26 I Limousin is mooi, makkelijk en mals E almanak Sociaal on(te)recht Millenniumbordje Terneuzen krijgt opvallender plekje bij publiekshal vrijdag 16 oktober 2009 Stier Bacchus is nog geen drie, maar heeft al tientallen nakomelingen. Het is een prachtig beest, die voor mooie zonen en dochters zorgt. Toch is-ie onlangs verkocht, omdat de Limousinhof genoeg 'kinderen' van Bacchus heeft. „We hebben nieuwe bloedlijnen no dig, want Bacchus kan natuurlijk niet als dekstier voor zijn eigen dochters dienen. Daarom verkopen wij hem aan een andere fokker", legt Lieve Clays uit. Voordat ze de stier aan de nieuwe eigenaar over doen, moest Bacchus nog wel even voor de Limousinhof naar de Neder landse kampioenschappen. In Erme- lo bleek dat Eddy en Lieve Claeys zich niet op de kwaliteiten van Bac chus hadden verkeken. Lengte, schofthoogte en bespiering waren al lemaal even exellent. De kampioens beker kon Bacchus niet worden ont houden. foto Peter Nicolai Het prijzenhoekje in de huiskamer van de familie Claeys is rijk gevuld. Bekers en trofeeën verdringen zich op planken boven de televisie. Het hoekje had al lang te klein ge weest als bij een brand in het vorige millennium niet een aantal prijzen was gesneuveld. Pijn in het hart heeft het verlies van die eerbewij zen nauwelijks opgeleverd. Op kam pioenschappen willen Lieve en Eddy collega-fokkers en (vooral) kandi daat-kopers laten zien dat ze prach tige, gezonde dieren fokken. De prij zen die hun limousins winnen, bewij zen dat ook professionele juryleden waardering voor hun vakmanschap hebben. Maar als die bekers en pla quettes eenmaal zijn behaald en thuis zijn, zien de Claeysen ze nau welijks meer staan. Al blijft het al tijd leuk om toevallige bezoekers te verrassen met de hoeveelheid tro feeën. foto Peter Nicolai Exodus en Etto zijn de laatste af stammelingen van prijsstier Bac chus. Exodus is vorige week gebo ren op 8 oktober en laat de foto graaf zien dat hij een dag ouder en stoerder is dan de wat bedeesde Et to. De beide stiertjes hebben namen met een E, omdat ze dit jaar zijn ge boren. Aanvang 2010 krijgen kalve ren weer namen met een F. Omdat ze limousins fokken, zoekt Lieve naar Frans klinkende namen. Een beetje exotisch vindt ze ook altijd leuk. Ze zoekt vaak in namenboe ken, maar volgt af en toe ook haar gevoel. Zo kreeg een wat verlegen, wankel op zijn poten staand stiertje - in een periode dat de T aan de beurt was - de naam Timide. Of Exo dus en Etto in de voetsporen van hun vader treden of dat de stiertjes bij een andere fokker of de slager belanden, is nog niet te voorspellen, meldt Lieve. foto Peter Nicolai Gewend als hij is om havenbaron nen het vuur na aan de schenen te leggen, komt die ex-vakbondsman uit Zierikzee soms wat intimiderend over. Voeg daarbij zijn forse postuur en zijn op een scheepsbel gelijkend stemvolume en het beeld is compleet. Als er in de krant weer 'zo'n voortref felijk stuk' over sociale voorzienin gen staat, wil dit gestaalde kader wel eens het redactielokaal binnenlo pen om een extra krantje voor zijn archief. Daarbij geeft hij en passant zijn mening over de AOW-leeftijd in het bijzonder en het sociaal onrecht in het algemeen. Dat was ook gisteren het geval. Met het krantje in zijn hand bulderde de man: „Hoeveel mensen werken hier eigenlijk nog?" Denkend aan reorga nisaties en ontslag sprong de redac tiechef op en antwoordde: „Zes. Is daar wat mis mee dan?" „Neuh," luidde het antwoord. „Ik dacht. Ik breng eens wat mee voor bij de koffie." KOPJE 1. Motorrijder gewond op N61. 2. Cavelot heeft moeite met wind. 3. Perkpolder als lichtend voorbeeld. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Het is weer leuk om naar het Nederlands Kampioen schap van het Rundvee te gaan, vinden limousinfok- kers Eddy en Lieve Claeys. door René Hoonhorst Eddy en Lieve Claeys gaan graag naar keurin gen. Om collega's te la ten zien hoe mooi en goed hun limousins er uit zien. En omdat het leuk en ge zellig is. „Maar vooral om te verko pen. Het is wel ons brood hè", lacht Eddy. Eddy en Lieve lieten het Neder lands kampioenschap vorig jaar aan zich voorbijgaan. Twee jaar te rug was er namelijk nauwelijks sfeer: te weinig runderen en te wei nig publiek. Dit jaar verhuisde het kampioenschap van Putten naar Ermelo; een paar kilometer verder, maar een wereld van verschil. In het KNHS-Centrum, het hoofdon derkomen van de Koninklijke Ne derlandse Hippische Sportfedera tie, kwamen niet alleen limousins, maar ook allerlei andere runderras sen. „Onder de tweeduizend be zoekers zitten misschien maar hon derd limousinfokkers. Maar die vinden het ook leuk om eens een charolais of een ander Frans rund te zien. En in-een gezellige sfeer is het gewoon prettiger zaken doen", verklaart Eddy. Het echtpaar Claeys is al decennia verslingerd aan limousins. Lieve waagt zich niet aan een discussie over het mooiste rund. „De limou- sin is misschien niet de allermooi ste, maar wel het meest rendabele rund. Gezonde, handzame dieren met een goede vleesopbrengst." Die handelbaarheid is iets waar Lieve speciaal op let. „Natuurlijk is de bouw en de bespiering belang rijk. Maar ik kijk ook altijd heel goed naar het karakter. Met wilde dieren is het heel wat moeilijker fokken dan met gemoedelijke, bra ve beesten." ddy laat zien wat ze bedoelt door Bacchus uit zijn ver blijf te halen voor een foto- shoot. De stier van zo'n 1200 kilo loopt als een hondje aan de riem en blijft rustig staan als Eddy hem even loslaat voor een close-up. Bac chus werd afgelopen weekeind Ne derlands kampioen. Naast Bacchus scoorde de Limou sinhof nog een Nederlands kam- pioëne: de pink (eenjarig kalf) Du- vienne. De vaars (een tweejarige koe die nog niet of net voor de eer ste keer heeft gekalfd) Carmen werd reservekampioene, een titel die de immer zure tweede plaats nog wat glans geeft. De goede resultaten plezierden het fokkersechtpaar. De titels zijn niet meer echt nodig voor de zaak. „Want veel fokkers weten dat we goed materiaal leveren", zegt Lie ve. „Maar het is toch altijd leuk dat je werk wordt gewaardeerd", vult Eddy aan. Toen ze net begonnen, kenden Lie ve en Eddy nog alle dieren bij naam. Maar met tweehonderd koeien en stieren lukt dat niet meer. Ook al niet, omdat er tel kens afscheid wordt genomen van fok- en slachtdieren. Bacchus ha len ze er natuurlijk wel van verre uit. En ook de oudste koe van der tien, Mathilde, is een lievelingsdier dat de fokkers feilloos uit de kud de plukken. Maar of Exodus en Et to, de twee laatste nakomelingen van Bacchus, die status ook berei ken, weten ze niet. „Het is nog niet te voorspellen of de stiertjes zich tot echte toppers ontwikke len", verklaart Lieve. Daarnaast moeten de fokkers ook de bloedlij nen in de gaten houden. Exodus en Etto mogen natuurlijk niet als dekstier bij hun (half)zussen ko men. Hoewel limousins echte vleeskoeien zijn, verkopen Eddy en Lieve hun dieren het liefst als fokmateriaal. Zwakke of onhandelbare dieren worden ook wel afgemest en gaan naar de slager, maar het voelt beter als an dere boeren een veestapel willen opbouwen met hun stieren en koeien. Aan de andere kant moe ten mensen wel weten dat er niet veel lekkerders te eten is dan het vlees van een limousin. Dus verko pen de Claeysen nog immer vlees aan huis. „We slachten ongeveer één rund in de maand. We kun nen misschien wat meer kwijt, maar dat kost ons gewoon te veel tijd. We willen niet meer dag en nacht bezig zijn", onthult Eddy voorzichtig. Lieve voegt er snel aan toe dat er niet op kwaliteit wordt bezuinigd op de Limousinhof. Kwaliteit heeft ook met tijd te maken. Zo krijgt het vlees van de limousin nog tijd om te besterven en hoeft het niet - 'zoals veel supermarkt- koeien' - na de slacht direct te wor den verwerkt. „Het vlees moet rij pen. Dan hoef je het na het bra den ook niet te smoren in een wolk kruiden en een plas saus." Lieve doceert het nog maar eens voor de kant-en-klaarmaaltijd- mens van vandaag de dag. „Niet te veel kruiden. En laat een randje vet aan het vlees zitten. Dat is es sentieel voor de malsheid." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het millenniumbord aan de oude ingang van het Ter- neuzense stadhuis krijgt een an der plekje bij de ingang van de nieuwe publiekshal. Burgemeester Jan Lonink en de millenniumcommissie verhangen de plaquette vandaag, op Wereld- voedseldag. Lonink vindt het be langrijk dat het bord op een goed zichtbare plaats hangt, zodat men sen herinnerd worden aan de mil lenniumdoelen en er, hopelijk, ook een steentje aan bijdragen. Ter- neuzen is al twee jaar millennium gemeente. Dit betekent dat zij ach ter de millenniumdoelen van de Verenigde Naties staat om armoe de en ongelijkheid in de wereld te bestrijden. De gemeenteraad stelt jaarlijks een euro per inwoner (in totaal 55.000 euro) beschikbaar aan initiatieven vanuit de gemeenschap die een bij drage leveren aan de millennium doelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62