21 zeelan PW zet eerste stappen Herrie om splitsing Delta Mandjessysteem PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! En als de PVV in de Staten komt? mm VERKIEZINGEN De Partij voor de Vrijheid werft kandidaat-politici voor Provin ciale Staten. Hoewel het niet storm loopt, zijn nog deze maand de eerste sollicitatiegesprekken. 'De PW wil in Zeeland geen eendagsvlieg worden' Wat is en wil de Partij voor de Vrijheid? vrijdag 16 oktober 2009 door Ondine van der Vleuten Twee maanden geleden was hun huishouding nog heel overzichtelijk geregeld. Dat wil zeggen: zij deed de was, poetste, schreef verjaardagskaarten en dekte de ta fel; hij gaf schilderles, kookte en deed de grote boodschappen. Om maar even een idee te geven van de taakverdeling. Die ordening werd flink overhoop geschopt toen zij haar knie brak. Tijdens een dineetje, van tafellinnen tot bloemstuk geheel door de heer des huizes verzorgd, vertelde hij wat er toen op hem afkwam. De was bijvoorbeeld, bleek een verfijnde aangelegenheid, waarbij het wasgoed gesorteerd diende te worden in zes temperatuur- en kleurgroepen, die elk een afzon derlijke behandeling vergden. Daar was alleen uit te komen met een uitgebreide, door haar ge schreven handleiding ('Zwarte was: 30 graden, Black Velvet, azijn, klein beetje Robijn Fijn', etc). Achter de toiletpot bleek zij al 22 jaar een emmertje met desinfectie- middel te verbergen, waarin het COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nh Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeiiws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezörging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda' U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste' 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAi4) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt d,e bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54Ó50, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. houdertje van een leeg wc-spoel- blokje in de week stond. Zodat het klaar was voor hergebruik, als er een blokje verwisseld moest worden. Van recenter datum, der tien jaar geleden, was een mandjes systeem om spulletjes van de ene etage naar de volgende te vervoe ren, en vice versa. Hij had de mandjes wel opgemerkt, maar hun fiinctie was nooit echt tot hem doorgedrongen. En zo wer den meer huishoudelijke gehei men ontsluierd. Gisteren liep de onverhoopte mantelzorger de trap af, langs de was die in het trapgat te drogen hing, en betrapte zichzelf erop dat hij in het voorbijgaan even voelde of de lakens al droog waren. „Ik ben veranderd", sprak hij plechtig. „Toen ik eenmaal berust te in de uitzichtloosheid van de huishoudelijke taken, begon ik er de schoonheid van in te zien, en dankbaarheid te voelen voor alles wat onderdeel uitmaakt van dit huishouden. Zoals dit kopje. Nog wat koffie?" Ik hoorde het al. Die werd nooit meer de oude. door Jeffrey Kutterink Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De Partij Voor de Vrij heid (PW) krijgt voet aan de grond in Zeeland. „Er hebben zich nog geen tiental len kandidaten gemeld naar aanlei ding van de advertentie in de PZC, maar we zijn een eind." Dat zegt Lucas Hartong, voor de PW coör dinator provinciale verkiezingen in Zeeland. De PW richt zich in Zeeland voor- 'al op de verkiezingen van Provin ciale Staten in maart 2011. „Er zijn 39 zetels te verdelen in de Staten van Zeeland. We hopen tussen de vijf en acht zetels te halen. Dat ba seren we onder meer op het stem gedrag bij de afgelopen verkiezin gen voor het Europees Parlement. We zoeken in Zeeland vijftien se rieuze kandidaten. Op de adverten tie in de PZC hebben zich nog geen tientallen kandidaten ge meld, maar we gaan aardig naar dat getal toe." Hoeveel mensen zich precies heb ben gemeld, geeft Hartong niet prijs. „Dat aantal van vijftien kan didaten is wel nodig. Mocht de PW de tweede of derde partij in Zeeland worden, dan heb je ook mensen nodig die eventueel deel kunnen nemen aan het dagelijks provinciebestuur." De PW is er niet bang voor dat door een snelle groei ongeschikte kandidaten binnen worden ge haald en de partij daardoor op ter mijn verdeeld raakt. Lucas Hartong, PVV-coördinator Hartong: „Kijk naar de Tweede Ka merfractie. Die functioneert uitste kend. Ook in de zoektocht in Zee land gaan we niet over één nacht ijs. We gaan zeer zorgvuldig te werk en kiezen geen mensen uit extreme hoek, niét uit de linkse en niet uit de rechtse. We zoeken ook in eigen kring en via ons netwerk. Dat een fractie bestaat uit nieuwe mensen is helemaal niet erg. Maar we willen wel dat het mensen zijn die de Zeeuwse situatie kennen. De PW wil in Zeeland geen een dagsvlieg worden." Deze maand starten de sollicitatie- De Partij voor de Vrijheid komt voort uit de Groep Wilders, de voormalige eenmansfractie van Geert Wilders. Hij stapte op 3 sep tember 2004 uit de Tweede- Kamerfractie van de WD. De Vereniging Groep Wilders regis treerde op 22 februari 2006 bij de Kiesraad de Partij voor de Vrijheid (PW). De PW is een vereniging met be sloten karakter en kent geen le den, maar donateurs en vrijwilli gers. - C Belangrijkste programmapunt: het tegengaan van de vermeende isla misering van Nederland. In de Tweede Kamer heeft de par tij 9 van de 150 zetels. In het Europees Parlement is de PW vertegenwoordigd met vier ze tels. Lijsttrekker is Barry Madlener. De PW krijgt de extra zetel in het Europees Parlement waarop Neder land recht heeft als het Verdrag van Lissabon in werking treedt. Daarmee komt de partij op vijf ze tels in het Europees Parlement. gesprekken met Zeeuwse kandida ten. „Nog dit jaar wordt een basis groep geselecteerd van goede kan didaten", stelt Hartong. „Die mensen gaan vanaf begin vol gend jaar een training volgen. Daarin bereiden we mensen voor op het politieke werk en leren we hen hoe het er in de politiek aan toegaat. Veel mensen hebben een andere baan en zijn niet tot op de op de puntjes bekend met de poli tiek." In de tweede helft van het vol gend jaar wordt een kandidaten lijst samengesteld. „Dan bepalen we wie op welke plek terecht komt." Hartong is overigens aankomend vijfde Europarlementslid namens de PW. De Partij voor de Vrijheid behaalde tijdens de verkiezingen voor het Europees Parlement dit jaar vier zetels. De partij krijgt nog een vijfde toebedeeld bij ratificatie van het Verdrag van Lissabon (de 26e Nederlandse zetel). „Ik blijf coördinator voor de pro vinciale verkiezingen in Zeeland. Zowel Tweede Kamerleden als Eu roparlementariërs houden op die manier contact met de basis en trekken zich niet terug in een ivo ren toren." Leen Harpe, GroenLinks: „Ik zal ze netjes groeten, net zoals de melkboer en de slager, maar dat is het." Kees Bierens, WD: „Als ze op een normale manier gekozen zijn, doen ze gewoon mee. We zullen het gesprek met hen niet uit de weg gaan." Goos Roeland, SGP: „Het staat ie dereen vrij mee te doen. ]e moet op de een of andere manier toch in gesprek blijven. Als je ze hele maal negeert, zouden ze de marte laar kunnen gaan spelen." door Jeffrey Kutterink Rekeningnummer Handtekening De P2C gaat zorgvuldig om met peisoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Provincie en ge meenten zijn het oneens of en hoe energiebedrijf Delta en water bedrijf Evides gesplitst moeten worden. De provincie en een aan tal gemeenten is bovendien geïrri teerd over de houding van Delta. De aandeelhouders zijn gisteren in een besloten bijeenkomst door Delta geïnformeerd. Delta voorziet grote problemen als na de wette lijk opgelegd splitsing nóg een poot van het bedrijf wordt uitge rukt. De Centrale Ondernemings raad stelde eerder deze week in de ze krant dat dat de 'doodsklap' is voor Delta. Directeur Peter Boer- ma: „Ik ben er verantwoordelijk voor dat Delta een stevig en stabiel bedrijf is en blijft. Het is in econo misch zwaar weer niet verstandig om de randen op te zoeken van wat kan en niet kan." Uit betrouwbare bronnen blijkt dat hij de aandeelhouders gisteren twee varianten heeft voorgelegd. Delta's voorkeur is het handhaven van de huidige situatie met de af spraak dat de winst van Evides re gelrecht gaat naar provincie en ge meenten. Een tweede oplossing is het loskoppelen, maar dan moeten provincie en gemeenten daarvoor flink betalen. Delta heeft destijds voor de fusie met Waterbedrijf Eu ropoort het eigen waterbedrijf per soneel en 260 miljoen euro inge bracht. Hoewel geen van de aan deelhouders Delta wil laten omval len, is het voor de provincie geen vraag of Delta en Evides uit elkaar moeten, maar hoe. Voor de provin cie zijn de twee varianten onbe spreekbaar. Verschillende gemeen ten vrezen "echter dat de scheiding leidt tot de ondergang van Delta. Daarom stellen de aandeelhouders een onafhankelijk onderzoek in. Daaruit moet blijken hoe de bedrij ven ontvlochten kunnen worden en wat de gevolgen zijn. Niet in no vember, maar in februari nemen ze een besluit. De provincie en een aantal gemeenten vindt dat Delta de splitsing traineert. De pro vincie wil dat Evides hoe dan ook in publieke handen komt. Daar door hebben ze meer invloed en vloeit de winst regelrecht naar pro vincie en gemeenten (en niet ge trapt via Delta zoals nu). Delta zou niet tegemoet willen komen aan de wens van de provincie (hoofdaandeelhouder)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2