Wammes laat eindstrijd lopen PZC 39 Foppe kan het niet laten WK IN LONDEN Turner zegt vanwege griep en rugproblemen af voor meerkampfinale 37 39 Badmintonster Yao Jie kondigt afscheid aan Bolt gaat cricketen met zijn idool Gayle Forse nederlaag voor handbalsters Oranje Meerkamptitel voor Japanner Uchimura Argentinië wint en dus is Lionel Messi van de partij op het WK Vrijdag 16 oktobe'r 2009 KAAPSTAD - De trainer die al met pensioen was, keert toch weer terug op het veld. Foppe de Haan (66) nam in juli van dit jaar afscheid als bondscoach bij de KNVB omdat hij het rustiger aan wilde doen, maar gaat morgen aan de slag bij Ajax Cape Town in Zuid-Afrika. In Kaapstad heeft hij een contract getekend dat tot en met het ein de van dit seizoen loopt. De Zuid-Afrikaanse satellietclub van het Neder landse Ajax polste onlangs of De Haan zin had om Mushin Ertugal, die naar het Turkse Sivasspor is vertrokken, op te volgen. Na overleg met zijn echtgenote Geke was De Haan er vrij snel uit. De twee waren in februari met vakantie in Zuid-Afrika en raakten onder de indruk van het land. Afgelopen weekeinde ging De Haan opnieuw naar Kaapstad en nam hij het aanbod van de club in beraad. Ajax Cape Town staat na tien wedstrij den zesde in de Zuid-Afrikaanse hoogste liga en speelt volgende week zondag de bekerfinale. De Haan zal dan al op de bank zitten. Hans Vonk (39) staat bij de club onder de lat en hoopt een plaats af te dwingen in de nationale ploeg. door Herman Wissink LONDEN - In de mixed-zone van de Oï-Arena in Londen zit Jeffrey Wammes lusteloos tegen een dranghek aangeleund. Het is aan hem en topsportcoördinator Hans Gootjes om het slechte nieuws te brengen. De turner voert, voordat de Nederlandse media binnen druppelt, nog een laatste gesprekje met coach Bram van Bokhoven en bondsarts Liesbeth Lim. Als Gootjes de onheilstijding brengt, hangt de 22-jarige turner een paar meter verderop over het hek, de armen naar beneden bun gelend. „We hebben besloten om Jeffrey terug te trekken voor de meerkamp. Jeffrey gaat zich volle dig richten op de toestelfinale van zondag", is de bom die bij ieder een inslaat. Een elfde plaats tijdens de kwalificatie, dat had een Neder landse turner nog nooit gepres teerd en gaf dus perspectieven op een verbetering van zijn vijftiende plek tijdens de WK-finale van 2005 in Melbourne. Jeffrey Wammes Het is een optelsom van de gebeur tenissen. Bijna drie weken geleden deed de Nederlandse turntop mee aan een wedstrijd in Qatar, Wam mes kwam ziek terug. Om uit te sluiten dat het om een besmette lijk virus ging, wellicht de Mexi caanse griep, reisde de turner sa men met Lim een dag later naar Londen. „Het was daar bloed heet", zegt Wammes. „Buiten 45 graden en in de zaal stond de airco te blazen, voelde je gewoon de wind." Daar kwam bovenop dat de turner ook nog eens last kreeg van zijn rug. Pijn die uitstraalde naar zijn benen. Het waren in Lon den een paar zware dagen. Zondag werd de laatste training in de grote zaal van de tot 02-Arena opgelap te Millennium Dome afgewerkt. Het werd een slijtageslag die duur de van acht uur 's ochtends tot middernacht. Ook de kwalificatie wedstrijd van dinsdag was voor Wammes zwaar. De turner kwam pas in de laatste groep in actie en was pas tegen half twaalf's avonds klaar. Een goede cooling-down kwam er niet van. „We hoopten dat ik op de dagen na de wedstrijd voldoende zou herstellen om toch mee te kunnen doen", legt hij uit. Maar op de wed strijddag werd Wammes niet lek ker wakker. „Het is supermoeilijk Tourorganisatie lost belofte aan Zeeland nu alsnog in Zuid-Afrika organiseert volgend jaar het wereld kampioenschap. Ook dat is een reden voor De Haan om het avontuur aan te gaan. „Als je wat wilt, moet je er nu heen gaan. Het is mooi om de aanloop van het WK mee te maken." Het is een kans uit duizenden, vindt De Haan. „Mijn vrouw was meteen enthousiast en dat was ze niet bij andere clubs. Bovendien, de natuur is verschrikkelijk mooi in Kaapstad. Het kan nu nog. Ik ben in mijn leven niet vaak egoïstisch geweest, maar nu wilde ik wel eens een keer voor mezelf kiezen." foto Marcel Antonisse om te zeggen dat je dan niet mee doet. Maar een meerkamp is een vermoeiende wedstrijd. Het is niet zo dat je je door één toestel moet raggen. Het zijn zes zware onder delen. Nu heb ik een goed gevoel over de kwalificatiewedstrijd. Als ik nu mee zou doen, loop ik het ri sico dat ik een paar grote fouten maak en dan heb je er toch een an der gevoel bij. Iedereen merkt wel eens dat zijn lichaam aan rust toe is. Maar bij mij is het wel op het verkeerde moment." Ook zijn coach Van Bokhoven baalt. „Het doel was de meerkamp- finale te halen. Als je hem dan haalt, wil je hem ook turnen. Maar het was al een strijd om Jef frey voor dinsdag fit te krijgen." Als Wammes zijn verhaal heeft verteld, spoedt hij zich terug naar de taxiboot die hem over de Theems terugbrengt naar het Guo- man-hotel, waar hij zich in alle rust kan gaan voorbereiden op zondag. „Achteraf zal blijken of we een goede beslissing hebben geno men", zegt Gootjes. Tip? sport@pzc.nl ALMERE Badmintoninternational Yao Jie zet na de China Open in december een punt achter haar internationale loopbaan. De 32-jarige topper is dan ook niet meer beschikbaar voor het nationale team. „Mijn man en ik willen graag kinderen", zo verklaarde de geboren Chinese haar komend afscheid. Yao Jie is ge trouwd met badmintonner Eric Pang. Ze blijft voorlopig wel in de Nederlandse competitie spelen. KINGSTON Olympisch sprintkampioen Usain Bolt geeft voor één dag de atletiek op voor cricket. De Jamaicaan doet zondag mee aan een minitoernooi. De snelste man ter wereld mag bat ten met topspelers van de West In- dies, onder wie Chris Gayle. „Cricket is mijn eerste liefde. Ik ben ermee opgegroeid", zei Bolt. „Chris Gayle bewonder ik om zijn krachtige batten en kalme hou ding. Hij is mijn idool." RIJEKA Het Nederlands vrouwenhandbal- team is de kwalificatiereeks voor het Europees kampioenschap in 2010 begonnen met een stevige ne derlaag. In Rijeka versloeg het ge routineerde Kroatië - dat vorig jaar vijfde werd op het EK - de formatie van bondscoach Henk Groener met 32-23. Bij de rust keek Oranje al tegen een 19-11-achterstand aan. Ma cedonië en Litouwen zijn de ande re tegenstanders in de poule. LONDEN De Japanner Kohei Uchimura heeft bij het WK turnen in Londen de ti tel op de meerkamp veroverd. De nummer twee van de Spelen van Peking bereikte na zes toestellen een eindscore van 91,500. Uchimu ra (20) hield de Britse hoop Daniel Keatings (88,925) achter zich. Titel verdediger en olympisch kam pioen Wei Yang was er niet bij in Londen. De Chinees beëindigde af gelopen zomer zijn loopbaan. MEEST GELEZEN 1Vedetten vrezen Zeeuwse wind 2. Touretappe in Zeeland gevaarlijk 3. Een lastig Tourtje STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Kijk ook eens op de sportblogs via www.pzc.nl/blogs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39