economie 113 Energietarieven zijn moeilijk voorspelbaar Strijd om Super de Boer krijgt vervolg Voetbal LASTIGE KLUS Prijzen van olie en gas lopen steeds verder uiteen Ajax draait 3,4 miljoen euro verlies Dieiding lordèfijkheid iing mg Seiectie technisch tactisèh mentaal coaching fysiek Commercieel revenu stromen contracten contacten merk beleid financé communicatie faciliteiten medisch (mentaa1 vereniging EU trekt beurs voor Armenië en Georgië Windenergie voor containerkranen Windows 7 draait het eerst in Gronings dorp Winst Barbiefabrikant Mattel iets lager Bank of America lijdt Omzetcijfers General 1 miljard dollar verlies Electric stellen teleur BOUWEN OP ERVARING zaterdag 17 oktober 2009 door Chris van Alem ARNHEM - Energiebedrijven heb ben een lastige klus aan de bereke ning van de gas- en stroomprijzen voor volgend jaar, omdat de olie prijzen stijgen, terwijl de gasprij- zen juist dalen. Een vat olie kost nu circa 77 dollar, tweemaal zoveel als in het najaar van 2008. De prijs van gas is in die periode juist gedaald, van 30 cent naar 10 cent per kuub, en de ver wachting is dat die daling voorlo pig doorzet. Waar de prijzen van olie en gas in het verleden gelijk optrokken, lopen ze nu steeds ver der uiteen. Niemand die zijn handen brandt aan de consumentenprijzen van elektriciteit en gas in 2010. In juli gingen de tarieven, dankzij de lage olieprijs in 2008, met circa 25 pro cent omlaag. De stijgende olieprijzen worden voor een belangrijk deel verklaard door speculatie. Handelaren op de termijnmarkt gokken erop dat de prijzen dankzij economisch her stel verder stijgen, waardoor de prijsdruk verder toeneemt. Circa dertig procent van de wereldolie handel wordt gedreven door specu latie. De dalende gasprijzen zijn ontstaan door een overschot aan gas. Vanwege de economische cri sis neemt de industrie veel minder gas af dan geraamd. Te veel gas, be tekent dalende prijzen. Bepalend voor de consumenten prijzen is tegen welke kosten ener giebedrijven de afgelopen maan- AMSTERDAM - De Amsterdamse voetbalclub Ajax heeft over het boekjaar 2008/2009 een verlies geleden van 3,4 miljoen euro. Dat kwam onder meer door een belastingkwestie rond de transfers van Shota Arveladze en Michael Laudrup in 1997. De verkoop van Klaas Jan Huntelaar en Thomas Vermaelen konden de rode cijfers niet voorkomen, zei algemeen directeur Rick van den Boog gisteren bij de toelichting op de cijfers (foto). In het fiscale jaar 2007/2008 boekte Ajax nog een winst AMSTERDAM - In de strijd om Su per de Boer ligt de bal nu bij grootaandeelhouder Casino en ko per Jumbo. Dit weekeinde loopt de deadline af van de exclusieve onderhande lingen tussen de Fransen en Jum bo over een bod op Super de Boer. Een hoger tegenbod van branche genoot Sperwer lonkt. Jumbo bracht medio september een bod uit van 480 miljoen euro op de winkels van Super de Boer. Casino heeft een belang van 57 procent in Super de Boer en zei ak koord te gaan met het bod, mits het bestuur van Super de Boer goedkeuring verleent. Maar toen kwam Sperwer, bekend van de Plus-supermarkten. Het coöperatieve supermarktconcern legde een voorlopig bod neer op de aandelen van het beursgeno teerde Super de Boer van 4,50 eu ro per stuk. Een bod van in totaal ongeveer 514 miljoen euro. Het be drijf kreeg vorige week inzicht in de boeken van Super de Boer. Dit weekeinde wordt druk onder handeld tussen Jumbo en Casino, aldus een ingewijde. Jumbo kan besluiten het bod te verhogen, om den hebben ingekocht. Ook de overnames van Nuon door het Zweedse Vattenfall en Essent door het Duitse RWE kan een rol spe len. De vraag is of de nieuwe eige naren de kosten voor de overna mes deels bij de consument willen neerleggen. Na de forse verlaging van de consu mentenprijzen eerder dit jaar, ligt een verdere daling niet zo voor de hand. Eerder zullen ze op onge veer hetzelfde niveau blijven. Ook het feit dat veel energiebe drijven medio dit jaar veel meer jarige contracten hebben verkocht, zou daarvoor een reden kunnen zijn. Verdere daling van de varia bele energietarieven zal slecht val len bij de kopers van zulke contrac ten. BRUSSEL De Europese Commissie wil 146 miljoen euro aan leningen en subsi dies verstrekken aan Armenië en Georgië. De noodlijdende republie ken ten oosten van Turkije kam pen met financiële problemen door de kredietcrisis. De economie van Georgië lijdt bovendien nog onder het militaire conflict met Rusland vorig jaar. Het geld komt uit een potje voor uitzonderlijke crises in naburige landen. ROTTERDAM Veertien containerkranen in de Rotterdamse haven laden en los sen 's werelds grootste container schepen voortaan met energie van windmolens. APM Terminals nam gisteren een door windenergie ge dreven krachtcentrale op haar con- tainerterminal in de Rotterdamse Maasvlakte in gebruik. De nieuwe stroomcentrale kostte circa 12,5 mil joen euro, zo maakte het bedrijf be kend. ZEVENHUIZEN Inwoners van het Groningse Zeven huizen krijgen vandaag de pri meur. Softwareconcern Microsoft heeft die plaats uitgekozen om er zijn nieuwe besturingssysteem Windows 7 te laten draaien, vijf da gen voordat de software wereld wijd wordt geïntroduceerd. Het gaat om een ludieke actie, al dus Microsoft. In totaal zijn er 777 pakketten beschikbaar voor de in woners van Zevenhuizen. EL SEGUNDO Speelgoedfabrikant Mattel (Barbie, Fisher-Price, Hot Wheels) heeft in het derde kwartaal een iets lagere winst behaald. De nettowinst be droeg 229,8 miljoen dollar tegen 238,1 miljoen dollar vorig jaar. De omzet daalde met 8 procent tot 1,79 miljard dollar. De verkoop van Bar bies nam met 8 procent af, de ver koop van Fisher-Price zakte met 4 procent. De verkoop van Hot Wheels- autootjes steeg 9 procent. CHARLOTTE FAIRFIELD Bank of America is over het derde kwartaal op een nettoverlies uitge komen van 1 miljard dollar (671 mil joen euro) tegen een winst van 1,18 miljard dollar een jaar eerder. De Amerikaanse bank kampte met gro te afschrijvingen op slechtlopende leningen. Het is het tweede kwartaalverlies voor Bank of America in minder dan een jaar. Het verlies per aan deel kwam uit op 26 dollarcent. Het Amerikaanse conglomeraat Ge neral Electric (GE) stelde gisteren teleur met zwakke omzetcijfers over het derde kwartaal. De omzet kwam 20 procent lager uit op 37,8 miljard dollar, minder dan analis ten hadden gedacht. In alle takken van het bedrijf, dat onder meer lo comotieven, vliegtuigmotoren, windturbines en leningen levert maar ook televisiezender NBC Uni versal runt, daalde de omzet. van 7,8 miljoen euro, vooral door de verkoop van We sley Sneijder, Ryan Babel en johnny Heitinga. Ajax ver wacht ook het lopende boekjaar 2009/2010 met verlies af te sluiten. Om de activiteiten te kunnen financieren, denkt de club volgend jaar bankkrediet.nodig te heb ben. De 'voetbalomzet' (kaartverkoop, verhuur van sky- boxen) steeg afgelopen boekjaar met ruim 3 procent naar 30,2 miljoen euro. Daarnaast haalde Ajax 25,3 mil joen euro omzet uit sponsoring, foto Ade Johnson/ANP zo de steun van het Franse super marktconcern veilig te stellen. Doet de supermarktketen dit niet, dan kan Casino overstappen naar Sperwer. Casino heeft altijd ge zegd het belang tegen de hoogste prijs te willen verkopen. De Fran se supermarktketen mag tot het verstrijken van de deadline geen hogere biedingen accepteren. Super de Boer heeft nog niet beslo ten welke kant het op gaat. Het su permarktconcern liet gisteren we ten nog steeds 'constructieve ge sprekken te voeren met beide par tijen.' Je leeft maar één keer. En dat leven wil je inrichten naar je eigen smaak. Je eigen huis moet daarom altijd uniek zijn en voldoen aan jouw wensen. 'Heerlijk wonen' noemen wij dat. Livingstone kiest daarin al 25 jaar lang voor kwalitatief bouwen. En met partners in iedere regio bieden we je altijd het beste en het nieuwste. Ontdek het zelf en vraag de catalogus aan op www.livingstone.org. Vraag gratis de Huizotheek met 50 ideeën en de brochure Twintig Nieuwe Woonideeën aan op www.livingstone.org Door ons geselecteerde dealers in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemersbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Aannemingsbedrijf Gebr. Simons B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman v.o.f., 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis HEERUJK WONEN PERFECT BOUWEN Showroom Breda, Vossenberg 4 (tegenover de Makro), tel.: 076 - 573 57 35 Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2, tel.: 036 - 548 94 58

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13