'Wat je met micro-organismen mag doen, mag dat ook met dieren en uiteindelijk met mensen?' Nagel groeit 5 tot 10 nanometer per minuut vrijdag 16 oktober 2009 Rinie van Est, trendcatcher Rathenau Instituut 13 e vragen n. Maar er wordt ook al gewerkt ran écht kunstmatig leven. Chemici tellen zich de vraag hoe de stap 'an dode naar levende materie is ge naakt, de chemische evolutie. Tien aar geleden was je nog voor gek 'erklaard als je dacht dat dat kon. du verwachten vele chemici dat iet echt haalbaar is." Vat zijn de belangrijkste ethische di- emma's ,Die lopen uiteen van heel mon- lain tot filosofisch. Het 'ombou- ven' van een bacterie om er een nalariamedicijn mee te maken, ijkt prachtig. Maar is het ook vei- ig? En dreigt hier het gevaar van >io-terrorisme? Misschien beroof je roeren in Afrika die nu planten ver- louwen voor medicijnen wel van ïun brood. En mag je wel op de toel van de schepper gaan zitten? foe bijzonder vinden we het leven traks nog als we er zo mee om- ;aan? Wat je met micro-organis- nen mag, mag dat ook met dieren :n uiteindelijk met mensen? Die liscussie is er nu nog niet, maar je roelt 'm aankomen." leeft het zin om nu al over zulke din- en na te denken? We zijn er nu op tijd bij en sommi ge ontwikkelingen zijn zo ingrij pend dat het goed is om er nu al goed over na te denken. Ik zal het duidelijk proberen te maken met een vergelijking. We denken alle maal dat elektrische auto's nieuw zijn, maar dat is niet zo. Die waren er aan het eind van de 19e eeuw ook al, maar verloren het uiteinde lijk van auto's met een verbran dingsmotor. Maar zouden we die keus ook hebben gemaakt als we hadden geweten dat de auto behal ve vrijheid en mobiliteit ook enor me milieuproblemen met zich mee zou brengen? Misschien kunnen we er nu op tijd bij zijn." En hoe zit het dan met nanodeeltjes als 'het asbest van de 21ste eeuw'? „We moeten de veiligheid inder daad heel goed in de gaten houden. Het Europees Parlement hamert daar ook op. Maar die vrees is geba seerd op onderzoeken naar hele lan ge koolstofnanobuisjes. Als je die in grote hoeveelheden bij ratten en muizen injecteert, krijg je soortgelij ke schadelijke effecten als met as best. En zo zijn de meeste nanodeel tjes niet." Hoe moeten we die maatschappelijke discussie voeren? *4 Wh „Volgens mij is het kernbegrip 'menselijke duurzaamheid'. Een voorbeeld. Er bestaan 'tomtoms' voor verstandelijk gehandicapten, met duidelijke instructies, waarmee ze makkelijker zelf op pad kunnen en zo zelfstandiger kunnen leven. Prachtig! Maar in Japan wordt onge veer dezelfde techniek ontwikkeld om verpleegsters in de gaten te hou den. Niet alleen waar ze zijn, maar ook hun precieze bewegingen; zo is te zien of ze hun handen wassen of een spuit zetten. In de opleiding is dat misschien nog handig, maar als je er ménsen echt mee gaat contro leren, maak je er robots van. Daar zijn wij mensen niet bij gebaat. Het zelfde geldt voor het heel vroeg dia gnosticeren van ziekten met na- no-techniek. Als daar geen therapie tegenover staat, moet je dat dan ei genlijk wel willen? De vraag is of technieken mensen empoweren of in hun sores achterlaten." Leven als Bouwpakket - Ethisch verken nen van een nieuwe technologische golf. Tsjalling Swierstra, Marianne Boe- nink, Bart Walhout en Rinie van Est (red.). Uitgeverij Klement. ISBN 9789086870493, 214 pagina's, prijs: 19,95 euro. Nanotechnologie behelst het ma ken of vertimmeren van materie op de kleinst mogelijke schaal. Een nanometer is een miljardste meter. Om duidelijk te maken wat dat is: een menselijke vingernagel groeit per minuut 5 tot 10 nanometer. Nanotechneuten werken in het ge bied kleiner dan 100 nanometer: het domein van atomen en molecu len. Nanotechniek geeft zo een blik in de kleinste bouwstenen van de biologie, chemie, elektrotech niek en fysica. Materiaalwetenschappers experi menteerden het eerst met stoffen op nanoschaal. Ze schiepen materi alen met hele nieuwe eigenschap pen. In 1985 maakten ze de bucky- ball, een koolstofmolecuul dat er uitziet als een voetbal van vijf- en zeshoeken. Vier jaar later schrijft Don Eigler met 35 losse atomen de naam van zijn werkgever - IBM - op een metalen plaatje. sar Er zijn inmiddels volop toepassin gen. Zo zijn er zonnebrandcrèmes en deodorants op de markt met zil ver en titaniumdeeltjes op na noschaal. Ook zijn er krasbestendi- ge nano-autolakken. Er wordt driftig gewerkt aan een voudig te maken nano-zonnepane- len met een hoog rendement. De ze ontwikkeling zou wel eens voor een doorbraak van zonne-energie kunnen gaan zorgen, zeggen opti misten. 9 Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu telde een jaar geleden ongeveer tweehonderd producten die nanomaterialen be vatten en verkrijgbaar zijn in Neder land. Het gaat vooral om nanovor- men van zilver (anti-bacteriële wer king), titaniumdioxide (absorptie van UV-straling in zonnebrand crème), ceriumdioxide (toege voegd aan dieselbrandstof om de uitstoot van roet te verminderen en energie te besparen) en kool stofbuisjes (licht en sterk, elektro nisch geleidend). Maar nanotechnologie gaat veel verder dan het in elkaar zetten van nieuwe materialen. Ze geeft ook een impuls aan biotechnologie, in formatietechnologie en hersenwe- tenschappen. Dit wordt ook wel aangeduid als NBIC-convergentie: het samengaan van de weten schapsgebieden Nano, Bio, Info en Cogno. Nanotechnologie is hierin de aanjager, omdat opTianoschaal belangrijke biologische processen plaatsvinden en er genen, bits en neurale processen (kunnen) samen komen. 9 Met nanodraadjes in de hersenen kan met kleine stroomstootjes menselijk gedrag worden beïn vloed. Parkinsonpatiënten trillen bij voorbeeld minder als bepaalde ge bieden van hun hersenen elektro nisch worden gestimuleerd. 9 Het werkt ook andersom: kleine sensoren die het oog van de chauf feur in de gaten houden, kunnen een auto laten remmen bij een plotselinge schrikreactie. Vijf jaar gele den kreeg de Ameri kaan Mat thew Nagle, verlamd door een dwarslaesie, minuscule elektroden in zijn herse nen waarmee hij apparaten kan be dienen. Zo kan hij een cursor over een computerscherm bewegen en zijn e-mail openen door er simpel weg aan te denken. Het Craig Venter Institute beweert binnenkort met de eerste kunstma tige bacterie te komen. Het zou de eerste door de mens geschapen vorm van leven zijn. De bacterie heeft al een koosnaampje gekre gen: Synthia, met een knipoog naar het eerste gekloonde schaap Dolly: 9 Ondernemer Craig Venter bouwde anderhalf jaar geleden al een bacte rie na door te 'knippen en plakken' met bestaand genetisch materiaal. Een geheel nieuwe bacterie maken is de volgende stap. De bacterie zou heel efficiënt ener gie moeten gaan produceren. Ven ter wil over vijf jaar een 100 pro cent synthetisch menselijk ge noom maken. Dat zou een stap richting designerbaby's zijn. Een universiteit op Taiwan maakte een bacterie die wellicht nierdialy- semachines kan vervangen. Ook worden er nano-kankermedicijnen ontwikkeld die een gezwel opzoe ken en alleen daar actief worden. Philips werkt aan de iPill, die in het lichaam metingen verricht, draad loos communiceert en desnoods medicijnen afgeeft. Net als de mi ni-onderzeeboot in de science fic tion film 'Fantastic Voyage' uit 1966. Voor meer informatie: www.rathenau.nl www.nanopodium.nl www.tno.nl www.nanoned.nl Toepassing nanotechnologie Gezondheid en levenswetenschappen U Overige zoals milieu, energie, constructie, huishouding, etc. B Defensie en veiligheid j Informatie- en communicatie technologie (ICT) '81 Chemicaliën Consumptiegoederen infographic; CRW/bron: Technology Transfer Center

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13