'eeland PZC Cats keert in brons terug TOT 50% KORTING m OP VEEL SHOWROOM MODELLEN almanak Tip? redactie@pzc.nl Sociaal on(te)recht Zeelandbrug nacht extra dicht Superkeukens Goes Middelburg SCHOUWEN-DUIVELAND 26 en 27 2S 29 RESTAURATIE Origineel standbeeld naar Nicolaaskerk, replica op Markt Brouwershaven Beeld Jacob Cats Een vlag moet op grote afstand zijn te herkennen Vrijdag 16 oktober 2009 Mensen die altijd pijn hebben moeten hun pijngrens verleggen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Brouwershaven heeft volgend jaar twéé standbeelden van Ja cob Cats. Het gerestaureerde or- gineel komt in de kerk te staan. Een replica in brons gaat de Markt sieren door Ton van den Nouweland BROUWERSHAVEN - Na 180 jaar ver dwijnt het standbeeld van Jacob Cats van de Markt in Brouwersha ven. Het beeld wordt volgend jaar gerestaureerd en krijgt daarna een permanente plek in de Sint Nico laaskerk. Vervolgens wordt van het gerestaureerde beeld een bronzen afgietsel gemaakt dat op de ver trouwde plek op de Mark komt te staan. Dat zijn de stichting Renesse en de gemeente Schouwen-Duive- land overeen gekomen. Het restau ratiewerk begint in het eerste kwartaal van volgend jaar. De kos ten zijn - met een maximum van 30.000 euro - voor rekening van de stichting Renesse. Het standbeeld van de in Brou wershaven geboren dichter en staatsman Jacob Cats heeft ernstig te lijden onder de tand des tijds. „Het beeld is verweerd. De han den zijn kapot en er breken soms stukken af', zegt administrateur Dick Kooman van de stichting Renesse. Sinds de millenniumwis seling bestaat bij de gemeente het besef dat het beeld restauratie be hoeft. De contouren van het beeld houwwerk vervagen. Bij een schoonmaakbeurt in 2003 - toen bleek dat het beeld oor spronkelijk spierwit was - kwam vast te staan dat met het herstel niet lang meer moest worden ge wacht. Omdat het beeld is gehouwen uit de relatief zachte natuursteen Pier re de Rochfort suggereerde ge meentearchivaris Huib Uil een re plica in een hardere steensoort te maken. Met een bronzen replica buiten en het origineel binnen in de kerk wordt Uils advies goed deels gevolgd. De restauratie wordt door een gespecialiseerde steenhouwer uit Middelburg uitge voerd in de kerk van Brouwersha ven. De kerkenraad ging gisteren ak koord met deze werkzaamheden en de permanente plaatsing van het origineel in de kerk. Volgens Dick Kooman van de stichting Renesse is ook de stadsraad Brou wershaven enthousiast over de plannen met het standbeeld. Het vierkante voetstuk van het beeld, dat is gemaakt van Ecausijnse steen, is gescheurd en wordt ook door de steenhouwer hersteld. De replica krijgt dezelfde grootte als het origineel. De stichting Renesse deed het ge meentebestuur het aanbod tot res tauratie omdat de stichting het lo kale cultureel erfgoed voor het na geslacht wil behouden. Bij de onthulling komend voorjaar biedt de stichting het bronzen beeld aan de gemeente aan. De oude dichter zelf had er het volgen de van kunnen zeggen: 'Gheen ver- blyden, als naer het lyden' (uit: Sinne- en Minnebeelden 1672). Het beeld van Jacob Cats op de Markt in Brouwershaven is tussen 1827 en 1829 gemaakt door de Gentse kunstenaar Philippe Par- mentier. Het beeld werd op 11 december 1829 onthuld door de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen. Het was toen het derde stenen standbeeld in Nederland. In Rotter dam stond Desiderius Erasmus en in Haarlem Laurens Janszoon Cos- ter. Jacob Cats werd op 10 november 1577 in Brouwershaven geboren. Hij ging naar school in Zierikzee. De dichter/staatsman overleed op 12 september 1660 in Den Haag. Vanwege zijn calvinistisch, moralisti sche rijmen - 'Kinderen zijn hinde ren' - is Cats nog steeds de meest geciteerde Nederlandse literator. Het beeld van Jacob Cats wordt gerestaureerd en in brons gekopieerd. foto Ronald den Dekker ZIERIKZEE - De Zeelandbrug gaat in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 oktober een nacht extra dicht in verband met werk- zaameden. De Oosttoren die gebruikt wordt voor conserveringswerkzaamhe- den wordt weggehaald. Vanaf mid dernacht tot ongeveer 5 uur 's och tends moet alle verkeer omrijden via de Stormvloedkering. Met bor den wordt die route aangegeven. In geval van nood worden wel am bulances doorgelaten. Gewend als hij is om havenbaron nen het vuur na aan de schenen te leggen, komt die ex-vakbondsman uit Zierikzee soms wat intimiderend over. Voeg daarbij zijn forse postuur en zijn op een scheepsbel gelijkend stemvolume en het beeld is compleet. Als er in de krant weer 'zo'n voortref felijk stuk' over sociale voorzienin gen staat, wil dit gestaalde kader wel eens het redactielokaal binnenlo pen om een extra krantje voor zijn archief. Daarbij geeft hij en passant zijn mening over de AOW-leeftijd in het bijzonder en het sociaal onrecht in het algemeen. Dat was ook gisteren het geval. Met het krantje in zijn hand bulderde de man: „Hoeveel mensen werken hier eigenlijk nog?" Denkend aan reorga nisaties en ontslag sprong de redac tiechef op en antwoordde: „Zes. Is daar wat mis mee dan?" „Neuh," luidde het antwoord. „Ik dacht. Ik breng eens wat mee voor bij de koffie." CBW-erkend Mortiereboulevard 20 - Middelburg - T: 0118 606671 - E: superkeukensmiddelburg@vanbellewonen.ni Marconistraat 28a - Goes - T: 0118-431278 - E: superkeukensgoes@vanbeliewonen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49