is van plan wel een poos te blijven 299,- zeeSanc" i 23 Jongerenraad is er ook voor de volwassenen in Balans Uw trap gestoffeerd voor 'Als mensen vinden dat er iets mis is met de jops, moeten ze contact 'Als jongeren hun plekken zelf hebben opgeknapt, verwacht ik dat ze Opnemen met de Jongerenraad.' Donna Alexander, Jongerenraad. er met meer respect mee omgaan.' Liesbeth Valk, jongerenwerker 'Je houdt altijd wrijving tussen jongeren en de omgeving. Met praten win je veel'. Liesbeth vaik Na acht jaar valt het doek voor christelijk cabaret voor Brabant en Zeeland woensdag 14 oktober 2009 mmm -* wm B frii sif Geluidsoverlast lalala- laüü" De graffiti op de muur van het Kortgeen- se praatkotje doet ver moeden dat de vaste bezoekers over enige zelfspot beschikken. Le ge blikjes en een halfverorberde portie friet decoreren de zitbank. Een meter verder staat een afval container. De nieuwe jongerenwer ker van Noord-Beveland Liesbeth Valk (29) huivert in de herfstkilte. „Ik zou het huisje graag laten op knappen door de jongeren die hier graag zijn. Ik hoop dat ze wat meer respect hebben voor dingen waar ze zelf moeite voor hebben gedaan." Het heeft eerder gewerkt, bewijst een schildering aan de achter wand. Daar prijken de namen van Nicky en Shannon Kamman, Emiel de Looff en Bas Huissoon, van de vorig generatie jongeren die elkaar trof in het praathuisje. Mede mogelijk gemaakt door een lange reeks lokale ondernemingen. Bij een nieuwe schilderbeurt ver dwijnen die tekenen. „Die hebben hun tijd hier gehad", vindt Lies beth. „Het gaat om de jongeren van nu." De net aangetreden jonge renwerker van de gemeente Noord-Beveland heeft nog meer van zulke opknapplannen. Ook voor de diverse jongeren ontmoe tings punten - 'jops' - die de ge meente telt. De staat van die hang plekken is troosteloos. Die in Wis- senkerke is vorig jaar uitgebrand, die in Colijnsplaat stemt ook al niet tot vrolijkheid. Het werk aan die jop gaat eerdaags beginnen, ver telt Valk. Dan hebben de Colijns- plaatse jongeren tenminste een droge, warme plek voor de winter. In de zomer is Noord-Beveland een prima plek voor jong leven, weet ze. „Festivals, het wakeboar- den in Kortgene, dan is er genoeg „Lang mag ze blijven!", zingt 'Enti le' later 's avonds in het praathuis je aan de Havenweg. Hij noemt zich 'oudere hangjongere'. „Ik zit hier al een paar jaartjes regelmatig met nt'n maten. Ik heb die Lies beth wel eens gezien. Ze leek me aardig. Ze begint tenminste niet meteen over rotzooi." Vooral in de winter is Noord-Beveland saai, vindt Emile. „Wat ik zou willen, is een plek om te klussen aan mijn scooter. Waar je 's avonds even kan chillen met je vrienden zon der dat de buurt je op je nek zit." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek mag Liesbeth Valk 731 te doen. Maar in de winter mag er wel wat gebeuren." Het jongerenwerk op Noord-Beve land kende de afgelopen jaren wei nig vastigheid. Liesbeths voorgan gers wisselden elkaar in vrij hoog tempo af. Zij blijft, heeft ze zich voorgenomen. En de jongeren, waarvan ze de afgelopen maanden enkele tientallen opzocht en leer de kennen, zijn het daar mee eens. jonge Noord-Bevelanders tot klant rekenen. Zoveel tien- tot vijfen twintigjarigen telt het eiland. Zelf rekent ze er graag nog wat bij: de kleine tweehonderd acht- tot tien jarigen van de gemeente. Voor hen mag het eiland ook wat meer te bieden hebben, concludeert Valk na haar eerste rondgangen af gelopen zomer. „Er is heel weinig te doen voor deze leeftijdsgroep. Kort voor de zomervakantie merk te ik op de basisscholen dat ze heel mondig zijn over wat de kin deren willen. Een kinderdisco of een soos, en speelvoorzieningen." De gemeente heeft de laatste jaren behoorlijk geïnvesteerd in speel voorzieningen voor de jeugd, vindt ze. Wissenkerke heeft een nieuwe speeltuin met - beschei den - skatebaan. Kamperland en Kats delen voortaan een mobiele skatebaan, die om de paar maan den van dorp verkast. Er is na vraag gedaan wat de dorpen graag zouden zien komen. Plannen heeft Liesbeth genoeg. „We heb ben een lasergametoernooi in de pen. En we gaan onderzoeken of er interesse is voor een voorronde van Noord-Bevelandse bandjes voor het Peerockfestival." In Kortgene krijgen de tien- tot ze ventienjarigen binnenkort een brief met de vraag wat zij in hun dorp missen. Tenminste, er komt een flyer. Want duffe brieven van de gemeente verliezen vlot de aan dacht van de doelgroep, weet Valk. „Zo'n brief gaat rechtstreeks de pa pierbak in. Op een flyer met een uitnodiging om op de website hun mening te geven, reageren ze wel." GOES - De Boodschappenjongens staan vrijdag 16 oktober voor het laatst op de planken van De My the in Goes. De Zeeuwse christelijke theater groep geeft die avond de allerlaat ste van de 190 optredens die in de afgelopen acht jaar zijn gedaan. Het cabaretprogramma Message Magic is een voorstelling die terug grijpt op de liedjes, sketches en typetjes die in de drie program ma's van de theatergroep voor kwamen. Anton Quist, Johan Wondergem, Marnix Izeboud en Remy van Keulen maakten de afge lopen jaren drie cd's met raps, sketches, hoorspelen en liedjes. Aanvang in De Mythe is 19.30 uur. De website van de Jongeren raad Noord-Beveland (www.jrnb.nl) kreeg giste renavond een stevige opfrisser. Met jongerenwerker Liesbeth Valk hebben de leden van de raad hun communicatiekanaal met hun ach terban afgestoft en geactualiseerd. En, mochten ze voldoende tijd hebben, hun hyvespagina ook. „Onze vorige beheerder is gestopt. Met Liesbeths hulp gaan we kijken of we het zelf kunnen", vertelt Donna Alexander (15) uit Colijns plaat. Ze werd afgelopen lente lid van de jongerenraad, die nu drie jaar draait op Noord-Beveland. De raad is er voor jongeren, maar net zo goed voor de volwassen Noord-Bevelanders, stelt zij. „Als zij vragen hebben over de jops of over het gedrag van jongeren, dan moeten de mensen contact opne men. Dan kunnen wij er wat mee doen." Voor Donna en veel jongeren leidt de grootste wens toch weg van het voormalige eiland. „Een nachtbus naar Goes. Daar is je middelbare school, en heb je dus je meeste vrienden. Maar 's avonds kom je nu niet weg. We logeren veel bij el kaar. Er zou op Noord-Beveland el ke week een activiteit moeten zijn. Zoals de Movietour, komende vrij dag." Dan stappen tientallen jonge ren in de speciale bus die hen voor een tientje naar de bioscoop in Vlissingen brengt. Raadslid Donna deze keer niet. „Nee, jammer, ik ga die avond dansen. Dat is in Goes, ja. We zouden wel vaker zo'n bus willen inzetten, maar daar is niet genoeg budget voor." De Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) aan de West Zeedijk in Colijnsplaat wacht op renovatie door de jongeren die er graag komen. foto Ronald den Dekker foto Willem Mieras Prijs inclusief Bonaparte Motion tapijt bij een gesloten trap van 13 treden, zonder bocht en exclusief zijkanten. De voordelen van ons Bonaparte tapijt op uw trap: geluidsarm, veilig, vuilverbergend, vakkundig gelegd. Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl Op 11 november verschijnt de zorgspecial In Balans verschijnt bij BN/DeStem, PZC, Brabants Dagblad, en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076 - 53122 77 weGGNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71