de tocht volbrengen zeeland 123 HERFSTMARKT BURGH-HAAMSTEDE Gemeente moet met bedrijven samenwerken fe/dC vWoord ZO A Cm 'Hoe meer trekvolk aan boord des te minder punten iemand kan Zaterdag 17 oktober 10*00-16*00 uur Bollenpakket te koop voor bloemrijk dorp Politie ontmantelt wietkwekerij in huis Dierenarts houdt lezing over zijn werk Lezing over natuurgeneeskunde 'De Bietentocht is niet alleen een wedstrijd. De onderlinge gezelligheid is minstens zo belangrijk' Zon, veiligheid en verbondenheid in Zonnemaire zaterdag 17 oktober 2009 krijgen Dick Hoogstad s Goes, de tweede dag van Goes naar Zierikzee en de derde dag van Zierikzee naar Bruinisse. Vroe ger eindigde de tocht in Steenber gen waar de suikerfabriek staat, maar daar is in de haven geen plaats meer voor de beurtschepen. „Dit jaar doen er 22 schepen mee en daarmee zitten we hartstikke vol", zegt voorzitter Dick Hoog stad. „We hadden wel meer deelne mers gewild maar er is niet meer plek in de havens." De schepen en hun bemanning moeten op een zo traditioneel mo gelijke manier de drie etappes vol brengen. Dat betekent zoveel mo de etappe de wind volledig weg viel. Dan moet er gejaagd worden. De bemanning moet vanaf de wal het schip met een touw voorttrek ken. „Vroeger gebeurde dat vaak door de vrouw. Er werden ook wel trekpaarden ingezet. Die kon je hu ren. Dat heb ik zelf een paar jaar geleden ook eens een keer gedaan maar dat is vrij prijzig." Jagen is alleen mogelijk op de mo menten dat het schip door een ka naal of een smal water vaart. Vaak had je langs de kanalen zogenoem de jaagpaden en in moeilijke boch ten stond dan een paal waarmee het schip de bocht door getrokken punten op. In die tijd zaten op de schepen meestal de schipper met zijn vrouw en kind en een knecht. „Afhankelijk van de lengte van het schip zaten er drie of vier man op. Veel schippers die nu meedoen aan de race hebben veel meer men sen aan boord. Maar hoe meer trekvolk aan boord des te minder punten iemand kan krijgen." Daarnaast speelt tijd een rol: wie legt de etappes het snelst af Maar de Bietentocht is niet alleen een wedstrijd. De onderlinge gezel ligheid is minstens zo belangrijk. Kleine plagerijtjes over en weer, na afloop van een etappe met z'n allen de kroeg in en daar waar no dig elkaar helpen, maken de tocht tot een feest. Waar het nog aan ontbreekt, is de interactie met de wal. Als de sche pen aankomen in een plaats ge beurt daar weinig mee. „Daar willen we volgend jaar aan werken. Dit jaar was er te weinig tijd. Ik ben in september begon nen als voorzitter en dan is het te kort dag." Op de rol staan in ieder geval gesprekken met Goes promo tie en de horecaondernemers in Zierikzee om de tocht bij een bre der publiek kenbaar te maken. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland functioneert voor een overheidsorgaan behoorlijk ef ficiënt en effectief. Dat is de algemene conclusie van een verkennend onderzoek naar het bedrijfsmatig en marktgericht werken binnen de gemeente, dat door de rekenkamercommissie van Schouwen-Duiveland is uitge voerd. Aan de hand van case studies is on derzocht hoe doelgericht en effi ciënt het gemeentebestuur en de ambtenaren werken. Daarbij is sterk geleund op wat wethouders, ambtenaren en raadsleden daar zelf over te zeggen hadden. Hoe- ELLEMEET De Gardenclub van Ellemeet heeft een bloembollenpakket samenge steld, dat inwoners vandaag van ti.oo tot 13.00 uur op het dorps pleintje kunnen kopen. Een pakket kost 3,75 euro. De actie is onderdeel van het 'droomproject', waarin wensen om het dorp leefbaar te houden geuit konden worden. Daar hoorde ook een 'bloemrijke aankleding van het dorp' bij. GOEDEREEDE De politie van de regio Rijnmond heeft donderdag in een woning aan de Jongkoenstraat in Goede reede een wietkwekerij ontman teld. In een slaapkamer en op de zolder van het huis trof de politie 336 marihuanaplanten aan. Alle planten en de kweekapparatuur zijn vernietigd. Een 43-jarige inwo ner van Goedereede moet zich voor verhoor melden bij de politie. wel het oordeel overwegend posi tief is, heeft de commissie wel en kele aanbevelingen. Vooral de sa menwerking met bedrijven en or ganisaties kan beter, blijkt uit het onderzoek. Ook zou de gemeente vaker haar licht op kunnen steken bij andere, vergelijkbare gemeentes. Een andere aanbeveling die de commissie doet, is het gericht belo nen van ambtenaren voor gelever de prestaties en behaalde doelen. De rekenkamercommissie pleit daarmee niet voor de 'bonuscul tuur' van het bedrijfsleven, maar denkt bijvoorbeeld aan het koppe len van de jaarlijkse periodieke sa larisverhoging aan de geleverde prestaties. SEROOSKERKE De vereniging Vrouwen van Nu, af deling Noordwelle, houdt dinsdag 20 oktober een bijeenkomst in het dorpshuis in Serooskerke. Daar zal dierenarts Ken Buth om 14.00 uur een lezing houden over zijn werk. Introducees en belangstellenden zijn welkom om de lezing bij te wo nen en om kennis te maken met de vereniging. BURGH-HAAMSTEDE Marianne Blokland, die in Dreischor een praktijk voor natuur geneeskunde heeft, vertelt dinsdag om 14.00 uur in De Schutse in Burgh-Haamstede over haar werk. Zij maakt onder meer gebruik van klankschalen, die gemaakt zijn om evenwicht te creëren en te herstel len. De lezing vindt plaats tijdens een bijeenkomst van de vereniging De Vrouwen van Schouwen. gelijk zeilen en alleen daar waar kon worden. Op open water (zoals het niet anders kan of mag kun- de Oosterschelde) is het een kwes- nen de motoren ingeschakeld wor- tie van geduld hebben en ieder den. „De meeste havens mag je zuchtje wind proberen te pakken, niet meer zeilend binnenlopen en De Bietentocht is een wedstrijd de sluis van het Goese Sas mag je waar traditie een belangrijke rol ook niet zeilend in." speelt. Dit jaar wordt daar bij de Dat er niet op de motor gevaren puntenverdeling extra op gelet, mag worden, betekent voor de Een traditioneel aangeklede be schippers soms improviseren, zo- manning en een originele bezet als vorig jaar toen tijdens de twee- ting van het schip leveren extra Afstemming heeft plaats gevonden met Dorcas tegen armoede Daad wacHiaMoaraiQ WÈÊi www.tear.nlwww.woordendaad.nlwww.zoa.nlwww.redeenkind.nl giro 41400, Zeist giro 733, Gorinchem giro 550, Apeldoorn giro 1599333, Zwolle ZONNEMAIRE - De nieuwe rotonde aan de Zuidweg, bij Zonnemaire, is gistermiddag in gebruik genomen. Daarbij werden heliumballonnen op gelaten, was een doedelzakspeler aanwezig en onthulden kinderen van basisschool De Zonnewijzer hun kunstproject, dat de rotonde blij vend zal sieren. De leerlingen van groep 7 en 8 maakten met kunstena res Pia van Baal een community art project: zij beschilderden gele kunst stof bollen, die in een cirkel aan de binnenkant van de rotonde zijn ge plaatst. Van Baal: „De gele bollen symboliseren de zon, wat verwijst naar Zonnemaire en de Zonnewij zer. Ze staan in een cirkel om ver bondenheid en veiligheid uit te stra len. We hebben de kinderen erbij betrokken, omdat onze school ook leerlingen uit Noordgouwe heeft die dagelijks van de rotonde gebruik maken." foto Dirk-Jan Gjeltema Donja Odijk 3 Goese Sas (sluis). Afhankelijk van de wind in de loop van de ochtend. De schepen varen daarna via de Oosterschelde naar Zierikzee. 4 Zierikzee, havenhoofd. Afhanke lijk van de wind naar verwachting begin van de middag. 5 Zierikzee, Havenkanaal en Nieuwe Haven, in de loop van de middag. Afmeren voor de nacht. Woensdag 1 Vertrek uit Zierikzee om 9.00 uur via het Havenkanaal naar de Oosterschelde. 2 Strandje bij Ouwerkerk. Afhanke lijk van de wind tweede helft van de ochtend. 3 Bruinisse, vissershaven. Afhanke lijk van de wind eerste helft van de middag. 4 Bruinisse. Als alle schejaen binnen zijn is er de 'keuring van de bieten' door een keurmeester van de Suiker Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25