zeeland 129 'Het moet lezen als een trein' Kritiek op plan voor rondweg GRATIS Training voor mensen met chronische pijn Borsele wil een bouwmeester in het leven roepen Stoffeerderij Brouwer TEGELS twv €500 WHIRLPOOL twv €799 Sphinx vrijdag 16 oktober 2009 B 'I JIU l I Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl Anneriek van Heugten uit Hulst met haar jongste kinderboek Drijven op een dak, over de watersnoodramp van 1953. foto Peter Nicolai Er is veel geschreven over de ramp van 1953. Een eigen tijds kinderboek ontbrak nog. Kinderboekenschrijf ster Anneriek van Heugten uit Hulst vult het gat. door Piet Kleemans Het moest spannend zijn, maar wel geloof waardig. Waarheids getrouw zonder gru welijk te zijn. Lekker lezen zonder te luchtig te worden. Van Heugten heeft flink moeten la veren bij het schrijven van 'Drij ven op een dak', waarin het ver haal van de watersnoodramp van 1953 verteld wordt voor basis schoolleerlingen. Van Heugten liet zich inspireren door de getuigenissen van toen, te vinden in het watersnoodmuseum in Ouwerkerk. De schrijfster heeft de ramp zelf niet meegemaakt. Ze kende de watersnoodramp alleen van de boeken die ze er over gele zen had en de verhalen van haar vader die destijds als dienstplich tig militair naar Zeeland moest om te helpen. Om zich in te leven en feitenkennis op te doen reisde de Zeeuws-Vlaamse af naar Schou- wen-Duiveland, waar 'Drijven op een dak' zich afspeelt. „Ik heb veel tijd in het watersnoodmuseum in Ouwerkerk doorgebracht en alle getuigenissen gelezen." In 'Drijven op een dak' vertelt Van Heugten het verhaal van Hanneke en Bram, twee kinde ren uit hetzelfde dorp die tijdens de stormvloed hun huis zijn kwijt geraakt en hun familie uit het oog verloren. Toch willen ze op het overstroomde eiland blijven en proberen aan evacuatie te ontsnap pen. Van Heugten: „Een kinder boek moet spannend zijn en lezen als een trein. Kinderen vormen het meest kritische publiek dat je je voor kunt stellen." Van Heugten schuwt het mense lijk leed niet in het boek. „Zo raakt Hanneke haar broertje kwijt. Ter wijl het water komt, wil hij nog naar beneden om zijn speelgoed- brandweerauto te zoeken. Ze pro beert hem nog tegen te houden, maar dat lukt niet en daar worstelt ze mee. Die worsteling wordt aan geraakt, maar het is niet de hoofd moot van het verhaal." Van Heugten is een ervaren kin derboekenschrijfster. Ze heeft al ruim twintig kinderboeken op haar naam staan. Toch was het schrijven van 'Drijven op een dak' een bijzonder project voor de Hul- sterse. „Ik heb eerder educatieve kinder boeken geschreven over bijvoor beeld het leven in Hanzesteden, maar dan is een kinderboek over een watersnoodramp toch iets heel anders. Die storm is zóó over heersend." Het zich verdiepen in de wa tersnoodramp was voor Van Heugten interessant, maar soms ook ontluisterend. „Je komt van alles tegen. Mensen die zich niet bekommeren om ande ren en alleen naar zichzelf kijken. Andere mensen die mensen onder dak verlenen, maar dan later zelf niet in aanmerking komen voor een uitkering omdat ze geen slacht offers zouden zijn." Het watersnoodmuseum in Ou werkerk speelde een belangrijke rol bij het totstandkomen van 'Drijven op een dak'. Van Heugten deed er kennis en in spiratie op en gebruikte museum directeur Jaap Schoof als klank bord. „Ik heb de ramp niet meege maakt, Jaap Schoof wel. Hij is erva ringsdeskundige en historisch ge zien moet het natuurlijk wel klop pen. Toen ik het manuscript klaar had, heb ik het aan hem laten le zen en dat was voor mij eigenlijk het meest enge van dit hele pro ject. Gelukkig bleek mijn bezorgd heid ongegrond te zijn. Het is bij wat kleine aanpassingen geble ven." WOLPHAARTSDIJK - De Bevelandse afdeling van de Fietsersbond vindt het een misser dat langs de te ver beteren Aardebolleweg bij Wol- haartsdijk geen vrijliggend fiets pad komt. Daarom maakt ze bezwaar tegen het ontwerpbestemmingsplan Aar debolleweg en fietspad Kwis- tenburg. Om Wolphaartsdijk te ontlasten, wil Goes in samenwer king met het waterschap Zeeuwse Eilanden de route langs de noord kant van het dorp opwaarderen, waarbij voor een fietsers een apar te verbinding komt tussen Kwis- tenburg en Schelphoek. Daar wordt een ontbrekend stuk fiets pad aangelegd. Volgens de Fietsersbond is die rou te alleen interessant voor recreatie ve fietsers, maar niet voor inwo ners. De veiligere fietsroute bete kent in de nieuwe situatie kilome ters omrijden. Of ze moeten ge bruik maken van de 'onveilige' Aar debolleweg. De bond pleit dan ook voor een vrijliggend fietspad langs de Aardebolleweg en als dat niet kan, minimaal gemarkeerde fietsstroken. Dat laatste vindt ze verre van optimaal, maar beter dan niets. De fietser wordt zo toch enige veiligheid geboden, stelt ze. ZIERIKZEE - 'Van pijnpatiënt naar mens met pijn'. Onder dit motto organiseert de stichting Pijn-Hoop een training voor mensen met chronische pijn. „De training is bedoeld voor men sen uit heel Zeeland met chroni sche pijn. Of iemand nu reuma heeft, fybriomyalgie of een spier ziekte. Maar pijn kan ook blijven na een ongeval of een operatie", zegt Wilma van der Pol uit Zierik- zee. Samen met Heieen de Vries (ook uit Zierikzee) geeft ze de trai ning. Beide vrouwen zijn 'erva ringsdeskundigen'. „Ik heb al zo'n 15 jaar pijn", zegt Van der Pol. De training bestaat uit zes bijeen komsten. De start is aanstaande woensdag, de locatie is Het Klaver blad in Goes, bereikbaar met het openbaar vervoer en rolstoeltoe gankelijk. Meer informatie tel: 0111-416344. www.pijn-hoop.nl HEINKENSZAND - Het Borselse colle ge van B en W wil de gemeentelij ke welstandscommissie opheffen en vervangen door een dorps bouwmeester. Dat zei wethouder Mart de Bruij- ne gisteravond na een presentatie over het werk van de welstands commissie. „We willen een experi ment voor meerdere jaren invoe ren. We denken dat het de snel heid om tot bouw of verbouw te komen. Bovendien spaart het geld uit", aldus De Bruijne. Het voor stel wordt 5 november tijdens de behandeling van de gemeentebe groting aan de raad voorgelegd. De rol van dorpsbouwmeester zou moeten worden vervuld door de huidige kwaliteitscoördinator van de welstandscommissie. Hij moet er, zoals de commissie nu doet, op toezien dat alle bouwplannen vol doen aan de eisen, die in de wel standsnota zijn vastgelegd. Diverse VLOERTEGELS vanaf 40m2 SCHERP GEPRIJST Sybaris 49x49cm Van €61,82 NU VOOf perm2 Bilder eoxeocm Van €65,39 Qü f 5 per m2 G-low badmeubel 120cm wit hoogglans Van €3286 vloert, wandcloset combinatie Van €595 bi} aankoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77