zeeland 129 Leren omgaan met dagelijkse pijn Inbrekers haten de L-factor Alert! pleit voor nieuwe bieding nu horeca uitblijft op stek Mondragon Gescheurd, verkleurd, versleten? weekenddiensten Monumenten Goes met kerst verlicht StofFeerderij Brouwer vrijdag 16 oktober 2009 door Melita Lanting ZIERIKZEE - 'Van pijnpatiënt naar mens met pijn'. Onder dit motto organiseert de stichting Pijn-Hoop een training voor mensen met chronische pijn. „De training is bedoeld voor men sen uit heel Zeeland met chroni sche pijn. Of iemand nu reuma heeft, fybriomyalgie of een spier ziekte. Maar pijn kan ook blijven na een ongeval of een operatie", zegt Wilma van der Pol uit Zierik- zee. Samen met Heieen de Vries (ook uit Zierikzee) geeft ze de trai ning. Beide vrouwen zijn 'erva ringsdeskundigen'. „Ik heb al zo'n 15 jaar pijn", zegt Van der Pol. Volgens haar is dat ook hun kracht: weten waar je het over hebt. „Pijn kan niemand verhel pen, maar je kan mensen wel hel pen. Bijvoorbeeld in het verleggen van de grenzen. Vaak denken men sen: ik kan dit en dat niet meer. Maar soms moet je toch iets doen als je dat heel graag wilt, ook al weet je dat je daarna pijn zal heb ben. We helpen mensen daarnaast ook met de communicatie met de hulpverlener." Daar schort volgens Van der Pol nog wel eens wat aan. „Een stukje onbegrip of het er aan voorbij gaan. Een veelgehoorde tekst is 'leer er maar mee leven'." Pijn is door Luc Oggel GOES - De politie onderzoekt het toenemende aantal woninginbra ken in de vroege avonduren. Met name op Zuid-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Terneuzen, Axel en Sas van Gent is het de laat ste tijd vaak raak. De afgelopen week alleen al is ingebroken in Le- wedorp, Goes, Kerkwerve en Burgh-Haamstede. Ook op Goe- ree-Overflakkee heeft de politie een waarschuwing doen uitge gaan. Uit de praktijk blijkt dat inbrekers vaak hun slag slaan op het mo ment dat het schemert of net don ker is en de meeste mensen nog niet thuis zijn van hun werk. Ook recreatiewoningen en caravans die in de komende periode minder worden bezocht, zijn geliefd onder inbrekers. De politie wijst erop dat inbraken kunnen worden voorko men door een aantal voorzorgs maatregelen te nemen. Inbrekers hebben een hekel aan de 'L-fac- tor'; licht, lawaai en lang werk. Dat betekent dat een goed verlichte wo ning, eventueel voorzien van (bui tenkampen met sensors die reage ren op beweging en met goed zichtbare moderne sloten, weinig kans loopt ongewenst bezoek te krijgen. Ook de woning er bij afwe zigheid bewoond uit laten zien, het huis altijd afsluiten, geen sleu tels aan de binnenzijde van het slot laten zitten en waardevolle spullen registreren zijn risicoveria - gend. Behalve de tips roept de poli tie burgers op om verdachte situa ties te melden via 0800-8844 of 112 als het een heterdaad-situatie betreft. Ervaringsdeskundige Wilma van der Pol geeft trainingen voor de buitenwereld moeilijk meetbaar en pijnpatiënten geven zelf ook lang niet altijd aan dat het niet zo lekker gaat. „Bijna iedereen zegt altijd dat het goed gaat als er naar gevraagd wordt. Mensen moeten eigenlijk ook leren om te zeggen dat het niet zo goed gaat, ook al is dat voor de buitenstaander soms moei lijk om op te reageren." De training bestaat uit zes bijeen komsten van ieder een halve dag. De start is aanstaande woensdag. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Nu de horecapoot uit het herontwikkelingsplan van Mondragon is getrokken, pleit Alert! voor een nieuwe biedings procedure. „De huidige plannen gaan uit van alleen appartementen en dat geeft geen aanvulling op de bestaande functies en daarmee een onvoldoende onderscheidend vermogen", geeft de fractie aan. Alert! vindt dat Zeeuwland een nieuwe bieding moet maken, geba seerd op de nieuwe inzichten en een marktconforme prijs. Ook an dere projectontwikkelaars moeten - stelt Alert! - een kans krijgen een nieuwe bieding te doen, gebaseerd op dezelfde criteria. Alert! zet bo vendien vraagtekens bij het realis me van Zeeuwlands oorspronkelij ke aanbod. Van het opgetogen ver haal dat B8tW destijds hielden (herstel van oude glorie, plaats van ontmoeten en samenkomen) is weinig over, constateert Alert! Woningbouwvereniging Zeeuw- land is een jaar geleden uit drie mogelijke gegadigden geselecteerd om het oude theatercomplex Mon dragon in Zierikzee verder te ont wikkelen. Er lagen plannen voor een hotel, restaurant en grand café - die tevens als opleidingsplek zou den dienen. Deze week maakte Zeeuwland bekend geen exploi tant/investeerder voor het horeca- deel te hebben gevonden en het bij de ontwikkeling van een mix aan koop- en huurappartementen te zullen houden. Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl foto Ronald den Dekker De locatie is Het Klaverblad in Goes, bereikbaar met het open baar vervoer en rolstoeltoeganke lijk. Meer informatie en opgave bij Heieen de Vries, telefoon 0111-416344. www.pijn-hoop.nl Zaterdag 17 en zondag 18 oktober 2009 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906, za. 10.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Thuiszorg de Wieken, tel: 0111 - 453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Zierikzee 0653671600, Westhoek 0653674446, Duiveland 0622331441. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. door Luc Oggel GOES - De Grote Kerk, de Magdale- nakerk en het stadhuis in de Goe- se binnenstad zullen met kerst ver licht zijn. Aan de huidige, volgens de ge meente 'horizonvervuilende' oran je verlichting van het Stadhuis komt dan een einde. De aanlichting van de gebouwen is onderdeel van een masterplan voor verlichting van lichtarchitecte Christa van Santen. De gemeente Goes heeft daar 95.000 euro voor uitgetrokken. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de verlichting al afgelopen voorjaaf te zien was. Voor de ker ken en het stadhuis wordt binnen kort een proefopstelling gemaakt, waarna aanbesteding en uitvoe ring beginnen. Het masterplan wordt in fasen uit gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53