wonen m Winterjasmijn Lichtgewicht kruiwagen Leolux bestaat 75 jaar. Wat is er zo bijzonder aan dit oer-Hollandse meubelmerk? Leolux toont zijn passie voor vakmanschap. Een kijkje in de designfabriek waar vrijwel alles zelf wordt gemaakt, door Suzanne Dijkstra Zelf zien? Zaterdag 17 oktober 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Winterjasmijn. foto Romke van de Kaa Wie over jasmijn schrijft, zit met een probleem. De ene lezer zal denken dat hij boerenjasmijn bedoelt, terwijl een andere een geu rende klimplant voor ogen heeft, waarvan de olie in de parfumindustrie wordt ge bruikt. De boerenjasmijn die in het begin van de zomer bloeit, is geen jasmijn, maar draagt de Latijnse naam Phi- ladelphus. De echte jasmijn heet Jasminum. De Jasminum, botanisch gezien familie van de olijf, behoort tot een grote familie van tweehonderd soorten. De overgro te meerderheid bestaat uit sterkgeurende klimplanten die bij ons niet winterhard zijn. De paar soorten die het in ons klimaat wel uithouden, geuren niet. Net als de reukloze roos bestaat dus ook de geurloze jasmijn. De bekendste geurloze jasmijn die je in tuinen tegenkomt, is de winterjasmijn, Jasminum nudiflorum. Nudiflorum bete kent 'naaktbloeiend' en de winterjasmijn bloeit inderdaad 's winters op het kale hout. Eigenlijk is winterjas mijn een misleidende naam, want de plant begint in de herfst te bloeien en gaat vaak tot het voorjaar door. Zodra het echt gaat winteren, bevriezen de bloemen en neemt de winterjasmijn een pauze. De plant bloeit dus af en aan van oktober tot maart, maar vaker in na- en voorjaar dan in de winter, f Winterjasmijn vormt een klein struikje met lange uitlopers die wortelen waar ze de grond raken, waardoor de plant in een behoorlijk tempo door de tuin kan wandelen. De bloemen zijn eerder zwavel geel dan hardgeel. Het is moeilijk een plant te be denken die 's winters een vrolijker effect in de tuin oplevert. Zelfs als de bloemen in een vorstperiode bevriezen, dragen de glimmend groene twijgen toch aan de winterse vrolijkheid bij. j Winterjasmijn kan vrijstaand, maar ook tegen een muur worden geplant. De mooiste positie is boven op een keermuurtje, waar de takken als een waterval naar beneden kunnen vallen. Een echte klimmer is Jasminum nu diflorum niet, maar als de takken worden aangebonden, kan de struik toch wel een hoogte bereiken van een meter of 5. De struik heeft volgens mij twee nadelen. Ten eerste de af wezigheid van geur, maar dat wordt gecompenseerd door de winterse bloeitijd. Ten tweede kan de struik buiten het bloeiseizoen een rommelige indruk maken doordat veel tak ken na een paar jaar afsterven. De remedie: streng snoeien. Eén manier waarop je winterjasmijn kunt gebruiken, moet ik nog noemen: je kunt het struikje in grote potten planten. Die zou je naast de voordeur kunnen zetten om het bezoek met iets bloeiends te ontvangen. Winterjasmijn kan jaren lang in een pot gelukkig zijn, hoewel van tijd tot tijd water en mest natuurlijk wel op prijs worden gesteld. foto CPD De zomer is voorbij. De tuinset moet naar binnen, evenals de pa rasol en de bloembakken met niet-winterharde planten. De blaadjes vallen ook weer. Een deel mag in de borders blijven, als een warme deken voor het resterende groen. De rest moet weg, richting groene bak of com- posthoop. Daarbij komt de han dige, geavanceerde flexikruier van De Wiltfang van pas. Deze lichtgewicht kruiwagen bestaat uit een mat, hangend tussen twee lichtmetalen draagbomen. Hij ligt plat op de grond, zodat blad en tuinafval er rechtstreeks in kunnen worden geveegd. Mak kelijk, want tijdens het scheppen gaat vaak de helft weer verloren. De flexikruier, met een draagver mogen tot 75 kilo, is simpel sa men te vouwen en op te hangen. Hij is te bestellen via de web shop van De Wiltfang: www.dewiltfang.nl (54,50 euro). Eigenlijk zijn we altijd te bescheiden geweest over wat we doen", zegt Frank van Werkum. Sinds twee jaar is hij bestuursvoorzit ter van Leolux. Als hij vertelt over de afgelopen 75 jaar, klinkt er een zekere trots in zijn stem. „Bij Leo lux gaat het niet sec om geld, maar ook om het laten voortbestaan van vakmanschap. We hebben als enige Nederlands meubelmerk vrij wel alles in eigen hand." Wat begon als een klein familiebe drijf in Zuid-Nederland met enke le medewerkers, is uitgegroeid tot een groot bedrijf dat ook buiten de grenzen mensen de 'Leoluxwe- reld', zoals Van Werkum het beti telt, wil laten ervaren. Hoe komen die meubelen tot stand? Van Werkum geeft graag een rondleiding door de fabriek. Niet alleen voor de pers, maar ook voor de consument is het mogelijk een kijkje te nemen in de panden op het terrein in Blerick. Ondanks de recessie gaat het goed met Leolux. „Omdat we groot zijn geworden door klein te blijven. En de mensen werken hier met ple zier, vaak jarenlang. We zijn niet met enorme luxe omringd, maar investeren liever in ruime werk plekken en nieuwe machines. Bij voorbeeld machines voor nog meer verschillende stiknaden." Wandelend door de fabriekshal wordt al snel duidelijk dat hand werk en hightech bij Leolux hand in hand gaan. Leer wordt automa tisch gesneden en achteraf door een medewerker gecontroleerd. Even verderop in een zaal zitten naaisters achter hun machines de len leer voor kussens en zittingen te naaien. Dat is soms een lastige klus, omdat het dikke kwaliteits- leer zwaar is, zeker de hoezen voor grotere banken. Op de designafdeling hangt een groepje medewerkers tijdens de pauze languit op een bank. „We moeten natuurlijk ook zelf even testen of ie lekker zit", verklaren ze lachend hun relaxte houding. Daarmee raken ze volgens Van Werkum de kern van de visie van Leolux. „Mensen moeten de meu bels niet alleen mooi vinden, ze moeten er ook nog eens ontzet tend lekker op kunnen zitten." Leolux werkt met een vaste groep designers. Zij weten precies aan welke eisen een meubel moet vol doen. Ook krijgen jonge ontwer pers de kans hun talenten te be nutten voor het merk. Eenmaal goedgekeurd, wordt het ontwerp doorontwikkeld door de interne designafdeling. Jaarlijks komen er zo'n vijftien a twintig modellen bij. Wie bladert door de jaarboeken, ziet dat veel van die tijdloze modellen jaren lang met succes in het assortiment blijven. „Je koopt een bank voor ten minste vijftien tot twintig jaar. Dus dan wil je iets goeds." In de optiek van Van Werkum is het daarom onbestaanbaar dat een bank via internet besteld wordt (al biedt het bedrijf die mogelijkheid wel met de outlet). „Je moet het meubel eerst zien, voelen en pro beren. Er lekker op zitten en met je ogen dicht ervaren wat je ervan vindt." Hoe aantrekkelijk een bank er van buiten uitziet, zo basic is de bin nenkant. Alle meubels van Leolux hebben een frame van beuken hout, duurzaam geproduceerd in Europa. Wat als een stapel plan ken binnenkomt, wordt in de fa briek verwerkt tot een frame. De delen worden met pinverbindin- gen aan elkaar bevestigd, zodat de romp niet gaat piepen en kraken. Even verderop sprayen werkne mers die frames in met lijm, om er vervolgens schuim op aan te bren gen. „We maken hier alleen meu belen op bestelling", zegt Van Wer kum, wijzend op een kaartje dat aan een bruine, leren fauteuil hangt. Daarop staat de naam van de toekomstige eigenaar. „Omdat we vrijwel alles zelf doen, is een meubel snel klaar. Consumenten hoeven niet maanden te wachten. Binnen zes tot acht weken staat hun nieuwe, op bestelling gemaak te Leoluxmeubel in huis." In de fabriek worden elke week tweeduizend zitplaatsen geprodu ceerd. Daarvan wordt 70 procent verkocht in leer. „We gebruiken al leen de beste kwaliteit huiden, waarvoor we als het nodig is de Braziliaanse boer die ze levert, ter plaatse bezoeken. Kennis die we niet hebben, halen we in huis. Zo hebben we een van oorsprong Ne: derlandse leermeester uit Italië la ten komen. Voel dat leer, dit is Met eigen ogen bekijken hoe de meubels van Leolux tot stand komen? Maak een afspraak voor een rondleiding door Via Creandi, het bezoekercentrum van Leolux. kwaliteit. Of dit, het heeft een spe ciale goudglans", zegt Van Wer kum terwijl hij een paar stalen om hoog houdt. Is het meubel eenmaal bekleed, dan ondergaat het een finale check en kan het worden ingepakt. Dage lijks komen vrachtwagens de nieu we meubelen ophalen. Ook dat transport regelt Leolux zelf In de hal staat een bonte verzame ling meubels klaar voor verzen ding. Van Werkum: „Klanten kiezen zelf de combinaties bij hun dealer. Dat varieert van standaard bruinie ren bankstellen tot hippe lounge- stoelen in groen, gecombineerd met roze leer." De bestuursvoorzitter kan zich er zelf ook nog steeds over verbazen. „Geen twee orders zijn identiek. Je ziet de meest gewaagde combina ties. Als het echt apart is, willen we nog wel eens met de dealer bel len of er geen foutje is gemaakt." Na 75 jaar Leolux is het interessant om naar de toekomst te kijken. Ko men er nog 75 jaar bij? „Zeker we ten", zegt Van Werkum. „Elk jaar winnen we designprijzen, onlangs nog twee Red Dot-designprijzen in één jaar. We zijn constant bezig met het vinden van nieuwe kan sen. Ook over de landsgrenzen. Waar nodig, zetten we in het bui tenland zelf Leoluxwinkels op, die vervolgens door lokale onderne mers worden gerund. We hebben vijf designcenters in Europa, waar we laten zien wat we doen. De ko mende jaren willen we naar de Eu ropese top." www.leolux.nl www.leoluxoutlet.nl www.pode.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 130