oplossingen van allerlei raadsels 27 b Thools archief durft mensen nu te ontvangen IVfbniel^f De Goese houtvoet nagemeten The Slaves in Graaf van Buren I m\ Oratnatai xm -wmu Archievendag en Week van de Geschiedenis Apollo bereidt zich voor op concours Creatieve hobbybeurs in buurthuis De Pit vrijdag 16 oktober 2009 was klaarblijkelijk zoveel commo tie over geweest dat een afkoelpe- riode de notulist ook in geschrift raadzaam leek", vat Barth samen. Spittend in de neerslagen van ge schiedenissen, van het eerbied waardige Voorbodeboek, het oudste document in Goes tot klaagschriften over overschrij dingen van bouwkosten en be waarde brieven, zo bronnen vergelijkend kom je er wel achter wat de gemoederen verhitte. Zulke puzzels trekken een harde kern enthousiasten naar de stu diezalen van de gemeentenarchie ven. „We hebben óp jaarbasis circa 1900 bezoeken van publiek in de archieven", weet Louisse. Die bezoekers weten dat ze vlak onder de vloer van de stadskan-^ toorhal kunnen zoeken in een schat aan stokoud papier om hun raadsels op te lossen. En dat ie dereen daar voor welkom is in die studiezalen. Zaterdag adverte ren de archieven daar landelijk mee tijdens de Open Archieven Dag, de vaste opening van de Week van de Geschiedenis. Het thema is ditmaal Oorlog en Vrede en op de Bevelanden kon dat niet mooier samenvallen met de her denking van de bevrijding, 65 jaar geleden en de opening van het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp. Het Goese archief liet een expositie inrichten in de hal van het Stadskantoor over het le ven in september tot november 1944. De archieven zijn tussen 9.00 en 12.00 uur te bezoeken. Er zijn filmbeelden van de Tweede Wereldoorlog en over de dorpen. De lesbrief voor scholen die l.ouis- se voorbereidde over de Tweede Wereldoorlog, vol beeldmateriaal en met veel dagboekfragmenten van Zeeuwen, is voor vijf euro te koop. De gedigitaliseerde fotover zameling is door te bladeren, Heemkundekring de Bevelanden heeft er een kraam. En oudarchiva ris Barth neemt om 11.00 uur men sen mee op een historische wande ling door het Goese centrum. door Rob Paardekam Tholen doet morgen voor de eer ste keer mee aan de landelijke ar chiefdag. „Nu hebben we de facili teiten om bezoekers goed te ont vangen", zegt gemeentearchivaris Fred van den Kieboom. Dat was tot voor kort wel anders. In het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk moest het ar chief gezocht worden in de kroch ten van het gebouw, waar de ruim te bovendien erg klein was. „Ach, dat huiskamergevoel had ook wel iets", stelt Van den Kieboom. „Maar de professionele manier waarop we hier kunnen werken, heeft toch mijn voorkeur." De archivaris hoopt morgen men sen te begroeten die normaal ge sproken niet zo snel binnenstap pen, omdat ze de drempel te hoog vinden. „Niet dat die nou zo hoog is", benadrukt hij. „Iedereen is wel kom. Wij helpen graag, domme vragen bestaan niet." Het aantal bezoekers is overigens enorm gestegen sinds de verhui zing naar het nieuwe gemeente huis. Van den Kieboom denkt dat vooral de goede zichtbaarheid daar een rol in speelt. Het archief zit aan de centrale hal en kan haast niet over het hoofd worden gezien. Morgen zijn tal van bijzondere stukken te zien. Zo liggen er lijs ten waarop in de Tweede Wereld oorlog werd bijgehouden wie zijn radio en fiets had ingeleverd. Eén exemplaar is heel bijzonder: de lijst van ingeleverde radio's in Sint Philipsland. Die zit vol met mod der, die er op is gekomen tijdens de watersnoodramp. „We zouden kunnen proberen er nog wat meer modder af te halen", stelt de ge meentearchivaris. „Maar nu is het ook wel aardig. Het document ver telt op deze manier een hele ge schiedenis. Die van de oorlog én de watersnoodramp." Van den Kieboom zelf kreeg het 'archief-virus' te pakken toen hij in 1990 de archiefdag in Zevenber gen bezocht. Hij studeerde econo mie, maar dat was het niet hele maal. „Geschiedenis vond ik leu ker, maar ja, wat kan je daar nou mee?, dacht ik. Gemeentearchiva ris worden, dus!" GEERSDIJK De harmonie van muziekvereni ging Apollo uit Wissenkerke houdt morgen een try-out-concert in de Ontmoetingskerk in Geersdijk. Het optreden hoort bij de voorbereidin gen op het KNFM-concertconcours. Naast de uitvoering van de con- courswerken speelt het orkest ook composities uit haar veel omvatten de repetoire. Het concert begint om 20.00 uur. Het KNFM-concours is op zaterdag 7 november in het Scheldetheater in Terneuzen. Rolant Quist foto's en repro's Willem Mieras GOES Stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt morgen een creatieve hobby- beurs in buurthuis De Pit aan de Appelstraat in Goes. Diverse stand houders demonstreren hun kun sten. Zo zijn er poppen, figuren van pretex, schilderijen, poppen en herenkleding, zelfgemaakte kaarten en een modelspoorbaan te zien. Ook zijn er stands met infor matie over de brandweer en trans port. De twee crea-groepen van De Pit etaleren ook hobbymaterialen. De markt is van 9.30 tot 14.30 uur. I Open huis gemeentearchief Goes. Zaterdag, 9.00-12.00 uur I Open huis gemeentearchief Tho len. Zaterdag, 10.00-16.00 uur. Tentoonstelling over Tholen in de Tweede Wereldoorlog. Tot en met 13 november in het gemeentehuis, tijdens de reguliere openingstijden. Expositie over het leven tijdens de oorlog in het museum in Yerseke. Te zien op 16 en 24 oktober. Kinderspeurtocht over het thema oorlog en vrede. Volgende week el ke dag van 13.00 tot 17.00 uur. Vertrek bij het museum in Goes. Kinderroute langs de sporen van het dorp Baarland. 2 kilometer wandelen. Beschrijving gratis af te halen bij het VVV-kantoor in Goes. Fietstocht langs vliedbergen en kas telen in de gemeente Borsele. Rou te afhalen bij de VW in Goes. Bert Boonman \jyiDdE Zie onze prachtige collectie mantels en coats o.a. Feyem, Violanti, Yell Airfield, cénse HERFST aanbieding coats en korte wollen mantels div modellen en kleuren van 249,- 229,- NU 99,75 Ki|Pi Lange Vorststraat 18 Goes tel. 0113-211935 www.moniekmode.nl Een publicatie op termijn ligt voor de hand, na twintig jaar onder zoek naar de Goese molens in he den en verleden. Bert Boonman, molenaar van de Goese stellingmo len De Korenbloem uit 1801, pluist in vele iiren in de studiezaal van de Goese archieven dé molenhisto rie uit. „In 1572 waren het er al tien. Oliemolens, voor raap- en koolzaad; rosmolens, aangedreven door paarden..." En passent werkte hij nog een foutje weg uit de geschiedschrij ving. De Goese houtvoet, de tim- mermansmaan voor Goes en om streken in de zestiende eeuw, moet 288 milimeter zijn geweest; een volle milimeter kleiner dan wiskundeleraar Buijs in de jaren negentig van de vorige eeuw becij ferde. De maat die hij hanteerde voor zijn maquette van de Goese watermolen en waarvan hij dacht dat het de Goese houtvoet moest zijn, klopte niet met wat hij vond in oude bouwbestekken. Historie schilder Eversdijck schoot hem te hulp. Die mat in 1617 de omtrek van de pilaren van de net her bouwde Grote Kerk in Goes in Goese én Blooise voet. „Pilaren krimpen niet en die kon ik ook na meten. Zo kwam ik erachter." Zijn maquette hoeft niet overnieuw, lacht Boonman. „Wat ik aannam, dat het bouwbestek in Goese hout- yoet zou zijn, blijkt fout. Het was in Blooise. Dus 289 mm." KORTGENE - Rockband The Slaves speelt morgenavond in café Graaf van Buren in Kortgene. The Slaves brengen voornamelijk eigen nummers, op een incidente le cover van The Rolling Stones en Curtis Mayfield na. De band be staat uit drummer Frank Beerens, gitarist Peter Urbanus, zanger-bas sist Dion Laros en zanger-gitarist Hans van Andel. Het optreden be gint om 21.30 uur, de entree is gra tis. www.myspace.com/theslavesnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75