121 nanotechnologie Nanotechnologie is knutselen aan do de én levende ma terie op het niveau van atomen en mo leculen. De komen de anderhalfjaar vindt er in Neder land een 'maat schappelijke dia loog' over plaats. Want veel dingen die tot voor kort nog science fiction waren, zijn nu al wetenschap of zelfs werkelijkheid. vrijdag 16 oktober 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Kleine deeltjes, gro door Joep Trommelen f e discussie I moet niet al- leen gaan over W 'ja'of'nee' M maar veel meer over 'hoe'. De vragen zijn niet zo simpel als ze misschien lijken en vragen om een subtiel debat", zegt Rinie van Est, 'trendcatcher' bij het Rathe- nau Instituut, dat het debat aan zwengelt met een boek met de veel zeggende titel 'Leven als bouwpak ket - ethisch verkennen van een nieuwe technologische golf. Bij de presentatie van het boek is de uitslag van een onderzoek onder ruim 2.500 Nederlanders bekendge maakt: 46 procent had nog nooit van nanotechnologie gehoord. Het onderzoek werd gehouden in op dracht van de Commissie Maat schappelijke Dialoog Nanotechnolo gie. Van Est werkte mee aan 'Leven als bouwpakket'. Het boek gaat over veel meer dan alleen nanotechnolo gie. Want met nanotechnologie als 'aanjager' zorgt de combinatie met biotechnologie, informatietechnolo gie en hersenwetenschappen voor 'een nieuwe technologische golf. Een revolutie die van de mens een schepper van leven kan gaan ma ken. En dat zal voor flinke verande ringen gaan zorgen, voorspelt Van Est. Hoe ingrijpend is dit? „Ik sluit graag aan bij Alvin Toffler, schrijver van het beroemde boek 'De Derde Golf. De eerste was de opkomst van de landbouw, de twee de de industriële revolutie en de derde de informatierevolutie na de Tweede Wereldoorlog. Dit wordt de vierde: de integratie van nano, bio, info en cogno. Niet langer kun nen we levende en dode materie al leen maar bewerken; als je de huidi ge ontwikkelingen doortrekt, zit het er aan te komen dat we binnen afzienbare tijd ook echt leven gaan scheppen. En we kunnen ingrijpen in hersenactiviteiten op een niveau dat helemaal nieuw is." Dat klinkt heel eng, de mens op de stoel van de schepper. Is de angst voor monsters van Frankenstein terecht? „Daar moeten we ook heel goed over nadenken. Maar het gaat niet alleen over enge dingen, maar bij voorbeeld ook over oplossingen voor ziekten en milieuproblemen. Zo denken synthetische biologen kunstmatige biobrandstoffen te kunnen maken. Er zit een enorme hoop achter heel veel ontwikkelin gen. De uiterste keerzijde is dat je een wereld kan krijgen waarin wij in total control zijn, een Brave New World, waarin we misschien nog wel gelukkig lijken, maar totaal ont menselijkt. Ons punt in het boek is: je moet niet bang zijn voor die tech nologische golf, maar er op een ver antwoorde manier op meesurfen." Niets is onmogelijk? „De Amerikaan Craig Venter staat op het punt voor het eerst in de ge schiedenis kunstmatig leven te ma ken. Hij bouwt van de grond af aan alle erfelijke informatie op. Dat kunstmatige DNA bouwt hij wel nog in een bestaande bacterie 14 i1 4 4 A A Mi 1.J ,-i Sm m 1 S Sculptuur van Nathan Sawaya, gebruikt voor de omslag van de bundel Le ven als Bouwpakket. foto WENN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12