8| Spanje graaft na 70 jaar Federico Garcia Lorca op Iraanse filmmaakster wil asiel in Duitsland Vuur verdrijft vakantiegangers Overdosis straling in ziekenhuis EU: Turkije is veel te Harvey Milk krijgt traag met hervorming een eigen dag Verkiezingen in India woensdag 14 oktober 2009 ITANAGAR - Kiezers staan in de rij bij een stembureau in Itanagar, de hoofdstad van de noordoostelijke Indiase deelstaat Arunachal Pradesh. Er worden verkiezingen gehouden in drie verschillende deelstaten voor lokale over heden. De stembusgang wordt gezien als een test voor de Congrespartij, de INC, die mo menteel de dienst uitmaakt op nationaal ni veau. Bij de laatste algemene verkiezingen in India, eerder dit jaar, werd de Congrespartij voor de tweede keer op rij de grootste partij van het land. foto Anupam Nath/AP BERLIJN Iraans filmmaakster Narges Kalhor (25), dochter van de media-advi seur van president Ahmadinejad, heeft asiel aangevraagd in Duits land. Ze is bang voor problemen als ze naar Iran terugkeert. Kalhor maakte The Rake, gebaseerd op het boek In de strafkolonie van Franz Kaf ka. De film veroordeelt de wreed heid van een totalitair systeem. ATHENE Honderden vakantiegangers op Eu- boea worden geëvacueerd wegens een grote bosbrand op het Griekse eiland. De sterke wind dreef het vuur gisteren in de richting van een aantal luxueuze toeristenoor den aan de kust. De kustwacht heeft een evacuatie georganiseerd. Zeshonderd mensen worden naar het Grieks vasteland verscheept. LOS ANGELES In een ziekenhuis in Los Angeles zijn 200 patiënten blootgesteld aan veel te hoge doses straling. Oor zaak is een computerstoring. De di rectie erkende de fout. Het bleef an derhalf jaar onopgemerkt. Vooral mensen die na een beroerte onder zocht werden, kregen acht keer de verantwoorde dosis binnen. Zo'n 40 procent klaagde over haaruitval. BRUSSEL SAN FRANCISCO Turkije moet aanzienlijk meer vaart maken met hervormingen om te kunnen toetreden tot de Eu ropese Unie. Dat staat in een rap port van de Europese Commissie. Specifiek noemt de commissie de gebrekkige vrijheid van meningsui ting, de persvrijheid, de grote macht van het leger en de discrimi natie van homoseksuele Turken. Er komt een 'Harvey Milk Dag' in Californië. Gouverneur Schwarze negger vond aanvankelijk dat de eerste politicus die opkwam voor homo's op lokaal niveau kon wor den herdacht. Nu wordt dat een herdenking in de hele staat op de verjaardag van Milk, 22 mei. Milk is in 1978 gedood. Sean Penn won een Oscar voor zijn rol van Milk. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - „Het graf is bij een olijfboom, dicht bij een bron aan de rand van een ondiep ravijn, tien meter vanaf de weg naar Vis- nar. Hoe zou ik die plek kunnen vergeten?" Dit is de getuigenis van de inmid dels overleden Manuel Castilla. Hij moest op bevel van de Franquis- ten de 38-jarige dichter Federico Garcia Lorca en vier andere politie ke slachtoffers begraven, nadat ze bij Granada door Franco-aanhan gers waren gefusilleerd. Sinds de dood van dictator Franco in 1975 ruziën links en rechts Spanje over de vraag of het graf waarin Lorca ligt, moet worden geopend. Rechts is fel tegen omdat het geen zin heeft 'oude wonden open te rij ten'. Links wil eerherstel om de pijn van het verlies van de oorlog en de gesneuvelde geliefden te kunnen verwerken. Voor hen is de jonge dichter het 'symbool van de Franco-repressie'. De zes nog levende familieleden van Lorca hebben zich steeds ver zet tegen de opgraving. Lorca's nicht Laura is bang dat na het op graven van haar oom de aandacht zal verslappen voor de andere 120.000 slachtoffers van de burger oorlog die nog rusten in massagra ven verspreid over heel Spanje. Bo vendien heeft de familie geen be hoefte aan de gigantische mediabe langstelling vanuit de hele wereld. Ze stemde pas toe toen de deelre- gering van Andalusië beloofde dat de media op grote afstand zouden worden gehouden. Vandaag beginnen forensische en archeologische specialisten van de universiteit van Granada met het uitmeten van het terrein en de bouw van een grote tent die het werk aan het oog van de camera's moet onttrekken. Het team moest een geheimhou dingscontract tekenen. Het mag geen camera's en telefoons meene men naar het werk. Experts uit de hele wereld hebben kennis en hulp aanboden maar Spanje heeft gekozen voor zijn ei gen mensen. Eind deze maand gaat de schop de grond in. Federico Garcia Lorca is de bekend ste Spaanse dichter in het buiten land. Naast gedichten schreef hij veel theaterstukken. Bodas de Sangre (Bloedbruiloft) en Yerma zijn twee bekende stukken. Lorca was bevriend met schilder Savador Dali en filmregisseur Luis Bunuel. Door zijn sociale bewogenheid en zijn kritiek op Franco werd hij als 'gevaarlijk' gebrandmerkt en geëxe cuteerd. Ook zijn homoseksuele geaardheid viel bij de rechtse natio nalisten verkeerd. Met Lorca werden een schoolmees ter, een gemeenteambtenaar en twee stierenvechters geëxecuteerd, óók tegenstanders van Franco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8