io langer doorwerken Het kabinet verhoogt de AOW-leeftijd, maar dan moet langer doorwerken wel kunnen. Dat is lastig, in een land waar de VUT-cultuur nog spring levend is. Een 'revolutie' is nodig. 'Werkgevers investeren niet of nauwelijks nog in mensen boven de 55 jaar' Naar een leeftijdsbewust personeelsbeleid Ontwikkeling AOW zaterdag 17 oktober 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl 'Wil je de geraniums water door Niek Opten en Monique Prins illuiillu stratie Ronald Visser Ze zijn traag van begrip, ouder wets, snel ziek en niet crea tief. De oudere werknemer komt er in de ogen van jonge re collega's vaak niet best af. Dat is niet raar, want binnen het Nederlandse bedrijfsleven heerst nog steeds een 'vervroegde-uittreding-cultuur', zegt Ruud Muffels, hoogleraar arbeidsmarkt en sociale zekerheid aan de Universiteit van Tilburg. „Werkgevers investeren niet of nau welijks nog in mensen boven de 55 jaar. Dat loont niet meer, redeneren ze. Maar de werknemer denkt: het bedrijf investeert niet meer in mij, ik zal dus wel geen goede bijdrage meer kunnen leveren. Als je zo dui delijk een uitzicht op rentenieren krijgt voorgeschoteld, ga je je daar ook naar gedra gen." De vervroegde uittreding (VUT) mag dan als collectieve maatregel zijn afgeschaft, het laten afvloeien van oudere werknemers is nog dagelijkse praktijk. Het is een belangrij ke manier van kostenbesparing, in deze eco nomisch moeilijke tijden. Investeren in ouderen doen bedrijven nau welijks en dat is heel dom, vindt Muffels. Hij schetst het volgende toekomstscenario. „De vergrijzing gaat er nu echt aan komen en de beroepsbevolking krimpt. Daardoor gaan de komende jaren tekorten op de ar beidsmarkt ontstaan. Bedrijven zullen die al lemaal willen opvangen met jonge werkne mers, maar die zijn er steeds minder. Er ont staat schaarste en dus gaan de loonkosten van jongeren omhoog. Dan zullen werkge vers zich achter de oren gaan krabben, maar dan is het al te laat," Minder dan 50 procent van de mensen tus sen de 55 en 65 jaar is nog werkzaam, stelt Michiel Kompier, hoogleraar arbeidspsycho logie aan de Radboud Universiteit in Nijme gen. „Werken is tegenwoordig topsport en veel beroepen zijn niet tolerant voor ouderen." Daarnaast zijn 1,1 miljoen Nederlanders in actief, omdat ze een arbeidsongeschikt heids- of bijstandsuitkering hebben. „Veel van die mensen hadden aan de slag kunnen blijven als het werk eerder was aangepast of als er tijdig maatregelen waren genomen." Meer aandacht voor re-integratie en het werk zo inrichten dat peroneelsleden ge zond en productief blijven, biedt meer soe laas dan 'het ingewikkelde en ondoorzichti ge AOW-plan', vindt Kompier. Werkgevers hebben 50-plussers hard nodig in de nabije toekomst en daar moeten be drijven zich meer naar gedragen. Die bood schap is niet nieuw. Al meer dan twintig jaar wijzen deskundigen op de toekomstige vergrijzing van onze samenleving. Maar het blijven roependen in de woestijn. Een 'revolutie' is daarom noodzakelijk. Tot nog toe is het aanbod van jongeren nog vol doende en staan de hoge loonkosten van 50-plussers een veranderend ouderenbeleid vaak in de weg, al is dat laatste aan het ver anderen met de invoering van prestatieio nen. Allereerst moet de beeldvorming verande ren. „Ouderen kunnen nog veel. De fysieke mogelijkheden nemen af, maar tegenwoor dig werkt zeker 70 procent van de mensen in ons land deels of geheel achter beeld schermen", stelt Muffels. „In de huidige si tuatie neemt de productiviteit van een werk nemer na zijn 50ste vaak niet meer toe. Be halve bij bedrijven die wel investeren in de loopbanen van hun oudere personeelsle den." Ouder personeel bijscholen kan overigens rendabeler zijn dan trainingen geven aan twintigers en dertigers. „Veel jongeren ver dwijnen na een paar jaar naar een ander be drijf. De meeste ouderen zullen dat niet meer doen." Er wordt in Nederland nu al ontzettend veel geld uitgetrokken voor trainingen en bijscholing. „Maar die zijn vooral bestemd voor werknemers die al hoogopgeleid zijn. In laagopgeleiden wordt weinig geïnves teerd", zegt Kompier. „En vervolgens wordt dan twintig jaar later gezegd dat ze te wei nig kennis hebben en niet willen verande ren. Dat is het paard achter de wagen span nen." Maar wil iedereen wel langer doorwerken? Niet de leeftijd is daarbij volgens de Nij meegse hoogleraar bepalend, maar het type werk en de genoten opleiding. „Mensen die hun werk interessant, uitdagend en leer zaam vinden, willen wel door. Maar wie der tig jaar achter de lopende band staat, vindt het wel genoeg." Toch is ook laaggeschoolde arbeid interessanter te maken, zodat perso neel in deze sector langer wil doorwerken. Bijvoorbeeld door de werknemers meer in vloed op het eigen werkrooster te geven, waarmee werk en privé beter zijn te combi neren, taken meer te laten rouleren of ver antwoordelijkheden aan groepen te geven. Een andere maatregel om het werk voor ouderen aantrekkelijk te houden is het aan bieden van meerdere carrières. „Je moet makkelijker van functie kunnen verande ren", vindt Muffels. „De beloningsstructuur laat dat nu nauwelijks toe. Die moet daarom veel flexibeler worden." Grote ondernemin gen zullen daar niet veel moeite mee heb ben. Anders ligt dat bij het midden- en kleinbedrijf, dat intern weinig alternatieven kan aanbieden. Die ondernemingen zouden de flexibiliteit op bedrijfstakniveau kunnen regelen, oppert de Tilburgse wetenschapper. Daarmee maak je niet alleen de arbeidsloop- baan aantrekkelijker, ook het vraagstuk van zwaar werk kun je daarmee te lijf gaan. „Je moet een stratenmaker niet dertig jaar het zelfde laten doen en je dan pas afvragen hoe je het werk voor hem lichter kan ma ken. Bedrijven moeten direct gaan naden ken over andere functies. Laat een jonge stratenmaker wekelijks een paar uur lan taarnpalen plaatsen. Door die afwisseling slijt zijn rug minder snel en heeft hij meer plezier in zijn werk." Dat klinkt allemaal mooi, maar momenteel is ondernemend Nederland vooral bezig met de korte termijn: hoe overleef ik de eco nomische crisis? „Ja, maar dat is dus niet goed", zegt Muffels. „Bedrijven die hun per soneel serieus nemen, zullen ook beter in staat zijn in moeilijke tijden te overleven. Als die stratenmaker vanwege een versleten rug wordt afgekeurd, is dat een grote kosten post voor zijn baas." Vergeleken met nu is de beroepsbevolking in 2050 met ruim 10 procent gekrompen, volgens progno ses van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal 65-plussers neemt in die periode toe tot 25 procent van de totale bevolking. Zijn er voor elke 65-plusser nu nog vier werkenden, over veertig jaar zijn dat er nog maar twee. Het ouderenbeleid van be drijven is vaak niet afgestemd op deze ontwikkeling. Tips aan werkgevers voor een leeftijdsbewust perso neelsbeleid. - Bonussen: gebruik financiële bonussen die de over heid beschikbaar stelt voor werkgevers die ouder aannemen en/of in dienst hebben. Neem je een uitkeringsgerechtigde in dienst die jaar of ouder is, of heb je een werknemer van 62 of ouder in dienst, dan krijg je premiekorting. - CAO: verschillende werkgevers nemen ook maa gelen om ouderen te ontzien op in CAO's. Denk daarbij aan werving en selectie van ouderen, afspi ken over arbeidstijden en afspraken'over doorwei ken na 65 jaar. - Ontziebeleid: extra verlof, taakverlichting, ergoi mische maatregelen. Sinds de invoering van de Algemene Ouderdoms Wet in 1957 heeft iedere 65-plusser recht op AOW... Hoogte uitkering (voor een (echt)paar, gecorrigeerd voor inflatie, in euro's) 1.500 ...het aantal 65-plussen.yi mensen leven steeds langui Opbouw bevolkingsopbou 100- '60 '65 '70 '75 '80 '85 '90 '95 '00 '05

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10