. door Harmen van der Werf Overal doken ze een tijdje geleden plot seling op, de plastic heroes. Op affiches in bushokjes, op te levisie. Er was geen ontkomen aan de simpele oranje mannetjes die opriepen voortaan ook plastic af val te scheiden. Terneuzen nam eind september in Zeeuws-Vlaan- deren het voortouw. Met onver wacht groot succes. „Bij de Jumbo-supermarkt staat het plastic afval naast de contai ner, zo vol is die", meldt een bewo ner donderdag. „Maak er een foto van!" Een uurtje later is de bak ge leegd. Zo snel kan het gaan. Zo snel ging het ook de eerste weken in Terneuzen. „We hebben eerst twintig bakken geplaatst", vertelt Suzanne de Vries van de gemeen te Terneuzen. „Dat bleek al bijna direct te weinig. Vijftien zijn erbij gezet, op speciaal verzoek ook bij zorgcomplexen." Terneuzenaren hebben zich ont popt als echte plastic heroes.. „Ja", zegt een oudere man - 'geen naam in de krant' - bij het Terneuzense winkelcentrum Zuidpolder, „leer mij de mensen kennen. Je wilt niet weten hoeveel flessen in onze flat in de grijze afvalbak verdwij nen. Nu kan het goed lopen met dat plastic, maar dat gaat over, als het nieuwe erafis." De stukken jongere Vincent Pirlot denkt daar heel anders over. „Dit had al lang geleden moeten gebeu ren. Ik heb in Gent gewoond en daar doen ze al lang veel meer aan het recycleren van grondstoffen." Van plastic afval zijn fleecetruien, tennisballen, speelgoed en wat al niet meer te maken. Hulst plaatst begin december de speciale containers, Sluis geeft maandag het startsein. Sluis laat het afval aan huis ophalen. De Ter neuzense Thea Rijksen heeft dat gelezen. „Zouden ze hier ook moe ten doen", klinkt het met enige ja loezie in haar stem. Twee boodschappentassen vol flessen van het Ierse biermerk Bulmers sjou wen Belinda Weiss en Mike O'Halloran uit Terneuzen naar de glasbakken bij winkelcentrum Zuidpolder. „Van visite uit Ierland", vertelt Belinda. „Er zit geen statiegeld op." Glas scheiden is dus aan haar besteed. Plastic ook? „Ik heb wel van die speciale zakken thuis liggen, maar ik begin er niet aan, denk ik. 't Is al goed met die groene, grijze en blauwe bakken thuis." Ans van Burg uit Spui komt bij winkelcentrum Zuidpolder aanlopen met drie zakjes vol piastic afval. Ze doet het 'graag', afval scheiden. „Voor het milieu." Ze plaatst ook een kanttekening. „Mensen die de moeite nemen alles te scheiden, papier, flessen en nu plastic, moeten worden beloond." Ze heeft een idee. „Laten ze voortaan de grijze container wegen. Wie min der afval heeft, zou dan ook minder moeten betalen aan de gemeente." Thea Rijksen uit Terneuzen heeft eerst wat flessen in één van de glascontai ners bij winkelcentrum Zuidpolder gegooid. Ze heeft het plastic deksel van een pindakaaspot gehaald en stopt dat bijna terloops in een naastgelegen 'plastic hero'-afvalbak. „Normaal sta je er niet bij stil dat zoiets ook kan, maar nu dus wel." Thea is begaan met het milieu en vindt afval scheiden én hergebruiken belangrijk. „Voor mijn nageslacht, voor mijn kleinkinderen." Een enorme zak met plastic afval heeft Frits Bakker uit Terneuzen meegeno men. „Dit is van één week." Voordat hij bij AH in winkelcentrum Zuidpol der boodschappen gaat doen, probeert hij de zak in de plastic-container te proppen. Het lukt hem met enige moeite. „Ze hadden dat gat wel wat gro ter mogen maken." Hij bekent dat zijn vrouw het afval scheidt. „Nu merk je pas hoe gigantisch veel plastic je anders in de vuilbak gooit." Bammmmmmsm AANNEMINGSBEDRIJF NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING heroal ©madonB VEKA www.haers.net Tel. 0115-491282 Tip? redactie@pzc.nl Maarten uit Souburg gaat met ple zier naar het kantoor in Middelburg, waar de Zeeuwse hulpdiensten wor den aangestuurd. De kleine afdeling waarop hij werkt, is toevallig één van de gezelligste; elders in het pand overheerst vooral de beroepsernst. Maar de afgelopen weken was het al lemaal even minder leuk. Maar.ten sloop bij tijd en wijle kreunend naar het toilet om even later, nog steeds kreunend, terug te keren. Zijn 'water leiding' was niet in orde. Een blokka de van nierstenen wees onderzoek uit. En inderdaad, een paar dagen te rug hoorde hij bij het plassen een tik in de wc-pot: een steentje. Opgelucht smeerde hij een broodje, nam een fer me hap én... brak een kies op iets hards, jawel, opnieuw een steentje. Plan Perkpolder is een voorbeeldproject voor econo mische en natuurontwikkeling. Zie www.pzc.nl/regio/ zeeuws-vlaanderen reacties: 444 Actiecomité ZeeuwsVlaamsProtest is te pessimistisch eens ftWBis 15% 85% door Harold de Puysseleijr HULST - De initiatiefnemers voor Plan Perkpolder hebben hun ont- heffingsverzoek voor de ophoging van het veerplein in Perkpolder in getrokken. Reden is dat het projectbesluit ach terhaald is, omdat het bestem mingsplan Perkpolder na goedkeu ring door de provincie inmiddels rechtskracht bezit, verklaart de Hulster wethouder Frank van Driessche. De ophoging van het veerplein is onderdeel van dat be stemmingsplan. Volgens Van Driessche werd het ontheffingsverzoek ingediend om dat verwacht werd dat het langer zou duren voordat het bestem mingsplan rechtskracht had. De ophoging van het veerplein was dit voorjaar al gepland, maar om dat ook in de ontheffingsprocedu re bezwaarmakers zich meldden, liep dat plan vertraging op. De be stemmingsplanprocedure daarente gen verliep sneller dan gedacht, waarmee het ontheffingsverzoek geen zin meer had. Perkpolder Beheer moet voor de ophoging nog wel vergunning krij gen van Rijkswaterstaat, de beheer der van het veerplein. Belangheb benden kunnen tot en met 25 no vember bezwaar maken tegen de vergunningaanvraag bij Rijkswater staat. Charles Heiszier, een van de bezwaarmakers van het eerste uur, kondigt aan dat zeker te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32