T Het kww&h TRAACSCHUIM Traagschuim (ook wel NASAschuim genoemd) is mo menteel bijzonder populair. Het is een warmtegevoelige, dichte schuimsoort met open celstruc tuur, die zich dankzij een goede drukpuntverdeling voegt naar de lichaamsvorm. Een goede kwali teit traagschuim wordt bij een uitwendige lichaamstemperatuur van 29,5 graden zachter, laat de druk verdwijnen en veert niet di rect terug. Traagschuim wordt dan ook gebruikt in de medische sector. Traagschuim heeft iets minder goede ventilatie-eigen- schappen. W" KOUDSCHUIM Koudschuimmatrassen worden vervaardigd uit polyurethaan met een zeer open celstructuur en veel veerkracht, waardoor het een goede ondersteuning biedt. Koudschuim is vormvast en luchtdoorlatend en wordt ook wel in combinatie met traag schuim gebruikt. LUCHTGEVEERD Kern van de luchtgeveerde ma tras is een zak van vinyl gevuld met lucht, omsloten door latex of koudschuim. De hardheid is in te stellen met een elektrische pomp. Dit type matras is erkend als antidecubitus (tegen doorlig gen). WATERBED Een waterbed, ooit ontworpen als remedie tegen doorliggen, is een kunststof zak, gevuld met water. Groot voordeel is de warm teregulatie en variabele stabili teit. Liggen op een waterbed geeft een gevoel van zweven. De drukpuntverdeling is beter dan bij alle andere soorten, omdat zware delen worden 'wegge duwd', terwijl lichte delen extra druk krijgen. Zo wordt het gehe le lichaam optimaal onder steund. Een variant op het water bed is het gelbed, waarbij het wa ter wordt omgezet in gel. Om een gelbed gaat een hoes met warmtespiraal, waardoor het gel bed minder energie verbruikt dan een waterbed. Met dank aan Stijns Slaapstudio, Nuenen Websites www.kwaliteitsmatrassen.nl www.traagschuim.info www.welke-matras.nl www.ergosleep.com www.tijdvoorkwaliteit.nl Bij de keuze van een hoofdkussen speelt de slaaphouding een belangrij ke rol. Een goed hoofdkussen zorgt voor optimale ondersteuning van de nek en nekwervels en kan goed vocht opnemen en afvoeren. Een kussen moet bovendien slijtvast, veerkrachtig en zacht zijn. Kussens worden vervaardigd uit natuurlijke materialen (veren, dons, la tex, kapok), synthetische (kunstvezels, traagschuim) of een mix van bei den. Natuurlijke materialen hebben de beste vochtregulatie. Globaal geldt dat buikslapers een laag kussen nodig hebben, zijslapers een hoog kussen en rugslapers een niet te hoog kussen met eventueel een nekrol. Mannen hebben een dikker hoofdkussen nodig dan vrou wen. Speciale kussens zijn het antisnurkkussen, het steunkus- sen, het waterkussen en het an ti-allergische kussen. Opblaas bare reiskussens kunnen mee in de koffer. Een afneembare, wasbare hoes om een matras is om hygiënische redenen onmisbaar. Maar voor elk type is het advies van de branche: na tien jaar is een matras aan vervanging toe. Veerkracht en draagvermogen nemen af, evenals de ventilerende eigenschappen. Een bedbodem gaat gemiddeld twintig jaar mee. Hoofdkussens moeten om hygiënische redenen al na vijfjaar worden vervangen. De Royal Wellness van Au ping heeft extra s zoals lucht massage, een programmeer baar klimaatsysteem, hot spot (gerichte warmte), op tioneel XBS (eXtra Back Sup port) en een draadloze infra rood handset. Verkrijgbaar vanaf 9.000 euro. V" A Ook bij dekbedden speelt persoonlijke voorkeur een grote rol. Houd je van luchtig of zwaar over je heen, moet het dekbed goed ventileren en goed wasbaar zijn? Heeft u liever een synthetisch of natuurlijk dek bed? Silvana biedt op de site een test 'ontdek je dekbed. Synthetische dekbedden zijn goed wasbaar en anti-allergisch. Toch zijn er ook dekbedden van natuurlijke materialen die geschikt zijn voor mensen met een allergie. Dons houdt veel warmte vast, isoleert en is toch licht van gewicht. Wol absorbeert goed en is daarmee ideaal voor wie veel transpireert. Een vierseizoenendekbed is in al deze materialen verkrijgbaar. Er zijn tegenwoordig ook dekbedden met climate control voor wie het 's nachts afwisselend warm en koud heeft. De donzen dek bedden hebben onder de tijk een spe ciale laag die zich aanpast aan de ei gen lichaamstemperatuur. De keuze in dekbedden en de variatie in prijzen is enorm. Oök hierbij geldt dat een goede oriëntatie en advies van een slaapspecialist kan helpen bij Climate Control dekbed van de juiste aanschaf. Silvana. LATTENBODEM Een lattenbodem is geschikt voor in dividuele ondersteuning omdat de latten onafhankelijk van elkaar be wegen. Dit type is verend-in-frame of ve- rend-over-frame met 15, 28 of 42 lat ten. Het laatste type veert meer dan het eerste. Hoe meer latten, hoe meer mogelijk heden qua matras. Ga overdag kijken en uitproberen, hoe vroeger hoe beter (ben je moe, dan ligt elk bed lekker) Stel vast of je een compleet bed wilt of alleen een matras Bedenk wat specifieke wensen/klachten zijn(allergie, rug, snel trans pireren of juist kouwelijk) Houd je van lezen of tv-kijken in bed, dan is een verstelbare bodem prettig Bedenk of je samen één matras wilt of twee aparte? Stel een budget vast of laat de keuze de prijs bepalen Bepaal of je gemak bij het stofzuigen en het opmaken van het bed belangrijk vindt Laatje goed en eerlijk voorlichten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101