261 zeeland Oude archieven geven Toename woninginbraken in de vroege avonduren Wegwijs in gepriegeld krulschrift fijn volkoren 0,99 Kinderen in geweer tegen hardrijders Politie treft (nep)wapens, messen en poeder aan bij twee Bevelanders Monumenten Goese binnenstad baden met kerst in nieuw licht RECLAME vrijdag en zaterdag: OPEN ARCHIEVEN DAG Thema dit jaar oorlog en vrede 'ithcbn Mer ^ranci^^té t www.pzc.nl Kindervakantieweek Kapelle wint prijs Trekpaardhouders zetten stallen open vrijdag 16 oktober 2009 Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes-tel. (0113) 21 56 14 UW WARME BAKKER KLOETINCE - Kinderen die aan de Oostmolenweg in Kloetinge wo nen, vinden dat er veel te hard wordt gereden in hun straat. Daar om hebben ze handtekeningen ver zameld en die deze week aan de kinderburgemeester van Goes overhandigd. Sinds de Abbekin- dersezandweg vorige maand is af gesloten voor doorgaand verkeer, is het een stuk drukker geworden op de Oostmolenweg. Bovendien rijden automobilisten er volgens de jonge bewoners te hard. De handtekeningenactie van de kinde ren was bij de gemeente Goes niet bekend, zegt een woordvoerster. Wel worden sinds dinsdag het aan tal verkeersbewegingen gemeten. door Luc Oggel GOES - De politie onderzoekt het toenemende aantal woninginbra ken in de vroege avonduren. Met name op Zuid-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Terneuzen, Axel en Sas van Gent is het de laat ste tijd vaak raak. De afgelopen week alleen al is inge broken in Lewedorp (twee keer in dezelfde straat), Goes, Kerkwerve en Burgh-Haamstede. Uit de prak tijk blijkt dat inbrekers vaak hun slag slaan op het moment dat het schemert of net donker is en de meeste mensen nog niet thuis zijn van hun werk. Ook recreatiewo ningen en caravans die in de ko mende periode minder worden be zocht, zijn geliefd onder inbrekers. De politie wijst'erop dat inbraken kunnen worden voorkomen door een aantal voorzorgsmaatregelen te nemen. Inbrekers hebben een hekel aan de 'L-factor'; licht, la waai en lang werk. Dat betekent dat een rondom goed verlichte wo ning, eventueel voorzien van (bui tenkampen met sensors die reage ren op bewegingen en met goed zichtbare moderne sloten, weinig kans loopt om ongewenst bezoek te krijgen. Ook de woning er be woond uit laten zien bij afwezig heid, het huis altijd afsluiten, geen sleutels aan de binnenzijde van het slot laten zitten en waardevol le spullen registreren zijn risicover- lagend. Behalve de tips roept de politie burgers op om verdachte situaties te melden via 0800-8844 of 112 als het een heterdaad-situatie betreft. gwww.politiekeurmerk.nl www.politie.nl/zeeland KAPELLE - Een roep om hulp van wege hartproblemen leidde woens dagavond rond half twaalf op de Postweg in Kapelle tot de arresta tie van twee Bevelanders. Een 16-jarige jongen uit de ge meente Borsele en een 21-jarige man uit de gemeente Kapelle had den messen, (nep)vuurwapens en een doosje wit poeder bij zich. De politie en ambulance rukten uit na een melding dat de 21-jarige be stuurder' van een personenauto last van zijn hart had. Dat bleek inderdaad het geval. De politie vermoedde echter dat zijn 16-jarige bijrijder drugs had ge bruikt. Hij gedroeg zich opvallend en ook zijn gezichtsuitdrukking duidde op drugsgebruik. De jon gen wilde niet worden gefouil leerd, omdat hij 'messen op zak had'. Dat was niet gelogen; in to taal kwamen er vier messen uit zijn kleding tevoorschijn. In de au to werden ook nog twee (nep)vuurwapens en een mes ge vonden. Ook trof de politie een doosje wit poeder aan. Het poeder wordt nog onderzocht. De 21-jarige man is overgebracht naar het ziekenhuis, daar is hij aan gehouden. Beide verdachten wor den nog verhoord. door Luc Oggel GOES - De Grote Kerk, de Magdale- nakerk en het stadhuis in de Goe se binnenstad zullen met kerst ver licht zijn. Aan de huidige, volgens de gemeente 'horizonvervuilende' oranje verlichting van het Stad huis komt dan een einde. De aan lichting van de gebouwen is onder deel van een masterplan voor ver- Blindelings vertrouwen op Wikipedia, de gemeenschap pelijke encyclopedie van de internetbevolking, is niet wijs. Maar hoeveel scepsis verdienen de handgeschre ven verslagen in de Goese gemeentearchieven? door Claudia Sondervan Met alle respect voor hun ouderdom: een gezonde portie, bea men nieuwe archiva ris Mirjam Louisse en haar voor ganger Allie Barth van de Goese ar chiefdienst. „In het verleden werd er nogal eens gezwegen in plaats van opgeschreven. Dan wordt in bestuursnotulen van april plots verwezen naar onderwerpen waar in februari over vergaderd is. Daar Jaap Oostdijk Jaap Oostdijk vist achter één van de vele beeldschermen in de Goe se studiezaal meticuleus rare te kens, vertypingen en andere onvol komenheden uit word-documen- ten. In die documenten staan de letterlijke teksten die zijn echtge note S. Oostdijk en haar colle- ga-transscribente M. Torbijn heb ben overgeschreven van antieke an- schriften. Zij zetten de krullende, vervagende en priegelige hand schriften uit vroeger eeuwen om in hedendaagse letters op een toet senbord. Een secuur werkje, want bedoeld voor de digitale ontslui ting van de archieven van de ge meente Goes. De gemeente is bij wet verplicht die archieven toegan kelijk te houden voor het publiek. Toegankelijk zijn ze ook: wie wil mag de oude geschriften inzien in de studiezaal in het Stadskantoor. Maar weinigen weten raad met de schrijfwijzen uit vergangen eeu wen. „Mijn vrouw is daar in opge leid", vertelt Oostdijk. Zelfheeft hij 12,5 jaar gewerkt op het Goese archief Dat hij nu nog zeker tien uur per. week aan archiefwerk be steedt, ligt aan zijn fascinatie; met geschiedenis en genealogie. Hij zoekt naar de familiegeschiedenis sen van zijn vrouw en hemzelf in de breedst mogelijke vorm. De stu diezalen van archieven zijn daarbij onmisbaar, vindt Oostdijk: „An ders komen mensen niet verder dan de achttiende eeuw." V Besluit van Willem van Oranje om de goederen van het kruisbroederklooster uit Goes, die gelegen waren in Voorne- Putte, aan de armenmeestersvan Goes te schenken. -f:l'i'ii' -«."j y*<->' f1 - 1 V - - 2 k - J- vw - V» V i S V 1 V 4 V -. V - - - - 1 V -1 i v 7 ,t. i,.'- 1 - - Gemeentearchivaris van Goes: Mirjam Louisse lichting van lichtarchitecte Christa van Santen. De gemeente Goes heeft daar 95.000 euro voor uitge trokken. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de verlichting al afge lopen voorjaar te zien was. Voor de kerken en het stadhuis wordt binnenkort een proefopstelling ge maakt, waarna aanbesteding en uitvoering beginnen. Het master plan wordt in fasen uitgevoerd. MEEST GELEZEN 1. Containerschip heeft motorpech 2. Messen en poeder op zak 3. Lucht is altijd een beetje blauw THOOLSE TIP? MAIL! tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto KAPELLE De kindervakantieweek Rommel dam in Kapelle heeft in de catego rie 'beste organisatie' de derde prijs gewonnen bij De Bouw Maakt Het Trofee won voor 750 eu ro aan waardebonnen, die moeten worden besteed aan bouwmate riaal voor volgend jaar. Kapelle ein digde achter de kinderdorpen van Vlissingen en Sint-Michielsgestel. De Bouw Maakt Het Trofee wordt georganiseerd door Jong Bouwend Nederland, als landelijke promotie voor een carrière in de bouw. NISSE Zeven trekpaardhouders van Stich ting Het Werkend Trekpaard Zee land houden morgen open huis. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt er ge ploegd, geëgd en wintertarwe ge zaaid. Op de Bevelanden is C. Mau rice aan de Notenboomdijk 5 in Nisse actief. Op Walcheren zijn er ven te bezoeken in Gapinge (Weel- weg en Snouck Hurgronjeweg), Rit- them (Zandweg), Aagtekerke (Peke- lingseweg) en Oostkapelle (Westho- venweg). Ook in Kerkwerve (Heu- velsweg) doet een boerderij mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74