61 binnenland Politie fotografeert auto's aan de Positie Vreeman wankelt na rapport Tot acht jaar cel geëist voor ronselen meisjes KENTEKENREGISTRATIE Korps Zeeland maakt geen gebruik van datasysteem ANPR Spitsmijden, -scoren Hamer voelt zich gesteund door fractie Meteoor zichtbaar boven Nederland Ook in hoger beroep straf voor De Hond OM wil koorleider aanpakken na ontucht woensdag 14 oktober 2009 TILBURG - De positie van PvdA-bur- gemeester Ruud Vreeman van Til burg staat ernstig onder druk door zware kritiek op zijn rol bij de ver bouwing en exploitatie van het Mi di Theater. Oppositiepartijen maar ook bijvoorbeeld coalitiepartij SP, gebruiken harde woorden over het optreden van de burgemeester, die een tweede termijn in de voorma lige textielstad ambieert. Het is de vraag of de burgemeester nog het vertrouwen heeft van een meerder heid in de raad. Een enquêtecommissie van de ge meenteraad, die onderzoek deed naar het theater dat budgetten blijft overschrijden, presenteerde gisteravond officieel haar conclu sies. Het Tilburgse college heeft de raad op verscheidene momenten onjuist en onvolledig geïnfor meerd, aldus de onderzoekers. Vreeman en zijn toenmalige cul tuurwethouder en PvdA-collega Hugo Backx wisten volgens de commissie al eind juni vorig jaar dat de verbouwing van het theater duurder werd dan de 5 miljoen die ervoor bestemd was. Omdat net een broos nieuw college was aange treden, besloten ze de kostenover- schrijding niet te melden aan de gemeenteraad. Dat gebeurde pas driekwart jaar later toen het tekort was opgelopen tot 1,9 miljoen eu ro. Voor Backx aanleiding om di rect zijn ontslag in te dienen. De commissie verwijt het duo bo vendien dat ze aan overige college leden noch de gemeenteraad heb ben gemeld dat ze het huurcon tract met acteur/ondernemer Ari- jan van Bavel veranderden. De ex ploitanten kregen de kans om huur op te zeggen als verlies dreig de. Het exploitatierisico kwam daardoor volledig bij de gemeente te liggen. Ook Vreemans eigen PvdA noem de het gisteravond een ernstig poli tiek feit dat Vreeman de raad on volledig heeft geïnformeerd. Wie in een auto stapt, is ner gens meer anoniem. Overal loert de camera die alle ken tekens scant. „De overheid wordt steeds gulziger en wil steeds meer weten." door Dick Hofland en Tessa Cuperus Ineens lag er een brief op de mat. Als mevrouw de spits wilde mijden, dan was hier een interessant aanbod. Leuk, dacht ze, tot ze dit las: 'Op basis van gegevens die wij van Rijkswa terstaat hebben gekregen, conclu deren wij dat u zeer regelmatig in de ochtendspits op de Ars rijdt'. Zonder het te weten, is het kente ken van haar auto dagen gefotogra feerd. Net als bij duizenden ande ren op deze snelweg, maar ook op de Ai, A6 en A12. De automobilist kan geld verdienen als hij de spits op deze wegen voortaan mijdt. Boven de snelwegen hangen came ra's die alle kentekens scannen. Met dit ANPR-systeem worden ge gevens gekoppeld aan namen en adresgegevens. Ook de fiscus, het Openbaar Ministerie, gemeenten en politiekorpsen gebruiken dit systeem. „De overheid wordt steeds gulziger en wil steeds meer weten", verzucht Nationale Om budsman Alex Brenninkmeijer. Door de registratiedrift van de overheid zit elke burger inmiddels in driehonderd databanken. Bren ninkmeijer vindt het bedenkelijk: „We weten niet waar die databan ken zijn en of er fouten in zitten. En als er iets fout gaat, zit de bur ger steeds in de situatie dat hij zich moet verdedigen." De gegevens worden gebruikt om belasting te innen, afvaltranspor- ten en taxivervoer te controleren, om zestien grensovergangen in de gaten te houden en milieuzones in binnensteden te handhaven. En om boeven te vangen. Want de po litiekorpsen blijken op grote schaal gebruik te maken van ANPR-came- ZWOLLE - Tegen elf verdachten van grootschalige mensenhandel met Nigeriaanse minderjarige asielzoe kers zijn gisteren in de rechtbank in Zwolle straffen tot acht jaar cel geëist. Volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) maakte een goed ge organiseerde bende tientallen slachtoffers. De twee hoofdverdachten in de zo genoemde Koolviszaak, een 39-jari- ge en een 45-jarige man, hoorden elk acht jaar cel eisen. Tegen de vrouw van de tweede is vier jaar gevangenisstraf geëist. De bende ronselde minderjarige meisjes in Nigeria. Ze gebruikten voodoo-ri- tuelen. De slachtoffers werden overgebracht naar Nederland om dat de bende wist dat ze hier in open asielzoekerscentra terecht zouden komen, aldus het OM. Van daaruit werden de meisjes vrij een voudig opgepikt en naar Italië en Bij spitsmijden wordt geprobeerd automobilisten over te halen niet in de ochtendspits te rijden. Het is bedoeld als kortetermijnoplossing voor het fileprobleem. In 2006 werd de eerste succesvolle proef gehouden op de A12. Rijkswater staat registreert kentekens die re gelmatig in de spits rijden. De eige naren worden aangeschreven om deel te nemen aan het project. Op de A15 richting de Rotterdam se haven wordt het project Spits- scoren gehouden. Het doel: min stens 530 minder auto's in de och tendspits. Deelnemers verdienen 5 euro per dag dat ze niet met hun auto op de drukste tijd reizen. ra's; slechts drie korpsen maken er géén gebruik van: Brabant-Noord, Zeeland en Twente. Deze ontwikkeling heeft zich ge ruisloos voltrokken. Toen enkele ja ren geleden het korps IJsselland ca mera's installeerde om het verkeer 24 uur per dag in de gaten te hou den, kwam het College Bescher ming Persoonsgegevens in het ge weer. Het eist nog steeds dat gege vens van niet-verdachte personen onmiddellijk worden vernietigd. De politie trok zich daar echter niets van aan. Het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) heeft het systeem in 45 auto's ingebouwd. Binnen een jaar moeten alle 95 wagens ermee zijn uitgerust. Het KLPD wil de ge gevens vier maanden bewaren. „Het mag ook, want er zijn geen scherpe wettelijke voorwaarden", zegt Corien Prins, hoogleraar recht en informatie aan de univer siteit van Tilburg. Gegevens mo gen worden bewaard zolang het noodzakelijk is voor een doel. „Een bedrijf of overheid mag bepa len wat het doel is. De politie kan zeggen gegevens nodig te hebben voor later onderzoek." De Wet bescherming persoonsge gevens geldt voor zowel publieke als private instellingen. Dat Rijks Spanje gebracht, waar ze als prosti tuee moesten werken. De bende kwam in beeld nadat in 2006 onderzoeken van meerdere regionale korpsen werden samen gevoegd tot 'Koolvis'. Gepoogd is 140 slachtoffers te traceren. De meesten blijven onvindbaar. De angst voor de bendeleden is groot, bleek in de rechtszaal. Getuigen werden achter schermen gehoord. Familieleden in Nigeria moesten door hun verklaringen vluchten. Tijdens eerdere zittingen was veel aandacht voor predikant Moses Alagbe. Hij bad op verzoek van po litie met slachtoffers om hen te hel pen van de voodoo-vloek af te ko men. „De wil van de meisjes werd door de dreiging met voodoo in zo danige mate beïnvloed dat zij daar door niet meer in staat waren een keuze voor zichzelf te maken", zei aanklager Lars Stempher. Mariëtte Hamer foto ANP DEN HAAG Fractievoorzitter Mariëtte Hamer van de PvdA voelt zich gesteund door haar fractie in de Tweede Ka mer. Volgens haar heeft de fractie gisteren tijdens het wekelijkse in terne beraad ook niet gesproken over haar positie, waarover het no dige te doen is. Hamer krijgt veel kritiek, onder meer op haar optre den in belangrijke debatten. Een camera scant automatisch kentekens van passerende auto's bij Utrecht. waterstaat soms gegevens door- de doel hebben. Voor de huidige geeft aan een commercieel bedrijf wet is dat voldoende. Prins stelt is waarschijnlijk geen probleem, dat er wel erg veel databanken Beide organisaties kunnen hetzelf- zijn. GRONINGEN Veel Nederlanders hebben gisteren rond 19.00 uur een vuurbol in de lucht gezien. De Groningse sterren kundige Theo Jurriens bevestigde dat het om een zeer heldere mete oor ging die in drie stukken uiteen spatte. Jurriens zei uit het hele land zo'n honderd meldingen te hebben ontvangen van mensen die de vuurbol zagen. Het KNMI ont ving ook heel wat telefoontjes. AMSTERDAM Het gerechtshof heeft gisteren opi niepeiler Maurice de Hond veroor deeld tot twee maanden voorwaar delijke cel, wegens smaad jegens Michaël de Jong. Dat is de man die volgens De Hond de moordenaar is in de Deventer moordzaak. Voor die zaak werd Ernst Louwes veroor deeld. De Hond zal de smaadzaak voorleggen aan de Hoge Raad. UTRECHT Justitie heeft twee jaar celstraf geëist tegen een 49-jarige man uit Utrecht. Ze acht bewezen dat de verdachte drie jongens heeft mis bruikt, toen hij 'zakelijk leider' was van het Roder jongenskoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6